Další varování pro evropské značky. Většina Němců by zvážila koupi i čínského auta, pokud bude levné
O čínských automobilových výrobcích, kteří postupně pronikají na evropský trh, jsme v mnoha případech nikdy ani neslyšeli. Leckdo má tak tendenci tyto automobilky podceňovat a nepovažovat je pro evropské značky za riziko. Jenže průzkum německého autoklubu ADAC na reprezentativním vzorku 1079 řidičů a řidiček ukázal, že normální němečtí řidiči by si při koupi nového vozu dovedli představit přemýšlet i o čínské produkci. Zdvižený prst pro evropské automobilky je tedy určitě na místě.
Dvě třetiny Němců přemýšlí o čínském autě
Téměř dvě třetiny respondentů si v principu dovedou představit, že by při pořízení svého dalšího nového auta zahrnuli do výběru i čínský produkt, a to zejména v případě, že by se jednalo o elektromobil. Naopak benzinový motor by u čínských značek podle dotazníku moc lidí neoslovil. Z průzkumu je rovněž jasné, že čím mladší byl dotazovaný, tím u něj byla větší ochota zvážit čínský vůz.
Naprosto dominantním argumentem pro pořízení auta z Říše středu je cena - 83 procent z těch, kteří by projevili o čínský vůz zájem, uvádí nízkou cenu jako hlavní kupní argument. Následují inovativní technologie, jež oslovují 55 procent respondentů a zajímavý design (37 %). Pouhá čtvrtina pak v souvislosti s koupí čínského auta uvedla, že má podle ní kvalitní zpracování.
Silné obavy z kvality, servisu i ochrany dat
Úplně na růžích ustláno ale Číňani v Evropě mít nebudou. Z té části dotazovaných, kteří uvedli, že si čínské auto pořizovat nebudou, má 54 % k vozům s komunistickým původem obecné výhrady - 40 % zmiňuje velmi řídkou servisní a prodejní síť, 39 % se obává kvality těchto výrobků.
Bezesporu relevantní je rovněž skepse 26 procnet lidí, kteří zmínili rizika spojená s ochranou citlivých dat. „Vysoce propojená vozidla vyvolávají u mnoha lidí obavy, zejména pokud jde o ukládání a zpracování shromážděných dat,“ vysvětluje Florian Hördegen, vedoucí oddělení technologie vozidel v technickém centru ADAC v Landsbergu, s narážkou na to, že dnešní vozy jsou neustále připojeny k internetu a tok dat nemá většinou uživatel téměř vůbec pod kontrolou.
Byť na tuto oblast evropská legislativa myslí, je vše otázkou spíše vzájemné důvěry ve vztahu zákazník-automobilka. A zde bude mít Čína zřejmě velmi dlouho vážný reputační problém. Ale třeba to nakonec vše přebije nízká cena čínského auta...