Reklama
Autopunk

Také v nejbezpečnějším evropském provozu si cyklisté stěžují na nedostatek bezpečí a mnoho konfliktů

Cyklisté mají poměrně často konflikt i s elektrickými koloběžkami
Zdroj: iStock

Soužití cyklistů a motoristů se u nás v nedávné minulosti stalo žhavým tématem, když vstoupila v platnost povinnost objíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně 1,5 m. Důvodem je snaha ochránit zranitelné účastníky provozu a zvýšit tak bezpečnost. Jenže jak ukazuje Norsko, ani další podobná opatření by nemusela vést k tomu, že se budou cyklisté v provozu cítit bezpečně. Norský provoz je jeden z těch vůbec nejbezpečnějších v celé Evropě, přesto ale téměř polovina tamních cyklistů dotázaných v nedávném průzkumu uvedla, že je motoristé ohrožují. 

Tři z deseti cyklistů mělo konflikt s motoristy

Podle průzkumu společnosti YouGov provedeného mezi norskými cyklisty se 47 % dotázaných na silnicích necítí bezpečně kvůli tomu, že jim řidiči nevěnují dostatečnou pozornost. Průzkum si objednala organizace Trygg Trafikk zabývající se bezpečnostní norského silničního provozu. Podle jejího názoru by měli být motoristé a cyklisté na silnicích k sobě vzájemně ohleduplní, nicméně řidiči by měli obzvláště dbát na přítomnost zranitelných účastníků provozu, protože automobil v případě nehody napáchá mnohem více škod. Zároveň ale ve své tiskové zprávě připouští, že i cyklisté by si měli být vědomi své zranitelnosti. 

Průzkum zároveň ukázal, že ani v Norsku není nouze o konflikty mezi cyklisty a motoristy. Bezmála třetina respondentů takový konflikt přiznala. Současně se ale v norském provozu poměrně často vyskytují konflikty mezi cyklisty a elektrickými koloběžkami, které se v posledních letech výrazně rozšířily i v českém provozu. Jedenáct procent cyklistů uvedlo, že mělo s lidmi využívajícími tento druh přepravy konflikt během posledních pěti let. V Oslu to bylo dokonce 19 %. 

Pokud jde o uživatele elektrických koloběžek, tak v jejich případě čtvrtina přiznala konflikt s chodci během posledního roku a zhruba stejný počet přiznal za stejné období konflikt s motoristy. I organizace Trygg Trafikk připouští, že koloběžky jsou velkým problémem, protože se často pohybují po chodnících, kde nemají co dělat. 

Pro úplnost, norský průzkum proběhl letos v květnu na vzorku 1003 respondentů ve věku osmnáct a více let. Z evropských statistik vyplývá, že v Norsku ročně dojde v provozu ke třem úmrtím chodců na milion obyvatel a při nehodách automobilů zemře 8 lidí na milion obyvatel (údaje za rok 2020). Norsko se tak řadí k absolutně nejbezpečnějším evropským zemím. Pro srovnání, u nás podle stejných statistik zemře ročně 9 chodců na milion obyvatel a 25 lidí/milion obyvatel při nehodách automobilů. 
Reklama

Diskuze

Tom. T - 29.09.2022 17:21:20
Když by cyklisté řádně dodržovali vyhlášku a hlavně by policie pokutovala se stejnou vervou přestupky pumpičkářů a blbečky na koloběžkách kteří na nich jezdí jen proto že jsou líná netáhla co nemají řidičkák ani na babettu tak by byl klid.

Muž na kole vjel do protisměru, kde ho srazilo auto. Řidiči ale hrozí vyšší trest než cyklistovi

Problém je v tom, že pořádně opilý byl i řidič osobního vozu. A to tak moc, že jde o trestný čin
03.06.2022 18:15
|
12
Reklama

Většinu střetů auta s kolem zaviní cyklisti. Mezi nejrizikovějšími místy překvapivě chybí Praha

Známe nejnebezpečnější křižovatky pro cyklisty i nejhorší měsíc v roce
02.06.2022 07:43
|
8

Na pražských ulicích se objevily nové piktogramy. Upozorňují na možnost vjet do pruhu pro cyklisty

Piktogramy ale zobrazují jen nákladní auta. Do pruhů přitom mohou i ta osobní
10.05.2022 07:29
|
12

Který druh pohonu je nejspolehlivější? Elektromobily to nejsou, i když mají nejméně dílů

Je nejspolehlivější elektromobil, hybrid, plug-in hybrid, nebo spalovací motor?
07.12.2023 10:14
|
1

Armáda elektromobilních novinek, Škoda Superb i 30 let starý kabriolet. Další Autosalon je připraven

Ve středu na COOLu otestujeme také Stelvio nebo nové BMW R 1300 GS
04.12.2023 11:32
|
0
Reklama

Zákaz spalovacích motorů odmítá drtivá většina lidí i v zemi, která jde v čele elektrické mobility

V Norsku se sice prodává elektromobilů velké množství, ale i tam si chtějí zákazníci pohon vybírat
01.12.2023 18:05
|
7

Aktuální Mazdu CX-5 můžeme hodnotit také jako ojetinu. Víme, jak je spolehlivá a za kolik se prodává

Problematický diesel u ojetin skoro nenajdete. Nejlevnější kusy už stojí hodně pod půl milionu
22.11.2023 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV