Další evropská země zakazuje naftová auta. V některých regionech hrozí vysokými pokutami

Patříte mezi ty, kteří přes léto pracují a na dovolenou vyráží až po skončení hlavní sezony? Pokud ano, dejte si pozor na nová pravidla v některých oblíbených italských regionech. Od října totiž plánují zavést zákaz vjezdu dieselovým autům mnohdy starším ani ne deseti let. Kdo nová pravidla nedodrží, tomu bude hrozit vysoká pokuta a dokonce i odebrání řidičského průkazu. Máme podrobnosti.
Někde ve všední dny, někde vůbec
Zákaz vjezdu pro starší dieselová vozidla začne podle italského serveru alVolante.it platit už od 1. října letošního roku, a to konkrétně v regionech Piemont, Lombardie, Emilia Romagna a Benátsko. Toto opatření má za cíl snížit znečištění ovzduší v těchto oblíbených dovolenkových destinacích. Nejen pro místní, ale i turisty to však znamená značné narušení volného cestování.
Nutno navíc dodat, že „starší“ v tomto případě znamená osobní auta vyrobená i v letech 2011 až 2015. Zákaz se totiž vztahuje k emisní normě Euro 5 a nižší. Výjimku tedy mají pouze naftová auta s aktuálně platnou normou Euro 6 a v závislosti na regionu a obci i některá historická vozidla. Všichni ostatní se pak musejí řídit podmínkami jednotlivých regionů, které jsou následující:
- Piemont: Omezení bude platit pouze v zimních měsících. Letos bude platit od 1. října 2025 do 15. dubna 2026 a od podzimu 2026 dále bude zavedeno od 15. září do 15. dubna, a to během pracovních dnů od 8:30 do 18:30.
- Lombardie: Od 1. října se zavádí celoroční zákaz s tím ale, že platit bude pouze v časech od 7:30 do 19:30.
- Emilia-Romagna: Od 1. října se zavádí celoroční zákaz platný pro pracovní dny od 8:30 do 18:30.
- Benátsko: Zde se od 1. října zavádí trvalý zákaz, a to bez jakýchkoliv dalších výjimek.
Pozor na zimní pneu!
Při cestě do Itálie zároveň myslete na to, že na rozdíl od Česka se tu nesmí jezdit na zimních pneumatikách v létě. Jakmile byste měli na svém autě obuté „zimáky“ a chytla vás policie, mohou chtít zaplatit pokutu do výše až 1 695 eur, což je v přepočtu zhruba 42 tisíc korun. Nicméně skončit to může i zabavením technického průkazu nebo odmítnutím pojišťovny vyplatit v případě nehody prostředky na úhradu škody. Více se o tom dozvíte v odkaze nad tímto textem.