Reklama
Řidičův chleba

Do provozu nejspíš zamíří další bezpečností prvek. Má ochránit chodce před nepozornými řidiči

Brzdové světlo bylo doposud jen na zadní části vozu, do budoucna má však přibýt také vpředu
Zdroj: Jozef Pagáč

Aby chodec viděl, že řidič brzdí. To je jeden z hlavních důvodů vývoje nového bezpečnostního prvku – předního brzdového světla. Přišla s ním slovenská firma Lumaco Innovations AG, která nyní spouští jeho testování v reálném provozu. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se toto zařízení objevit na nových vozech rovnou z výroby a majitelé starších aut by si ho mohli dokoupit. Autosalonu to potvrdila zástupkyně společnosti.

Zelená je dobrá

S podobným patentem se už dřív snažili prosadit Američané, jenže neúspěšně. Nyní je budoucnost předního brzdového světla v rukách Lubomíra Marjaka. Ten je majitelem evropského patentu na tuto technologii a zároveň jednatelem společnosti Lumaco Innovations AG, která s nápadem přišla. Firma zabývající se mimo jiné elektroinstalacemi, 3D měřením, montážními pracemi či relokací průmyslových linek si od třetího brzdové světla slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Přední osvětlovací zařízení, které se rozsvítí současně se zadními brzdovými světly, má za úkol informovat účastníky silničního provozu o tom, že vůz brzdí. Mohlo by tak značnou měrou přispět k ochraně chodců na přechodu, kteří díky přednímu brzdovému světlu dokáží identifikovat, zda přijíždějící auto brzdí, nebo ne. A to hlavně za zhoršených viditelnostních podmínek. Od zadních „brzdovek" se však bude v mnohém lišit. Jiná bude například i jeho barva. „Vědecké studie prokázaly, že nejvhodnější je pro tento účel zelená barva,“ řekla Autosalonu projektová manažerka společnosti Milada Huláková.

Zelená barva se navíc na motorových vozidlech zatím nepoužívá, nabízí proto výhodu jednoznačnosti a rychlé identifikace signálu. Stejně jako zadní brzdová světla pak i to přední může být instalováno na všechny typy vozidel. „Přídavné zařízení umíme nainstalovat na všechna vozidla. Vždy se na přední masce najde místo, kde ho lze upevnit," dodala Huláková.

Funkční a levné zároveň

Slovenské světelné zařízení je už homologované. Nyní ho však čekají zátěžové testy, které ukážou, zda se dostane do provozu, nebo ne. Pro zavedení do praxe je totiž nutné předat výsledky z reálného provozu Evropské komisi a europarlament. Testování na více než třech tisících vozidlech nejrůznějšího typu začne v říjnu a potrvá až do června příštího roku. Vozy budou k vidění v Trenčíně, Žilině a v obcích Prievidza či Partizánske.

„V případě schválení do povinné výbavy bude přední brzdové světlo už zakomponováno do nových automobilů ve fázi výroby, takže se stane součástí jejich designu,“ řekla Huláková. „Podle současných odhadů by cena neměla přesáhnout 30 eur na vozidlo v sériové výrobě. Na celkovou cenu to tedy nebude mít zásadní vliv. Pokud jde o přídavné zařízení pro auta, která jsou už v provozu, měla by být cena maximálně 100 eur,“ dodala projektová manažerka.
Reklama

Diskuze

Johny - 28.11.2022 16:26:14
Pak je druhá skupina, která je nepozorná (mobil, sluchátka, kapuce atd.), ta provoz nesleduje a je jí tak ukradené i nějaké světlo, klidně vlítne na přechod jak mastný papír do průjezdu a světla si možná všimne až v okamžiku, kdy jím dostaně ránu mezi oči
Johny - 28.11.2022 16:23:49
Na první pohled teoreticky dobrý nápad, v praxi ale naprosto k ničemu. Existují 2 druhy chodců, ti, co dávají pozor a sledují provoz před přecházením, ti ale žádnou signalizaci nepotřebují, protože sami si dají pozor, zda vozidlo zastaví. Až pak přechází.

Nízké podzimní slunce může nebezpečně oslnit. Za sekundu pak ujedete i ve městě 14 metrů naslepo

Kvůli oslnění sluncem vzniká spousta rizikových situací. Většině lze však předejít
27.09.2022 13:34
|
1
Reklama

Jak zvýšit bezpečnost a snížit stáří aut? Dotace 86 tisíc na nákup novějšího vozu pro mladé řidiče

V Austrálii úřady přispívají lidem ve věku 18 až 25 let na nákup mladšího a bezpečnějšího automobilu
24.08.2022 17:28
|
1
Reklama

Říká se, že jedním z nejbezpečnějších míst při bouřce je interiér auta, není to však úplně pravda

Řidiči věří, že je auto ochrání před úderem blesku. Ve skutečnosti ale funguje spíše jako hromosvod
09.08.2022 14:30
|
0

Také v nejbezpečnějším evropském provozu si cyklisté stěžují na nedostatek bezpečí a mnoho konfliktů

Cyklisté mají poměrně často konflikt i s elektrickými koloběžkami
21.07.2022 11:32
|
1

Opravdu zábavných sporťáků se spalovacím motorem rychle ubývá. Do milionu už jich moc nekoupíte

Redakce Autosalonu.tv vybrala pětici nejzábavnějších sportovních vozů do milionu korun
30.11.2022 16:20
|
2

Test: Nissan Townstar patří mezi nejlépe jezdící dodávky na trhu. Vystačí si bez naftových motorů

Japonský kříženec rodinného MPV a lehké užitkové dodávky stojí na základech Renaultu Kangoo
28.11.2022 07:21
|
3
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10

Odlišit shooting brake od kombi nebo fastback od liftbacku je obtížné. Často jde jen o hru s názvy

Podívali jsme se na dvě moderní karoserie a zkusili zjistit, v čem se liší oproti těm běžným
23.11.2022 15:31
|
1
Reklama
Autosalon TV