Elektromobily jako spása lidstva
Podíl elektromobilů vůči spalovacím vozům neroste ve většině evropských zemích tak, jak by si někteří představovali. Selhávají dokonce i dotace či zajímavé benefity spojené právě s koupí elektromobilu. Český auditor u Evropského účetního dvora Jindřich Doležal se proto přiklání k drastičtějšímu řešení, kterým by mohlo být umělé zdražení spalovacích automobilů. Nad některými jeho názory zůstává rozum stát a lepší příklad odtrženosti úředníků od reality života běžných lidí lze jen těžko hledat.
„Peněz asi není dost na to, aby se prodej elektrických aut masivně podporoval. Výrobci by proto měli zatlačit a přijít s levnějšími elektrickými vozy. Další možností by mohlo být zdražit ta auta, která znečišťují prostředí, což by zároveň umožnilo vybrat finanční prostředky na dotace pro ta elektrická,” navrhuje ve svém auditu Doležal.
Podle něj je prý nesmírně důležité, aby Evropská unie ještě zvýšila podíl bateriových aut, jelikož právě ta jsou tou jedinou cestou, jak dosáhnout zelenější budoucnosti v dopravě. „Skutečné emise se během deseti let do roku 2019 snížily zhruba o 6,6 procenta, zatímco za ty tři roky od roku 2019 do roku 2022 šlo o snížení o 13 procent. Takže jsme za tři roky díky elektromobilům dosáhli více než za deset let,” tvrdí v rozhovoru český auditor.
Oproti tomu naftová a benzinová auta jsou prý na stejných hodnotách emisí už 12 let. Při zajišťování potřebných údajů teď úředníkům napomáhají i moderní technologie, které jsou výrazně přesnější než laboratorní testy. „Všechny nově prodané automobily jsou vybaveny „odečítačem“, který Evropské komisi umožňuje získávat informace o skutečné spotřebě, a tím pádem i emisích. Díky tomu může kontrolovat, zda výrobci nějakým způsobem nepodvádějí,” prozradil Doležal.
O co přesně jde? „V podstatě se jedná o software zabudovaný v automobilech, který snímá data, například o spotřebě paliva a ujeté vzdálenosti, a umožňuje jejich přenos. Existují dva způsoby, jak tyto informace získat. Buď si je můžete nechat odečítat při návštěvě servisu, podobně jako při běžné technické kontrole, kdy se systém skenuje na případné závady, nebo někteří výrobci umožňují automatický přenos dat v pravidelných intervalech,” dodal auditor Evropského účetního dvora Jindřich Doležal s tím, že jejich cílem je získat informace o skutečných emisích – právě ty chce snížit, ne jen ty, které se měří v laboratořích.
Souhlasíte s jeho návrhy? Napište nám to do komentářů.