V Evropě už rychlostní asistent povinně hlídá řidiče. V Kalifornii jeho zavedení smetli ze stolu
Zatímco evropští řidiči se musí začít pomalu smiřovat s tím, že všechna jejich nová auta na ně budou při překročení rychlosti pípat, v USA mohou odpůrci „inteligentního rychlostního asistentu“ slavit. Kalifornský guvernér totiž vetoval zákon, který žádal jeho zavedení. Informovala o tom agentura AP.
Benevolentnější než v Evropě
Od prázdnin letošního roku musí mít všechna nově prodaná auta v Evropské unií systém, který řidiče upozorňuje při překročení maximální povolené rychlosti. Přestože sbírá data ze čtečky dopravního značení, popřípadě navigace, je často nepřesný. Navíc řidiče upozorňuje už při mírném překročení rychlosti, takže ho lidé za volantem obvykle vypínají. V USA to ale mělo vypadat jinak.
Kalifornská vláda koketovala s tím, že by stejný systém povinně zavedla až od roku 2030. Ten by navíc upozorňoval řidiče až při překročení povolené rychlosti o 10 mil za hodinu, tedy zhruba 16 km/h. Povinný by byl pro všechna osobní auta, pick-upy a dokonce i autobusy. Výjimku by naopak dostala záchranářská vozidla a také motocykly a skútry.
Kalifornský guvernér Gavin Newsom však zákon vetoval. „Federální zákon, který byl implementován NHTSA (Národní úřad pro silniční bezpečnost, pozn. red.) už definuje bezpečnostní standardy pro silniční vozidla. Přidání specifického zákona pro Kalifornii by vytvořilo zbytečný slepenec,“ řekl Newson při obhajobě svého kroku s tím, že úřad teď posuzuje přínos inteligentního bezpečnostního asistentu.
Jednoduše řečeno, guvernér Kalifornie tento povinný systém nechce, ale své veto obhajuje raději legislativou.