Čeští řidiči našli způsob, jak předbíhat v zácpě. Policie s tím nic nenadělá, je totiž legální
Dopravní zácpa je otravná, i když zrovna nikam nepospícháte. Většina řidičů ji ale bere jako problém, se kterým se nedá nic dělat a prostě ji přijmou. Vždy se ale najdou tací, kteří se snaží dopravní komplikaci vyhnout, seč jim síly stačí. Třeba tak, že vjedou do pruhu pro MHD nebo do odstavného. V obou případech jde o poměrně štědře pokutovaný přestupek. Existuje ale fígl, který je možná nemorální, ale policie je na něj krátká.
Co se dá vymyslet?
Většina řidičů se už někdy setkala s dopravní zácpou na dálnici a také s těmi, kteří se ji pokusili objet přes odstavný pruh. Třeba jen s výmluvou na to, že za pár set metrů začíná sjezd, který chtějí využít. Ani to ale není legální. Takzvaná zpevněná krajnice totiž slouží výhradně k odstavení nepojízdného vozidla. Při vzniku kolony mohou řidiči z krajního jízdního pruhu vjet na krajnici, jen pokud je to nutné k vytvoření uličky pro vozidla s právem přednostní jízdy.
Ještě víc způsobů, jak zkrátit čekání v kolonách, znají lidé jezdící po větších městech. Tam je například velmi populární jízda po tramvajových pásech nebo v pruzích pro autobusy. V obou těchto případech se však řidič dopouští přestupku. Objíždění a předjíždění je sice ze zákona povoleno, ovšem jakmile se utvoří zácpa, už se jedná o souběžnou jízdu, při které to možné není.
Pokud řidič objede kolonu stojících aut ve vyhrazeném jízdní pruhu, dočká se v případě policejní kontroly pokuty v rozmezí od 1500 do 2500 Kč. A pozor, oproti minulosti už dnes může pokuty na místně rozdávat nejen státní policie, ale dokonce i ta městská. Body s řidičem ale řešit nemusí, nejde totiž o bodovaný přestupek.
Mezera v zákoně?
Existuje ale jeden způsob, jak předbíhat, ale zároveň se chovat zcela v mezích zákona. A přišli na něj šoféři třeba v Praze na Jižní spojce, kde se každý den tvoří hustá kolona směrem k Barrandovskému mostu, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Čekání v koloně si totiž zkracují tím, že jedou skrz čerpací stanici. Jde například o OMV v Krči nebo Benzinu v Bráníku. A vůbec nevadí, že například na druhé jmenované stanici na ně čeká zpomalovací retardér.
I když jde z pohledu ostatních řidičů svorně čekajících v koloně minimálně o nemorální manévr a právem by se na takové „chytráky“ mohli zlobit, policie je na ně zatím krátká. „Nedokážeme jim totiž dosvědčit, že čerpací stanici využili pouze k objetí dopravní zácpy,“ potvrdil Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
A nepomůže ani to, když je benzinka vybavena značkou „Průjezd zakázán“. I když řidič projede bez zastavení, může při případné konfrontaci s policií použít jednoduchou výmluvu: „Chtěl jsem natankovat, ale pak jsem si uvědomil, že jsem tankovací kartu nechal doma.“ Nebo: „Chtěl jsem brát palivo, ale nakonec se mi zdálo docela drahé, tak jsem si to rozmyslel.“ Dokud tedy zákon nebude přímo specifikovat takový druh „podvádění“ v koloně, budou si vychytralí šoféři zkracovat cestu dál.