Umělá inteligence zvládne auto nejen řídit, ale i skvěle driftovat. Toyota to předvedla na okruhu
Výzkumné centrum Toyota Research Institute (TRI) představilo americkým a evropským novinářům koncepty a simulátory využívající umělou inteligenci (AI) v oblasti autonomního řízení. Na okruhu Thunderhill Raceway ve Willows v Kalifornii umělá inteligence mimo jiné „vyšvihla“ skvělé drifty s podporou AI na simulované ledové ploše.
Zkouška za volantem GR Supra a Lexus LC
Jedním z testovaných konceptů byl Driving Sensei, který s využitím umělé inteligence pomáhá řidičům zvládat různé dovednosti prostřednictvím pokynů AI v kombinaci se systémy umělé inteligence na podporu řízení. Koncept Driving Sensei pomáhá k lepšímu a bezpečnějšímu řízení, protože řidič je stále aktivně zapojen do ovládání vozu.
Novináři si technologie vyzkoušeli v praxi za volantem Toyoty GR Supra vybavené autonomním driftováním a v plně autonomním Lexus LC500 s ukázkou schopností vyhýbat se překážkám za jízdy vysokou rychlostí po závodní dráze. Je neuvěřitelné, jakou rychlostí a zručností dokáže autonomní sportovní vůz sám driftovat. Toyota k tomu natočila poutavé video.
Řidič a AI společně
V oblasti sdílené autonomie Toyota představila i specifickou platformu GRIP (Global Research Innovation Platform) výzkumného centra TRI. Jde o testovací vozidlo s řízením všech kol a čtveřicí elektromotorů v kolech s cílem urychlit výzkum řízení. Zabudovaný systém emulace dynamiky ve vozidlu GRIP podporuje nové scénáře školení řidičů v rámci kontrolovaného prostředí.
„Domníváme se, že dokážeme zachránit více životů tím, že autonomní technologie vozidel dostaneme k lidem o něco dříve a na více místech. Můžeme toho docílit změnou pohledu na to, jak funguje interakce lidí a vestavěných technologií k vytváření nových zkušeností,“ říká ředitel divize Human Interactive Driving výzkumného centra TRI Avinash Balachandran.
Práce týmu Human Interactive Driving (HID) výzkumného centra TRI se zaměřuje na aktivní bezpečnost s využitím vysoké úrovně autonomie, ale současně za vysoké míry zapojení ze strany řidiče. Na výzkumných autech a simulátoru experti Toyoty představili technologie zaměřené na učení, bezpečnost a na sdílenou autonomii.
„Náš přístup zaměřený na potřeby člověka odhaluje lepší a bezpečnější způsoby spolupráce lidí s umělou inteligencí. Posilujeme lidské schopnosti vytvářením modelů, které předvídají zásahy řidiče vyvíjením umělé inteligence, která zlepšuje řidičovy schopnosti," doplňuje generální ředitel TRI Gill Pratt.