V Asii řeší nečekaný problém. Systémy detekce únavy nerozpoznají, zda tamní řidiči za volantem spí
Moderní doba přináší čím dál vyspělejší asistenční systémy. Mezi ně patří také systém sledování únavy řidiče, který kontroluje, zda se motorista věnuje řízení a případně zda za volantem neusíná. Podle magazínu Carscoops se ale často u podobných systémů objevují problémy, zejména v asijských zemích.
Problematické jsou především ty systémy, které využívají vizuální senzory a na řidiče se tudíž doslova dívají. Jenže v Asii se objevil nečekané komplikace, protože tváře Asiatů jsou ve srovnání s Evropany přece jen trochu jinak stavěné a velkou roli hrají malé oči. První komplikace s takovou technologií zaznamenali řidiči vozů XPeng. Systém totiž nedokáže rozeznat jejich otevřené oči od těch zavřených a hlásí neustále problém.
Nespravedlivé odečítání bodů
Čínská automobilka XPeng přišla s nápadem, že řidičům udělí chytrý pas, do kterého se budou zaznamenávat body. Řidič, který se zaregistruje, dostane pro začátek 100 bodů. Za každý prohřešek jsou mu body odečteny. Tento systém má tak řidiče motivovat, aby nezneužívali autonomního řízení a sami se jízdě plně věnovali. Bohužel ale s chybným rozpoznáváním tváře dochází k neustálému poklesu bodů. Ostatně to potvrdil i digitální blogger DerekTLM.
Forma motivace je bez právních důsledků, ale soutěživé jedince strhávání bodů neprávem může pěkně štvát. Navíc pokud by se konto vynulovalo, musí majitel vozu absolvovat bezpečností test. Což s sebou přivádí další komplikace. Blogger se tak obrátil na vedení společnosti a dožadoval se nápravy a vysvětlení. To však zatím nepřišlo. Pár dní na to se ozval i další čínský blogger a rozjela se lavina, se kterou se teď XPeng musí nějak poprat.
Každopádně tato situace nahrála především konkurenční automobilce NIO, která se téměř okamžitě pustila do zkoumání, jak vylepšit svou technologii, aby se něco podobného nestávalo také u ní.
Není to poprvé, co vývojáři asistenčních systémů narazili na podobné komplikace. Na příklad před několika lety byla zveřejněna studie, podle které existuje riziko, že systémy určené pro rozpoznáváních chodců hůře zvládají rozpoznat osoby s tmavší barvou kůže.