Reklama
Řidičův chleba

Nízké podzimní slunce může nebezpečně oslnit. Za sekundu pak ujedete i ve městě 14 metrů naslepo

Kvůli oslnění sluncem vzniká spousta rizikových situací. Většině lze však předejít
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Ostré nízké slunce se "zapíchne" přímo do očí a řidič v tu chvíli nevidí na cestu. Při městské rychlosti 50 km/h tak ujede za jednu sekundu 14 metrů, aniž by viděl, co je před ním. Když pojede 90 km/h, ujede naslepo 25 metrů. Rakouský autoklub ÖAMTC přichází s radami, jak této nebezpečné situaci účinně předejít.

Ostré slunce se jen málokdy objeví z ničeho nic

Asi každý řidič už zažil nepříjemnou situaci s nízkým podzimním sluncem a byť ji v danou chvíli bereme jako nevyhnutelný přírodní jev, se kterým se holt nedá nic dělat, lze i takové nebezpečné situaci účinně předcházet. Prvním důležitým momentem je vůbec uvědomění si, že zmíněná situace může nastat. Jen opravdu výjimečně se stane, že by slunce z ničeho nic vykouklo zpoza mraku a řidiče oslnilo. Mnohem častěji je blížící se moment oslnění řidiči jasný alespoň trochu dopředu, když jede vstříc nízkému slunci třeba přes horizont či do zatáčky. Má tedy většinou krátkou chvíli se na nepříjemný moment útoku ostrého světla na jeho zornice připravit.  

V první řadě tak řidič sklopí čelní sluneční clonu a následně si většinou i upraví svou polohu tak, že se povytáhne v sedačce nahoru a změní úhel pohledu na silnici. Tím se sice vyhne přímému oslnění, ale zase má výrazně menší zorný úhel. Proto by současné s tím mělo samozřejmě dojít k výraznému, nikoliv však prudkému, zpomalení vozu. V této chvíli se ale také ukáže, zdali je vůz na podzimní počasí dobře připraven.

Nepodcenit přípravu před jízdou

Jen pár desítek sekund přípravy před jízdou může pak na silnici znamenat v rizikové situace rozdíl mezi bezpečným průjezdem a nehodou. V souvislosti se slunečním svitem je zásadní mít čisté čelní sklo, a to jak zvenku, tak zevnitř, kde se často tvoří tenký zamlžený film a usazuje se prach. Před jízdou by tedy měl řidič věnovat trochu času pečlivému vyčištění skla a případně ho po nastartování vozu ještě nějakou chvíli silně ofukovat ventilací, aby se co nejvíce odmlžilo. 

Detailem, na který by řidič neměl zapomenout, jsou také kvalitní (nebo alespoň nějaké sluneční brýle - nejlépe s polarizačními skly. Ty by ale neměly ležet v autě v přihrádce a pouzdru, ale měly by být velmi dobře a rychle při ruce. I jejich včasné použití totiž eliminuje vznik rizikové situace.

S čím musí počítat všichni účastníci provozu

Situace, v nichž nízké slunce oslňuje, klade nároky na všechny účastníky silničního provozu v daném místě. I ti řidiči, kteří mají nízké slunce v zádech, mohou být oslněni přes vnější i vnitřní zpětné zrcátko. A i když se tak neděje, měli by počítat s tím, že protijedoucí auta mají viditelnost výrazně sníženou. Této skutečnosti by si měli být vždy vědomi i cyklisté a chodci a je víceméně jedno, zdali se pohybují proti nebo po slunečním svitu - tak či onak jsou hůře vidět, což pro ně může být životu nebezpečné.

Dbát na bezpečnost se musí i v případě vystupování, odstavení vozidla či při nehodě. Varovný trojúhelník je nutné umístit tak, aby byl dostatečně vidět s předstihem, nesmí být v žádném případě i on  v místě, kde je viditelnost kvůli slunci omezená. Dalším rizikovým místem mohou být semafory, železniční přejezdy a vůbec dopravní vertikální značení, jehož čitelnost nemusí být v protisvětle dostatečná.

Tipy, jak jet proti slunci co nejbezpečněji

Je zásadní mít čisté čelní sklo, a to jak zvenku tak zevnitř. Pozor však na použití ostřikovačů v momentě, kdy už dojde k vašemu oslnění - to se totiž v takové situaci nedoporučuje, protože na chvíli ještě víc sníží už tak omezenou viditelnost. O tom, že by v interiéru měl mít řidič nachystány kvalitní sluneční brýle, jsme také psali.

Riziku lze však předejít i jinak. Pokud víte, že se problematické místo nachází na vaší pravidelnější trase, lze třeba vyrazit o pár minut dříve či později - budete překvapeni, jak se intenzita a směr slunečního svitu ráno rychle mění. Stejně tak je možné (pokud tomu pomáhá silniční síť) vyloženě nepříjemná místa objet či do křižovatek přijíždět z jiného směru.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Řidič osobáku ;-) - 06.10.2022 10:03:25
Moc chytré rady. Ale ani jednou v článku není zmínka o možnosti nalepení fólie proti oslnění. Já si to nechal nalepit. Naprostá spokojenost. Doporučuji.

Blíží se podzimní výměna pneumatik. Systémy monitoringu tlaku ji mohou prodražit

Existují dva systémy. Nepřímý neznamená žádné náklady navíc, přímý peníze stát bude
27.09.2021 16:47
|
12
Reklama

Na podzim chodci zapomínají na reflexní prvky. Nejen v noci

S barevným podzimem přichází na silnice brzká tma, déšť, mlhy i první sníh. To všechno je pro řidiče už tak dost náročné, ale my všichni, kteří řídíme, musíme dbát zvýšené opatrnosti hlavně kvůli chodcům. Ti sice musí nosit reflexní prvky, často na ně ale zapomínají.
18.10.2017 10:23
|
0

Českým autem roku 2023 se stala Honda Civic. Porotce z Autosalonu ukázal své hodnocení

Japonský kompaktní model se dvacítce českých porotců líbil nejvíc
07.02.2023 12:25
|
4

Kvůli úspoře paliva chtějí v Rakousku snížit dálniční rychlost na 100 km/h. Ušetří se však jen procento

Autoklub ÖAMTC provedl detailní analýzu a ukázal, že toto není smysluplná cesta
01.02.2023 07:35
|
1
Reklama

Bazar: Škoda Octavia II (2004-2012). Stále žádaný model má slabiny na podvozku, jinak bývá v pohodě

Široká nabídka v bazarech je pro kupující dobrou zprávou. Ceny jsou však trochu vyšší
24.01.2023 15:39
|
1

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1
Reklama
Autosalon TV