Asistenční systémy mohou zvyšovat riziko nehody. Nejvíc ten, který má skoro každé nové auto

Moderní automobily jsou často vybaveny pokročilými asistenčními systémy. Ty mají za cíl nejen zvýšit bezpečnost na silnicích, ale také usnadnit řízení. Mezi nejznámější asistenty patří adaptivní tempomat, který pomáhá automaticky udržovat zvolenou rychlost a vzdálenost od auta před vámi. Největší užitek má na dlouhých trasách, zejména na dálnicích. Podle nizozemské studie ale právě tento asistent může zvýšit riziko dopravní nehody až o 12 procent.
Na vině není technologie, ale člověk
Studie se zaměřila na 28 asistentů, které běžně řidiči používají. Výzkumníci přitom vyhodnotili zhruba 2,4 milionů dopravních nehod. Data jim pomohla pochopit, jaký vliv mají asistenční systémy na bezpečnost na silnicích. Zatímco asistenty zaměřené na prevenci, například udržování v jízdním pruhu, vykazují pozitivní výsledky, ale systémy zaměřené na zvýšení komfortu, jako je adaptivní tempomat, mohou mít opačný efekt.
Řada motoristů totiž dodnes nechápe, jak správně funguje adaptivní tempomat. Navíc mají přehnanou důvěru v moderní technologie. Přestože asistent využívá radary a LiDAR při mapování okolí, neznamená to, že je neomylný. O tom se mohou řidiči přesvědčit třeba při zhoršené viditelnosti.
Adaptivní tempomat přináší určitou dávku volnosti, která vede ke zmírnění únavy řidičů. Ti mají tendence se nevěnovat 100procentně řízení a směřují svou pozornost k jiným aktivitám, jako je třeba mobilní telefon. Dopravní nehody tak obvykle vzniknou spíš lidskou chybou než samotnou technologií.
„Pozorované škodlivé účinky těchto systémů mohou být důsledkem nedostatečného dohledu nad systémem ze strany uživatelů, který je zase způsoben nepřiměřenými očekáváními ohledně schopností systému,“ potvrzují autoři studie. Jinými slovy, problém není v samotné technologii, ale v samotných lidech.
Používat ano, ale s rozmyslem
Adaptivní tempomat nemusí být nutně nebezpečná záležitost. Motoristé s ním však musí umět zacházet a chápat, jak funguje. Musí být stále aktivní při řízení, aby mohli kdykoli převzít kontrolu nad jízdou a včas zareagovat na krizové situace. Odborníci navíc doporučují použití tempomatu spíše při nízké hustotě provozu a také za dobré viditelnosti. Kontrolovat, co se děje kolem vozidla a nespoléhat se na to, že automobil zvládne vše za ně. Konečná odpovědnost zůstává vždy na řidiči.