Reklama
Řidičův chleba

Klasickou naftu pomalu nahrazuje ekologický diesel. Podle experta ale škodí motorům

První čerpací stanice začala prodávat naftu smíchanou s použitým rostlinným olejem. Má snížit emise
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

První čerpací stanice v Německu začala nabízet ekologičtější naftu zvanou KlimaDiesel25. Vyrábí se z odpadních materiálů a má mít vlastnosti klasické nafty. Podle experta ale není tak „čistá“, jak se prezentuje a řidiče nepřiláká ani svou cenou. Podobné palivo by přesto měli fanoušci spalovacích motorů oslavovat. Dorazit by mělo také k nám do Česka.

Proč vlastně ekologičtější?

Slovo ekologická u bionafty neznamená, že ji nalijete do nádrže a auto najednou přestane vypouštět emise CO2. To vůbec ne. Jde o to, že předtím než se ze slunečnice nebo třeba řepky vytvoří olej, pohlcují tyto rostliny právě oxid uhličitý a přeměňují ho na kyslík. Tím vykompenzují škodlivé látky, které auto následně vyprodukuje.

Až o 90 procent ekologičtější

Oddálit nebo dokonce úplně zamezit konci spalovacích motorů by teoreticky mohla pomoci syntetická paliva, která snižují uhlíkovou stopu na minimum. Takzvaný KlimaDiesel90 neobsahuje žádnou ropu, ale vyrábí se výhradně ze zbytkových a odpadních materiálů. Jak potom napovídá samotné číslo v názvu, toto palivo se pyšní až o 90 procent nižší uhlíkovou stopou než běžná nafta. Problém je ale ten, že jeho výroba je zatím velmi náročná, a to nejen finančně. I proto ho běžně nekoupíte.

Zato KlimaDiesel25 už ano. Nově se prodává na čerpací stanici Classic v německém Kirchweyhu ve spolkové zemi Dolní Sasko, informoval o tom server Kreiszeitung.de. Na rozdíl od KlimaDiesel90 se však jedná o směs syntetické nafty s tou klasickou. I proto snížení škodlivých látek „pouze“ o 25 procent. Podle provozovatele čerpací stanice je palivo DK25, respektive KlimaDiesel25 vyrobeno až z 33 procent z biologických zbytků a odpadu, jako je použitý rostlinný tuk. Má stejné nízkoteplotní vlastnosti a dokonce i stejnou spotřebu. Technicky jej mohou používat všechna dieselová vozidla.

I v tomto případě je však problémem určité navýšení ceny. Navzdory nejvyššímu možnému snížení marže stojí o zhruba šest centů (1,4 korun) více než normální nafta. Další potíží syntetických pohonných hmot, konkrétně biopaliv může být také výraznější a častější zanášení motorů, řekl nám expert přes paliva Jiří Kaloč. „Bionafta je silnější rozpouštědlo než standardní nafta, a tak rozpouští usazeniny v palivovém potrubí, což může mít za následek ucpání vstřikovacích ventilů. Často se proto musí měnit filtry," vysvětlil.

Vyvíjí se už i v Česku

Síť čerpacích stanic Classic letos plánuje rozšířit palivo DK25 do více než deseti dalších poboček. U jedné z nich by navíc mohla být k dostání také zmíněná ještě ekologičtější varianta DK90, která je prozatím dostupná pouze pro omezenou skupinu zákazníků. No a co se týče českých motoristů, tak i ti se dost pravděpodobně syntetické nafty dočkají. Skupina Orlen Unipetrol, která je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku, spustila projekt, jehož cílem je zkoumání možností využití upotřebeného kuchyňského oleje a jeho efektivní přeměny v biopalivo. Podpořit tento projekt může úplně každý. Stačí na jednu z šesti čerpacích stanic v Ústeckém kraji, konkrétně v Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Litvínově a Mostě odevzdávat použitý kuchyňský olej.

„Chceme se soustředit především na domácnosti a nabídnout jim bezpečný a bezodpadový sběr upotřebených rostlinných olejů. V současnosti je sebraný olej přečišťován a prodáván dál k výrobě metylesteru známého po zkratkou MEŘO. Společnost Orlen Unipetrol je ale už dnes připravena využít přečištěné odpadní oleje k výrobě bezkyslíkatého vysokocetanového biopaliva známého pod zkratkou HVO, tj. hydrodeoxygenovaný rostlinný olej. Takto vzniklé biopalivo má lepší stabilitu než klasické MEŘO a vyšší cetanové číslo než motorová nafta. Při jeho výrobě i spalování navíc vzniká méně emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje Jiří Hájek, generální ředitel a předseda představenstva Orlen UniCRE a.s.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 07.06.2023 15:01:43
VSAK TAKE RESENI !!!! KLEPADLA DOKLEPAJ RYCHLEJI !!!! A MAJITELE BUDOU MUSET JIT DO EV !!!! A NEBO RADEJI CHODIT PESKY !!!! A NEBO JESTE LEPE ZUSTAT DOMA U BEDNY !!!! A NEBUDOU SE PLEST POD KOLA SPORTRIDUM !!!! NIJAK
Kvido - 07.06.2023 12:35:58
Těch 14 korun odpovídá 60 centům. Jinak chudáci motoři. :(

Škoda umožní řidičům platit za benzin rovnou z auta. V Česku chce službu spustit do konce roku

Mladá Boleslav představila velkou vlnu digitalizace. Jedná s velkými i malými prodejci paliva
01.06.2023 07:25
|
3
Reklama

Vodík může být levnější než benzin nebo elektřina. Potřebuje k tomu ale zvláštní materiál

Vědci pracují na účinnějším způsobu, jak vyrábět elektřinu i zelený vodík z obnovitelných zdrojů
30.04.2023 18:25
|
19
Reklama

Komentář: Ondřej Vetchý v reklamě srovnává nabíjecí body a čerpací stanice. Je to hodně zavádějící

Nové video Škody má podpořit elektromobilitu a přitáhnout nové zákazníky
14.04.2023 13:41
|
63

Honda bude vyrábět vodík z přebytečné energie ze solárů. Testovaný systém má i svou čerpací stanici

Soběstačnou jednotku na výrobu zeleného vodíku japonská automobilka letos zprovozní v Německu
14.02.2023 12:41
|
2

Do levého pruhu ve zúžení někdy nesmí vjet ani škodovka. Řidiči přitom neriskují jen pokutu

Spousta moderních SUV či luxusních sedanů měří na šířku víc, než dovoluje dopravní značení
02.05.2024 08:00
|
10

Ojetá Alfa Romeo nemusí být vždy kasičkou na peníze. Giulietta vydrží a koupíte ji do 100 tisíc

Detailně jsme se zaměřili na výhody i nevýhody ojetého italského konkurenta Volkswagenu Golf
01.05.2024 15:55
|
0
Reklama

Značka s oranžovou šipkou zkrátí řidičům čekání v kolonách. Ti ji však přehlíží, protože ji neznají

Toto dopravní značení rozhodně neuvidíte na každém rohu. Každopádně se ho vyplatí následovat
30.04.2024 07:30
|
2

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
7
Reklama
Autosalon TV