Reklama
Řidičův chleba

Havarijní pojištění automaticky nekryje škody z povodní. Záleží na typu pojistky

Pojistné produkty se v případě živlů liší. V klidu mohou být motoristé s pojištěním "all risk"
Zdroj: Tiskový servis AAA Auto

Majitelé aut, která vyplavila povodeň, mají nárok na náhradu škody v případě, že mají sjednané pojištění proti živlu. To bývá automaticky součástí pojistek nazývaných "all risk", které kryjí různé formy poškození. Základní havarijní pojištění se ale podle společnosti Klik, která se specializuje na srovnání pojistných produktů, na případy povodně nevztahuje.

Ověřte si, na co máte nárok

Pokud jste měli smůlu a zrovna vašeho auta se týkají aktuální povodně, ověřte si v dokumentaci ke svému havarijnímu pojištění, že tyto škody kryje. Pokud v pojistce najdete, že se týká i rizika obecně nazývaného „přírodní rizika nebo živly“, měli byste mít na odškodnění nárok. Takzvané "all risk“ varianty toto riziko běžně obsahují v základu a kryjí vozidlo do výše celé pojistné částky vozu.

„Spoluúčast se uplatňuje standardně sjednáním v pojistné smlouvě, nejčastěji je pět procent nebo pět tisíc korun. Může jít ale i o volitelné připojištění, kde je krytí omezeno limitem například 100 tisíc korun. Důležitá je i takzvaná karenční lhůta. Všechny pojišťovny mají v podmínkách, že v případě záplav a povodní začne pojištění platit až určitý počet dní po sjednání smlouvy. Obvykle je to 10 dní. Pojišťovna se tak brání proti účelovému chování, kdy chcete sjednat smlouvu v době, kdy povodně už probíhají,“ vysvětluje Aleš Rothbarth ze skupiny Klik.

Kromě povodní a záplav toto riziko kryje zpravidla i další katastrofy typu sesuv skal a zemin, zemětřesení, krupobití, požár, výbuch, úder blesku, vichřici, pádem různých předmětů, například sloupu, stromu, stožáru a podobně.

Kdy pojišťovna neplatí?

Pokud máte v místě katastrofy bydliště nebo tam prokazatelně jezdíte například do práce nebo za rodinou, neměli byste mít s uznáním odškodného od pojišťovny problém. V případě, že jste na místo dorazili s vědomím, že je ohroženo živelnou pohromou, máte problém.

„V obecných výlukách najdete, že pojištění vaše vozidlo nekryje, pokud s ním i přes výstrahu a zákaz příslušných orgánů vjedete do oblastí, do kterých například policie z důvodu povodní, záplav či jiných přírodních událostí zakázala vjezd,“ doplňuje Aleš Rothbarth.

V zásadě platí, že je na majiteli vozu prokázat, že šlo o nahodilou událost a že o nebezpečí povodně nevěděl. Odmítnutí odškodnění se typicky týká případů, kdy řidič odstavil před blížící se přívalovou vlnou vozidlo v blízkosti vodního toku, přestože pro oblast byla varování v médiích, v místním rozhlasu, sociálních sítích a podobně.

Hned po opadnutí vody doporučujeme udělat fotodokumentaci škod. Při uplatnění pojistky pomohou i fotky z doby, kdy bylo auto ještě zaplavené, pokud jste takové bez zbytečného rizika pořídili.

Rozdíl mezi povodní a záplavou

Povodeň
Povodní se rozumí zaplavení menších či větších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, nebo jejich břehy protrhla.

Záplava
Záplava je naopak vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění a na rozdíl od povodně může být způsobena i z jiných zdrojů než vodních toků. Například dešťovými srážkami nebo táním sněhu. Příčinou zaplavení je jiný důvod, než je povodeň.

Většinou jde o totální škodu

Opravovat zatopené auto se v drtivé většině případů nevyplatí. Pokud se voda dostane na delší dobu dovnitř, je na odpis. Obzvlášť v případech, kdy hladina vystoupala nad uchycení předních sedaček. Pokud to tak není, chce to okamžitě zahájit intenzivní vysoušení interiéru s odstraněním všech textilií na podlaze.

Takové auto ale rozhodně sami nestartujte, nechte ho nejdřív prohlédnout odborníka, případně objednejte odtah do servisu. Hrozí totiž zkrat elektroinstalace i poškození motoru.

Reklama

Diskuze

David Soukup - 21.09.2024 08:23:21
Tak hlavně bacha na to, jestli jste pojištění na povodeň nebo záplavu. Já jsem si dlouho myslel, že je to to stejné, ale většina pojistek je buď na jedno, nebo na to druhé, viz. https://www.srovnator.cz/clanky/pojisteni-nemovitosti-majetku-povoden-vs-zapl

Náhrada škody při poškození auta v portálové myčce není jistá. Záleží na okolnostech

Odškodnění se odvíjí od příčiny poničení vozu. Za utrženou odnímací anténu na něj nemáte nárok
02.07.2024 10:30
|
0
Reklama

Poškozené auto nákupním vozíkem vyřeší havarijní pojištění. Kdo ho nemá, zaplatí škodu ze svého

V případech, kdy viník zůstane na místě incidentu, se lze domluvit na zaplacení škody z jeho kapsy
18.09.2023 12:19
|
3

Zaplavené vozy z Německa neskončily ve šrotu. V posledních týdnech se objevují v českých bazarech

Po více než půl roce od německých ničivých záplav hledají rizikové ojetiny kupce v Česku
21.02.2022 07:28
|
10

Dacia začíná psát novou kapitolu. Se speciálem pro Rallye Dakar se poprvé postavila soupěřům

V soutěžní premiéře na Marocké rallye speciály Sandrider řídí hvězdní piloti Loeb a Al-Attiyah
08.10.2024 07:53
|
0

Jízdu po dálnici bez známky neřeší jen policie. Musíte být ale chyceni při činu, jinak neplatíte

Policisté a celníci mohou využít i portály nad dálnicemi. Pokutu ale dodatečně nedostanete
07.10.2024 14:15
|
0
Reklama

Fanoušci sportovních aut nemohou dospat. V ČR se budou dražit vozy Toyota GR Yaris Ogier a Rovanperä

Aukce je naplánována na 25. září. Cena začíná na milionu a osmi stech tisících za jeden
09.09.2024 12:30
|
0

Motoristé pod nimi jezdí denně. Přesto spousta z nich netuší, co je to ekodukt

První tuzemský ekodukt byl postaven před pětadvaceti lety, dnes jich je v ČR třináct
02.09.2024 17:30
|
0
Reklama
Autosalon TV