Je 11 tisíc opravdu hodně?
Druhou věcí je obslužnost. Jedenáct tisíc dobíjecích bodů je fajn, ale na rozdíl od čerpací stanice se dobíjecí body vzájemně dramaticky liší co do rychlosti nabíjení. Ty nejrychlejší dokážou nabít moderní elektromobil za půl hodiny, jenže většina veřejných dobíjecích bodů má být AC o výkonu do 22 kW. Jde o pomalejší dobíjení střídavým proudem a takové nabíjení trvá podstatně déle. Jestliže se například Enyaq iV 80x dobije v ideálním případě (DC, 135 kW) z deseti na osmdesát procent za 36 minut, u AC nabíjení to klidně může být sedm hodin.
Všeobecně se má za to, že pomalé AC nabíjecí body poslouží pro dobíjení během pracovní doby a přes noc, jenže takový bod obslouží během několika hodin jedno auto. Jeden tankovací bod obslouží během hodiny šest (nebo spíš i více) aut, když k tomu započítáme placení a je úplně jedno, zda budete tankovat na dálnici, nebo někde na vesnici v JZD. Jinak řečeno, čerpací stanice mají co do obslužnosti obrovské rezervy, což se o těch dobíjecích říci nedá. V budoucnu to zejména v exponovaných dnech, kdy bývají fronty také u čerpacích stanic, může být komplikace na pěkně dlouhé čekání. I proto, že k AC nabíječce se mohou připojovat i plug-in hybridy a některé mohou obsadit i rychlé DC dobíjení. Je potřeba dodat, že Ondřej Vetchý mluví o veřejných nabíjecích bodech. Elektromobilisté běžně pro dobíjení budou používat nabíjení doma (pokud nebudou bydlet na sídlišti), takže možností pro dobíjení bude fakticky více než oněch 11 tisíc bodů v roce 2025. Podle zprávy o evidenci čerpacích stanic pohonných hmot v ČR z loňského roku ale u nás existují i neveřejné čerpací stanice, je jich přibližně 3,6 tisíc.
Porovnávat tankování a dobíjení je samo o sobě zavádějící. Dobíjení představuje úplně jiný proces, který je daleko složitější a má řadu specifik. Na rozdíl od spalovacích aut totiž do dobíjení vstupuje ještě mnoho dalších faktorů. Různé elektromobily zvládají různě velké výkony, stejně jako různé nabíjecí body nabízí různé výkony. Někdy se po připojení více aut k jedné stanici nabíjení zpomalí a vše zásadně ovlivňuje okolní teplota i teplota akumulátorů. Ve finále se i zmíněný Enyaq iV v zimě může místo ideálních 36 minut nabíjet přes hodinu i na supervýkonné DC stanici.
Pokud chceme hovořit o elektromobilitě otevřeně, pak zkrátka nelze přehlížet druhou stranu mince a jednoduše srovnávat počty čerpacích stanic a počty zásuvek, kam lze připojit elektromobil. Nabíjet jistě bude kde, ale mnohdy to nebude tak pohodlné a rychlé, jako je dnešní tankování. I když bude nabíjecích bodů násobně více oproti počtu čerpacích stanic.