Reklama
Řidičův chleba

Češi vymysleli, jak kdekoliv dobít elektromobil. Stačí objednat mobilní powerbanku, je zadarmo

Český startup přišel se službou, která funguje obdobně jako objednání jídla přes aplikaci
Zdroj: Tiskový servis NimBee

Konec spalovacích motorů klepe na dveře a řidičům za pár let nezbude nic jiného, než pokukovat po čistě elektrickém nebo plug-in hybridním autě. Ti, kteří bydlí v rodinném domě s parkovacím místem nebo garáží žádné velké trable s dobíjením zřejmě řešit nebudou. Mnohem komplikovanější to mají lidé v bytových domech. Tahat kabel z pátého patra paneláku by možná mohli, ale rozhodně to není dlouhodobé a elegantní řešení. Ani veřejné dobíjecí stanice nestojí na každém rohu a lidé tak ztratí spoustu času hledáním nejbližšího nabíjecího stojanu. I tento problém se ale dá řešit.

Funguje to stejně jako objednání jídla online

Nad touto problematikou se zamyslela česká splečnost NimBee, která přišla se zajímavým řešením. Vlastníci elektrického auta podle ní nemusí jezdit k nabíječkám, když nabíječky mohou přijet k nim. Nová služba funguje to podobně jako třeba objednávání jídla. Přihlásíte se do mobilní aplikace, kterou (pokud je to možné) spárujete se svým elektromobilem. Pak už jen stačí zadat, kde vůz stojí, kolik kilometrů (nebo kWh) do něj chcete dobít a v kolik hodin mají pracovníci NimBee přijet. Po ukončení objednávky se už o nic nestaráte. 

V určený čas přijede k vašemu autu posádka v elektrickém Audi e-tron, která z vleku sundá dobíjecí hardware NimBee (box je široký pouze 50 cm, takže se vměstná skoro všude). Váš elektromobil si odemkne pomocí systému CarConnect a zahájí nabíjení. Po ukončení procesu powerbanku opět naloží a upozorní vás, že je elektromobil dobitý. Jak to funguje ukazuje následující video:

Pilotní program "zdarma"

NimBee si v rámci svého pilotního programu připravila časově limitovanou akci, kterou může využít kdokoliv. Stačí si jen stáhnout aplikaci. Jedinou podmínkou je poskytnout zpětnou vazbu. Kolik bude dobíjení stát mimo pilotní program zatím firma neoznámila.

Jak NimBee funguje

V srdci celého řešení stojí mobilní baterie, kterou pro NimBee vyvinula společnost Designwerk Technologies (jedná se o švýcarskou firmu, jež se podílí na vývoji akumulátorů pro elektrifikované tahače Volvo Group). Baterie je plně mobilní a i přes to, že se jedná o prototyp, dosahuje srovnatelných kvalit s pevnými dobíjecími body. Konkrétně dobíjí elektromobily za využití stejnosměrného (DC) rychlonabíjení výkonem až 50 kW. To zajistí dojezd až 300 km během jedné hodiny nabíjení i díky schopnosti nabíjet pomocí 800V technologie přes konektory CCS2 a Chademo.

Nabíjecí ekosystém pohání softwarové řešení, vyvinuté interně právě pro potřeby NimBee. Tím je zajištěná škálovatelnost a prakticky neomezená možnost rychlé adaptace na potřeby uživatelů. Uživatelská aplikace je potom dostupná na mobilních platformách Android i iOS.
Reklama

Diskuze

mark166156 - 14.12.2023 10:24:28
Už proto, že takové převážení baterie žere čas, vyžaduje pracovní sílu, je spojeno s nárůstem neefektivity při využití energie, zkrátka je to jenom nouzovka, když není jiná možnost.
Mark123123 - 14.12.2023 10:22:42
je naprosto zřejmé, že taková služba je obdobou drahého zámečníka který vám vyřeší akutní problém a pustí vás domů když si přibouchnete klíče za pouhé 2000 Kč a 3 minuty s paklíčem. To nebude šlužba kterou byste chtěli používat systematicky a plánovaně.

Němci u elektromobilů zjišťovali reálný dojezd na dálnici. Přes 400 km se dostalo jen jedno auto

Mezi 11 testovanými vozy nechyběla ani Škoda Enyaq iV. Nejméně ujelo Audi RS e-tron GT
05.10.2021 07:22
|
32
Reklama

Hon za rychlým dobíjením pokračuje. ABB představilo nejrychlejší nabíječku na světě.

Dobíjecí výkon až 360 kW zvládne nabít 100 kilometrů dojezdu pod tři minuty
04.10.2021 09:53
|
2

Norové měřili reálný dojezd elektromobilů v zimě i v létě. Výsledky překvapí v dobrém i zlém

Norská asistenční služba NAF prověřila dojezd dvaceti různých typů elektromobilů
27.04.2021 19:15
|
16

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV