Reklama
Testy

Rychle a zběsile: Toyota Supra s manuální převodovkou je láska na první pohled

Nová generace ikonického japonského sporťáku se dostane pod kůži každému řidiči
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Tentokrát to nebude běžný redakční test auta, a to hned z několika důvodů. Zaprvé jsme o sportovním kupé už psali, zadruhé se jedná o vůz, který si lidé nekupují rozumem, ale srdcem. Proto se tentokrát nezaměříme na žádná nepodstatná čísla, výbavu v interiéru či multimediální systém, ale zkusíme si slovy popsat, jaké pocity a emoce řidič za volantem takto kultovního auta zažívá. Ahoj, já jsme Robin Běhal, je mi 22 let a jsem oficiálně zamilovaný do nové Toyoty Supra s manuální převodovku.

Byla to láska na první pohled

Patřím mezi generaci, která vyrůstala na filmech Rychle a zběsile. V tu dobu se ještě nejednalo o snímky s šílenými policejními honičkami a bláznivými přestřelkami. Nicméně šlo o film, díky kterému se zrodilo nespočet mladých milovníků aut. A já byl mezi nimi.

Když jsem poprvé viděl oranžovou Toyotu Supru v rukách Paula Walkera, nemyslel jsem na nic jiného, než na to, že jednou budu na jeho místě sedět já. Dnes se píše rok 2023 a mně se ten sen přeci jen splnil. Sice nešlo o Supru čtvrté generace, ale i tak jsem se za volantem nového japonského kupé cítil jako Paul.

Nebylo to poprvé, co jsem Supru páte generace řídil. Už o rok dříve jsem sportovní Toyotu vyzkoušel s automatickou převodovkou, u které mi ale chyběl jakýsi charakter a vzrušení. Názor na znovuzrozenou japonskou legendou mi změnilo až svezení s manuální převodovkou. Je až neuvěřitelné, jako moc dokázaly tři pedály a staromódní „fofrklacek“ namísto automatu Supru umocnit.

Stará škola v moderním kabátu

Najednou jsem s ní byl v mnohem silnějším propojení a lépe jsem vnímal chování šestiválcového třílitrového motoru s výkonem 340 koní. Konečně jsem mohl pocítit jeho obrovskou pružnost a sílu, kterou jsem u automatické převodovky vůbec nevnímal. Jeho charakter se mi už zdaleka nezdál tak plochý a sterilní, ale naopak kulatý a hravý.

V nízkých otáčkách byl šestiválec kultivovaný, okolo tří až čtyř tisíc už začal vystrkovat růžky, ale stále byl na řidiče hodný. Jakmile se ale ručička otáčkoměru blížila k číslovce šest a sedm, musel jsem se mít na pozoru. Motor ukázal svou zlou stránku a začal kousat. Supra měla v tu chvílí výkonu na rozdávání a dokázala nepozorného řidiče lehce potrestat. Já byl ale vždy připravený a pokousat jsem se nenechal, naopak jsem si plnými doušky užíval obrovský nával adrenalinu, který se mi při každým dotočení rychlostního stupně dostával do žil.

Celý zážitek za volantem mi navíc nemusela narušovat žádná elektronika. Stačilo pouze podržet vypínač kontroly trakce/stability a v ten moment se všechny asistenční a bezpečnostní systémy vypnuly. Vše tak bylo pouze na mně, na mých řidičských schopnostech a kuráži, která se mi za volantem nové Supry rozhodně hodila. I když sportovní Toyota při běžné jízdě působila spíše jako pohodové „GTčko“, v zatáčkách uměla rozpoutat peklo. Díky pohonu zadních kol se samosvorným diferenciálem a vysokému výkonu jsem většinu zákrut na okresních cestách jezdit bočními dveřmi napřed, neboli v driftu.

Manuál byl sice gumový, ale bral bych ho

Mnozí odborníci mohou konstatovat, že manuální převodovka z dílen BMW, která se v Toyotě Supra nachází, je gumová a není tak dobrá jako například u modelu GR86. Já s nimi na půl souhlasím, ale stejně bych manuální řazení za automat nevyměnil.

Je pravda, že kulisa převodovky působila lehce gumově a chod nebyl tak mechanický jako u manuálů přímo od Toyoty. Nicméně mi přišlo, že Japonci si s německou technologií dost pohráli a dokázali tak typický „bavorácký“ charakter utlumit. Když bych to shrnul, tak podle mě je sice manuální převodovka lehce gumová, ale přesto báječné vyladěná, s krátkými dráhami a příjemným chodem.

Objektivně hodnotit Toyotu GR Supra s manuální převodovkou je pro mě opravdu náročné, protože jsem se do ní bez nadsázky zamiloval. Už dlouho jsem neřídil auto, které by se mi takhle dostalo pod kůži. Supra v manuálu měla jednoduše všechno, co od svého vysněného vozu očekávám - exkluzivitu, styl, historii, emoce a vzrušení.
Reklama

Diskuze

Pavel - 09.05.2023 19:19:06
Tak to je tak odporne auto až to bolí .......kde je stary model!!!!!

Konečně s manuálem! Šestiválcová Toyota Supra pro automobilové gurmány míří do prodeje

Přímo řazenou převodovku Toyota nabídne pouze pro šestiválec. Čtyřválec je vždy spojen s automatem
29.04.2022 09:16
|
0
Reklama

Toyota Supra je vlastně převlečené BMW Z4. Co všechno mají společného?

Porovnali jsme mezi sebou japonské sportovní kupé a německý roadster s totožnou technikou
27.10.2021 19:30
|
0

Test Toyoty Supra 3.0 A90 Edition: Přitažlivá exkurze do mizejícího světa automobilové rozmařilosti

Benzinový šestiválec s turbem, 340 koní, pohon zadních kol, limitovaná edice s barvou Terminátora
11.07.2020 20:52
|
0

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0
Reklama

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV