Reklama
Řidičův chleba

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy

Jakkoliv to chvíli vypadalo, že je zákaz prodeje vozů se spalovacími motory v EU od roku 2035 definitivní, není tomu tak. Česko se i nadále spolu s Německem, Itálií a Polskem snaží zachovat možnost prodeje takových aut, která by využívala ekologická syntetická paliva. Informoval o tom ministr dopravy Martin Kupka na svém facebooku. 

Podraz ze strany Evropské komise?

Jak už to u takových komplexních norem z dílny Evropské komise bývá, je situace i v oblasti zákazu prodeje vozů se spalovacím motorem od roku 2035 plná otazníků. Ministr dopravy Martin Kupka poslední dobou stále aktivněji vystupuje na obranu spalovacích motorů, přičemž ale zároveň nikterak nezpochybňuje nutnost výrazného snížení dopadů osobní dopravy na životní prostředí.

Na svém facebooku v úterý uvedl, že do dohody o zákazu prodeje spalovacích motorů, ke které došlo za českého předsednictví EU, se podařilo vložit dva důležité body. Jednak musí Evropská komise v roce 2026 vyhodnotit, zda je vůbec požadavek na ukončení nových vozidel se spalovacími motory v roce 2035 realistický, a rovněž by mělo být umožněno prodávat i po roce 2035 vozy se spalovacími motory, a to pod podmínkou, že budou spalovat syntetická paliva nebo paliva, která mají nízký dopad na životní prostředí.

„Evropská komise přislíbila, že do okamžiku finálního schválení připojí závazný dokument, který by výjimku se syntetickými palivy definitivně ukotvil. To se ale nestalo,“ uvádí Kupka na svém facebooku a dodává, „a právě proto společně s Německem, Itálií a Polskem postupujeme tak, aby tato podmínka, jak byla dojednána, byla opravdu právně závazná.“

Strašákem je i Euro 7

Zatímco schválení zákazu prodeje vozů se spalovacími motory v roce 2035 je podle švédského předsednictví v Radě EU po dohodě členských velvyslanců prozatím odloženo, paralelně se v automobilové i politické branži čile diskutuje i o blížícím se zavedení normy Euro 7. Ta totiž, jak se zatím zdá, pro automobilový sektor znamená aktuálně mnohem větší problém. To potvrdil ministr Kupka po jednání s německým kolegou Volkerem Wissingem, kdy tuto normu považují Češi i Němci za nereálnou a tudíž i nepřijatelnou.

Podle Kupky by znamenala zásadní ohrožení výroby automobilů v Česku, zdražení nových aut a zhoršení jejich dostupnosti širším vrstvám obyvatel. Norma totiž kromě jiného předepisuje i snížení zplodin oxidů dusíku a pevných částic a kromě emisí z výfuku bude sledovat také brzdy a pneumatiky. Auta kvůli tomu budou muset mít celou plejádu dalších čidel, což je výrazně prodraží a zejména u menších aut to zapříčiní výrazně zdražení. 
Reklama

Diskuze

Petr - 13.03.2023 12:05:28
V dopravním sektoru jsou největšími producenty CO2 osobní automobily (zhruba 40%), následované nákladními automobily (kolem 30%). Letecká a lodní doprava produkuje lehce přes 10% a vlaky kolem 4%. wakestone.cz/clanky/auta-versus-lode-kdo-je-
Petr - 13.03.2023 12:02:22
Nikdo vám nic nedá a dávat ani nemá, dávky jsou pro socky. Co si vyděláte, to máte, horní výše je prakticky neomezena, je to jen na vašich schopnostech, musíte mít chytrou hlavu nebo šikovné ruce.

Na českých dálnicích se objevilo zcela nové značení. Jeho smysl vysvětlil přímo ministr dopravy

Bílé šipky se zatím vyskytují pouze na vybraných úsecích dálnic po Česku
13.10.2022 12:51
|
21
Reklama

Zákaz aut se spalovacími motory je chyba, říká německý ministr financí. Má jiný návrh

Podle Christiana Lindnera vláda toto řešení nepodpoří. Ministryně životního prostředí je ale pro
23.06.2022 09:30
|
7

Trik opilců na záchranu řidičáku už fungovat nebude. Ministr dopravy chce pořádně zpřísnit tresty za alkohol

Změnou by mělo být výrazné zvýšení pokut i za nízké promile. Odmítnout zkoušku se už nevyplatí
08.06.2022 11:25
|
24

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV