Driftování v tandemu pár centimetrů od sebe. Místo řidičů však byla za volantem umělá inteligence
Zatímco před deseti lety dokázala autonomní vozidla sotva dojet z bodu A do bodu B, dnes už tato technologie pomalu nahrazuje taxikáře či kurýry. Vývoj je zkrátka nezastavitelný a s příchodem umělé inteligence se „bezpilotní“ automobily zdokonalují ještě o poznání rychleji. Dokazuje to i automobilka Toyota, která auta bez řidiče naučila driftovat v tandemu. Přitom tento náročný manévr japonská značka nedělala pouze pro show, nýbrž pro budoucnost bezpečnostních systémů.
S příchodem AI se to povedlo!
O tento kaskadérský kousek se výzkumný ústav Toyoty a Stanfordova univerzita snaží už sedm let. Avšak teprve s příchodem umělé inteligence se to opravdu povedlo. A k čemu je to vlastně dobré? Díky tomu, že se autonomní vozidla naučí jezdit v kontrolovaném smyku, mohou lépe zvládat nebezpečné situace například při jízdě na sněhu či ledu. Zároveň díky tandemové jízdě se počítač učí předvídat a reagovat na druhé vozidlo.
„Nyní můžeme s využitím nejnovějších nástrojů umělé inteligence autonomně řídit dva vozy v tandemu. Jedná se o nejsložitější manévr v motoristickém sportu a dosažení tohoto milníku s autonomií znamená, že můžeme dynamicky ovládat vozy v extrémních podmínkách. To má dalekosáhlé důsledky pro zabudování pokročilých bezpečnostních systémů do budoucích automobilů," uvedl viceprezident společnosti Toyota Research Institute Avinash Balachandran.
Během testů na závodní trati Thunderhill Raceway Park v Kalifornii použili dva speciálně upravené modely GR Supra. Výzkumný tým Toyoty se soustředil na vytvoření řídicích systémů pro vedoucí auto, zatímco inženýři ze Stanfordu navrhli umělou inteligenci a algoritmy pro vůz, který ho následuje. Díky tomu obě auta mohou dynamicky reagovat na pohyby toho druhého a driftovat bok po boku bez jakéhokoliv vzájemného kontaktu.
Řidiče nahrazují počítače a senzory
Auta jsou vybavena počítači a senzory, které řídí volant, plyn a brzdy a zároveň sledují jejich pohyb. Díky sdílené Wi-Fi síti mohou mezi sebou komunikovat v reálném čase a vyměňovat si informace o své poloze a plánované trase. Pomocí speciální technologie se Supry až 50krát za sekundu přizpůsobují aktuálním podmínkám na trati, aby dokázaly včas a co nejlépe reagovat na změny.
„Když se vaše vozidlo začne dostávat do smyku nebo prokluzovat, spoléháte se pouze na své řidičské schopnosti, abyste se vyhnuli srážce s jiným vozidlem, stromem nebo překážkou. Průměrný řidič se snaží tyto extrémní okolnosti zvládnout a zlomek sekundy může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Tato nová technologie dokáže zasáhnout přesně tak, aby řidiče ochránila a situaci zvládla, stejně jako by to udělal zkušený řidič,“ dodal Balachandran.
A přesně o tom nově vyvinutý systém je. Má nahrazovat nedostatky nezkušených řidičů, aby jim v extrémních případech zachránil život. Je jen otázkou, kdy se s touto inovativní technologií setkáme i v produkčních autech. Uvítali byste ji i vy?