Trik opilců na záchranu řidičáku už fungovat nebude. Ministr dopravy chce pořádně zpřísnit tresty za alkohol
Odmítnutí dechové zkoušky jako problém
Tiskový mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta Autosalonu řekl, že „alkohol za volantem patří k jedněm z nejnebezpečnějších prohřešků proti pravidlům a k řízení rozhodně nepatří. Na jeho potírání se proto mimo jiné zaměřujeme v chystané změně bodového systému a popisovanou věc zde řešíme.“
A změny to rozhodně nebudou jen kosmetické. Zatímco v současné době se ten, který odmítne dechovou zkoušku, vystaví pokutě od 25 do 50 tisíc korun, po změnách, které má resort dopravy v plánu, to bude až 75 tisíc.
Změnou by měla být i možnost zabavit řidičák na dálku. Dnes stačí říct, že ho provinilec nemá u sebe a fyzicky mu průkaz zůstane. To by se ale mělo změnit. Policisté jsou už dnes schopni v databázi zjistit, zda řidič má či nemá oprávnění. Jenže legislativa pro jeho zablokování na dálku chybí. Po uvedení novely zákona by to už mělo být možné, přičemž po zablokování dojde také na správní řízení, kde bude tento krok přezkoumán a případně dojde i k fyzickému odebrání průkazu.
I trocha alkoholu vyjde draho
Změnou bude i zpřísnění trestů za naměřené 0,3 promile. To dnes není trestný čin, ale jen přestupek. A jako takový nepodléhá příliš přísnému trestu. Řidiči za toto množství hrozí pokuta od 2500 Kč do 20 tisíc korun a zákaz řízení na půl roku až rok. Právě výše pokuty se teď má změnit.
Podle ministerstva by měl každý, kdo nadýchá i jen 0,3 promile, zaplatit pokutu od sedmi do 25 tisíc korun. O trestný čin ale dál nepůjde. O ten se jedná až ve chvíli, kdy řidič nadýchá nad jedno promile - to už je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, za což je sedm trestných bodů, zákaz řízení až na dva roky a pokuta až 50 tisíc korun. K tomu ale také podmíněný či nepodmíněný trest až rok ve vězení. Tři roky, pokud hříšník způsobí ublížení na zdraví nebo škodu na majetku.