Hasicí přístroj nebo americké kleště. Odborník radí, co zařadit do doporučené výbavy auta
Důležité věci mějte vždy po ruce
Výbava, která je spíš dobrovolná, by se dala přirovnat ke krabičce poslední záchrany (KPZ). Pokud jezdíte jen po městě, zřejmě nic z toho nebudete nikdy potřebovat, ale jakmile se vydáte dál, existuje možnost, že se něco stane. „Každý řidič by měl vozit například tažné lano, se kterým pomůže nejen sobě, ale i někomu jinému z potíží. Určitě také hasicí přístroj, ale ne ten ve spreji, který po letech ztratí tlak a je k ničemu. Lepší je investovat do kvalitnějšího produktu. Doporučil bych také
startovací kabely, pracovní rukavice i univerzální americké kleště,“ řekl Autosalonu expert na silniční bezpečnost Jan Pechout.
„Důležité ale také je, aby člověk věděl, jak s těmito věcmi správně zacházet. To se týká hlavně hasícího přístroje a startovacích kabelů. U nich snadno člověk způsobí zbytečný zkrat,“ dodal Pechout. V neposlední řadě by neměla v autě chybět podle něj čelovka nebo alespoň ruční svítilna. Řada nečekaných karambolů se stane právě v noci, kdy je potřeba mít světlo a zároveň volné ruce.
Do doporučené výbavy mohou patřit další věci, které nezbytně při svých cestách potřebujete. Je to tedy trochu individuální záležitost. „Je nutné myslet i na umístění těchto prvků. Pokud v noci například píchnu, bude mě extrémně zdržovat vyndávání věcí z kufru a následné hledání baterky, proto by nejdůležitější věci měly mít vždy své bezpečné místo v kabině vozu,“ upřesnil Pechout.Pomůže i karton nebo deka
Obsah kufru řidičů je různorodý. Vozí třeba karton z rozložených krabic, staré deky nebo závěsy. Ty se hodí pro případ, že potřebujete lehnout pod auto, deka zahřeje v nekonečné koloně při vypnutém motoru. Samozřejmostí by měla být kvalitní sada nářadí a velká lahev čisté vody. Nejen pro zimní období se hodí smetáček a pro cesty na hory i skladná lopatka. Při mrazivém období by měla být samozřejmostí v autě škrabka na sklo. Všeobecně se doporučuje vozit s sebou v zimě i sněhové řetězy, které jsou mimo jiné v některých oblastech zahraničí povinné.
„Sněhové řetězy by si lidé měli nejprve zkusit nasadit, pokud to nikdy nedělali, aby se předešlo tomu, že je budou mít v ruce poprvé, až když zapadnou. Stres, padající sníh za krk a tma při takovém úkonu dělají svoje,“ doporučil Jan Pechout.
Na závěr ještě tipy na pár věcí, které vám na cestách můžou pomoci. Určitě se hodí mít v autě nastálo nabíjecí kabel k telefonu a v přihrádce před spolujezdcem kapesníky s dezinfekcí, případně i respirátor pro styk s nakaženou osobou. Samozřejmostí pro případ nehody by měl být evropský záznam o dopravní nehodě. Pokud ho máte doma, v případě karambolu vám na silnici opravdu nepomůže.