EU špehuje, za kolik jezdíte se svým autem. Úřady zajímá hlavně chování řidičů hybridů
Říká se tomu On-Board Fuel Consumption Meter, zkráceně OBFCM. V překladu: palubní sledování spotřeby paliva a energie. Na základě tohoto nařízení Evropské unie musí automobilky shromažďovat údaje z provozu všech osobních automobilů nově registrovaných od 1. ledna 2021 a zasílat je Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA), která je přímo podřízená Evropské komisi. Cílem je pochopit chování řidičů a popřípadě navrhnout nějaká řešení tak, aby se podařilo snížit emise.
Není to tak úplně anonymní
Oficiálně jsou údaje, které výrobci z vašich aut získávají při servisních prohlídkách a pak je do 1. dubna daného roku odesílají, předávány anonymně. Ovšem automobilky musí posílat také VIN kód vozu. Každý datový záznam tak lze přiřadit ke konkrétnímu automobilu.
A právě proto, že pak už by bylo snadnější data zneužít a dohled si řidiče, je možné zasílání takových dat odmítnout. Na druhou stranu ale platí, že ti, kteří se o to aktivně nezajímají, ani nevědí, že taková možnost existuje.
„Pokud zákazník chce sběr dat odmítnou, může podepsat tzv. „get disconnected“ při převzetí auta. Pokud by si zákazník koupil ojetý vůz třeba v Německu, ten si dovezl do Česka a chtěl opět „vypnout“, tak stačí navštívit autorizovaný servis,“ potvrdil Autosalonu David Haidinger, mluvčí českého zastoupení BMW.
Boj proti plug-in hybridům
Zdá se, že jednou z motivací Bruselu pro sběr takových dat je boj proti plug-in hybridům, které na jednu stranu v testech spotřeby vykazují minimální konzumaci paliva pohybující se často okolo jednoho nebo dvou litrů benzinu na 100 km, na stranu druhou se ale jejich řidiči chovají tak, že ignorují dobíjení a jezdí za mnohonásobné hodnoty.
„V nedávných studiích byl prokázán významný rozdíl mezi průměrnými emisemi CO2 z plug-in hybridních elektrických vozidel v reálném provozu a jejich emisemi CO2 stanovenými ve WLTP. Aby se zajistilo, že emise CO2 stanovené pro tato vozidla budou reprezentativní pro skutečné chování řidiče, měly by být revidovány faktory použití využívané pro účely stanovení emisí CO2 při schvalování typu. Jako první krok by měly být na základě dostupných údajů specifikovány nové faktory použití. Jako druhý krok by tyto faktory měly být dále revidovány s přihlédnutím k údajům z palubních zařízení pro monitorování spotřeby paliva těchto vozidel a shromážděny v souladu s prováděcím nařízením Komise (EU) 2021/392 (8),“ píše se v nařízení EK z 8. února loňského roku.
I proto je sběr dat z vozů poháněných běžnými motory poměrně jednoduchý a zahrnuje jen dvě položky. Naopak v případě plug-inů chtějí úředníci z Bruselu vědět mnohem víc. Ukazuje to následující souhrn:
Jaká data o vás EU chce vědět
Pokud řídíte běžné auto:
- Celková spotřeba paliva (za celou dobu životnosti) v litrech
- Celková ujetá vzdálenost (za celou dobu životnosti) v kilometrech
- Rychlost vozidla v km/h
Pokud řídíte hybrid:
- Celková spotřeba paliva v litrech
- Celková spotřeba paliva v režimu vybíjení akumulátoru v litrech
- Celková spotřeba paliva v režimu dobíjení, který může zvolit řidič v litrech
- Celkový počet ujetých kilometrů
- Celková ujetá vzdálenost v režimu vybíjení akumulátoru s vypnutým motorem v kilometrech
- Celkový počet ujetých kilometrů v režimu vybíjená akumulátoru se zapnutým motorem v kilometrech
- Celková ujetá vzdálenost v režimu dobíjení v kilometrech
- Celková energie ze sítě dodaná do baterie v kWh.