Elon Musk začíná vadit i Američanům. Pro více než třetinu z nich je důvodem, proč si nekoupit Teslu

Americká elektromobilka Tesla aktuálně řeší celosvětový obrovský propad prodejů, který se silně projevuje i v Evropě. V Německu se odbyt nových elektromobilů značky meziročně propadl o více než polovinu a v posledních týdnech se v automobilovém světě řeší i velká ztráta hodnoty ojetých aut. I kvůli tomu to s Teslou začíná vypadat bledě a jedním z hlavních důvodů je sám její šéf Elon Musk, jehož začíná být až příliš.
Více než polovina respondentů má negativní postoj
Elon Musk je kontroverzní osobností automobilového průmyslu už dlouho, ale svým hajlováním při inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa a následným politickým angažováním tomu nasadil korunu. A dnes je osobnost Elona Muska už navždy spojená s rychlým vzestupem a globálním rozmachem inovátorské automobilky, až nebezpečně velkou příčinou, proč potenciální klientela nemá o značku zájem.
Americké zpravodajství Yahoo News spolu s britskou společností YouGov provedly výzkum týkající se veřejného mínění Američanů o současném postavení Tesly a výsledky jsou znepokojující. Z 1677 dospělých osob žijících ve Spojených státech amerických má 55 procent negativní postoj k Elonu Muskovi a 49 procent má stejný názor také na Teslu.
Online průzkum se věnoval problematice z různých úhlů pohledu a 37 procent Američanů v něm odpovědělo, že Elon Musk je důvodem, proč by si dnes nešli koupit Teslu, ať už za hotovost nebo na úvěr. Naopak, pouhé jedno procento příznivců o sobě zveřejnilo, že spříznění s Elonem Muskem je to, proč vlastní nebo by si v budoucnu Teslu koupili. Kult slavného inovátora tak pozvolna začíná hasnout.
Ve Spojených státech amerických v dnešních dnech rezonuje jméno šéfa automobilky hlavně ve spojení s jeho novým Úřadem pro efektivitu vlády. Ač 49 procent respondentů souhlasí se snižováním federálních výdajů a šetřením amerických peněz, 48 procent lidí nesouhlasí se způsobem, jakým řeší problémy. A 52 procent dotázaných současně věří, že se Elon Musk snaží pomoci hlavně sám sobě, než aby se staral o problémy občanů.
V minulosti silná osobnost Elona Muska tak pro jednoho z největších hráčů na poli elektromobility může znamenat obrovský problém. Dokud se její generální ředitel zase nezačne chovat tak, jak by se potenciálním klientům líbilo, mohou její prodeje jen klesat. To rozhodně není atraktivní vyhlídka, zvláště s ohledem na stále silnější evropskou i čínskou konkurenci.