Reklama
Řidičův chleba

Evropský parlament odklepl pravidla pro snižování emisí. Auta budou mít nově ekologický pas

Velké zpřísnění čeká autobusovou a nákladní dopravu. Emise se budou měřit i z pneumatik
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Od začátku tvorby normy Euro 7 probíhají na evropské půdě vášnivé debaty o její podobě a přijetí. Výrobci a některé země, včetně Česka, se výrazně zasadily o mírnější provedení dohody o nařízení Euro 7, aby byl čas se připravit na přechod na 100% čistou mobilitu. To se ovšem nelíbí řadě ekologicky smýšlejících europoslanců. Každopádně finální podobu Euro 7 tento týden europoslanci schválili. Europarlament o tom informoval na svém oficiálním webu. 

Klíčem jsou malá nebateriová auta

Měření emisí oxidu uhličitého se zpřísní. Vůbec poprvé se do měření emisí zahrnou samotná kola na osobních i nákladních autech. Klíčovým faktorem budou emisní částice z brzd a pneumatik. Výrobci baterií se pro změnu budou muset zaměřit na minimální výkonnost baterií u elektrifikovaných vozů. Ty by tak měly získat vyšší životnost.

Spolu s tím získá každé nově registrované vozidlo ekologický pas. V něm budou zapsané informace o ekologických vlastnostech auta. To znamená například spotřeba paliva nebo energie, dojezd na elektřinu, životnost baterie, ale také mezní hodnoty emisí CO2 u neelektrifikovaných aut, a tak dále. Všechny informace na jednom místě a přehledně.

Evropský parlament sází na to, že přijatá opatření přesvědčí občany evropských států k nákupu elektrifikovaných vozidel, které vymění za své stávající, méně ekologická auta. Místo nařizování ale budou muset europoslanci udělat více, aby elektromobilita byla dostupná širší mase lidí. Ne každý si totiž může dovolit drahé EV auto, i vhledem k faktu, že ho nemusí mít kde nabíjet.

„Chceme zajistit cenovou dostupnost nových menších automobilů se spalovacími motory pro domácí zákazníky a zároveň umožnit automobilovému průmyslu připravit se na očekávanou transformaci odvětví, která nastane po roce 2030,“ řekl po zasedání evropské parlamentu Alexandr Vondra, český europoslanec. 

Čína ohrožuje evropský trh

O situaci s transformací automobilového průmyslu se aktivně zajímá ACEA (Evropské sdružení výrobců automobilů), které chce dohlédnout na zajištění realistické a především přiměřené přijetí normy Euro 7, tak aby byly v rovnováze zájmy ekologie i výrobců. Což nemusí být tak jednoduché, vzhledem k expanzi dotovaných čínských elektromobilů, které na kontinent přináší nejednotný regulační rámec. Samo osobě to totiž podkopává konkurenceschopnost evropských značek.

Emise autobusové a nákladní dopravy se budou měřit nově nejen v laboratořích, ale také v reálném provozu. „Zejména výrobci nákladních automobilů a autobusů budou čelit výrazně přísnějším pravidlům, protože již nyní čelí nelehkému úkolu splnit cíle dekarbonizace do roku 2030, a to při absenci zásadních podmínek, které by to umožnily,“ upozornila v tiskové zprávě generální ředitelka ACEA Sigrid de Vries.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 16.03.2024 23:14:24
Nevidím nejmenší důvod pro výměnu svého ekologického tdi, při jehož výrobě, provozu i likvidaci bylo a bude životní prostředí méně zatíženo než při stejném postupu u baterkáče.
Jan T. - 16.03.2024 11:05:38
Již dlouho nebude trvat tahle spropadená fašizunie, a proto ať si ti psychušové klidně ještě chvíli schvalují ty své pseudozákony.. Konec unie tím jenom, urychlí.

Sníží emise, ale zvýší spotřebu. Do Česka míří nový benzin s větším podílem biosložky

Od 1. ledna se začne na některých stanicích prodávat benzin Natural E10. Co to znamená?
21.11.2023 07:58
|
8
Reklama

Hmotnost aut za posledních 10 let narostla o 100 kg. Výrazně to komplikuje snahu snížit emise

Důvodů, proč jsou auta těžší, je celá řada - těmi hlavními jsou poptávka po SUV a elektrifikace
31.03.2023 17:30
|
1
Reklama

Paradox normy Euro 7. Sníží emise o čtyři procenta, ale bude mít tvrdý dopad na prodeje aut

Čeká se také zdražení malých, tedy nejdostupnějších vozů na trhu. Některé se přestanou vyrábět
28.01.2023 18:35
|
14

Praha jde do boje proti dieselům. Bude měřit emise v ulicích

Praze došla trpělivost s naftovými auty, která mají vymontovaný nebo nefunkční filtr pevných částic. Magistrát si chce kromě řidičů posvítit i na stanice technické kontroly kvůli falšování emisních měření.
25.09.2017 09:23
|
0

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
0

Opel ukázal nástupce Crosslandu. Frontera nabídne velký kufr, do Česka přijede v září

S původním offroadem nemá už nic společného, zato může zaujmout jako rodinný vůz
09.04.2024 15:58
|
0
Reklama

Nejlevnější Tesla se zřejmě nezačne ani vyrábět. Musk zatím tyto informace popírá

Důvodem ukončení Modelu 2 by mohla být Čína, zároveň ale také fakt, že Tesla prostě zaspala dobu
08.04.2024 16:00
|
0

Češi jsou experti v nadávání za volantem. Nejčastější vulgarita začíná na písmeno D

Každý motorista si někdy při řízení slovně uleví. Lepší, než aby se proměnil v nebezpečného agresora
08.04.2024 07:54
|
4
Reklama
Autosalon TV