10 chyb v zimním provozu auta, které se mohou vymstít i pěkně prodražit. Neděláte je také?
Zima je tradičně náročnou prověrkou technické kondice auta. Během mrazů také platí řada věcí, které by měl řidič brát v potaz, aby nedošlo k poškození vozu. Někdy může jít možná o banalitu, jindy o poměrně drahou škodu, jež vznikne třeba jen z nerozvážnosti. Neškodí si připomenout deset tipů, co u auta dělat, nebo naopak nedělat, když je venku pod nulou.
Nejčastější chyby řidičů v zimě
1. Zapomenutá letní směs v ostřikovačích
Poměrně klasická chyba často pramenící z pouhé lenosti či přehnaného šetření. Dokud je nad nulou, tak ostřikovače fungují bez problémů, proč tedy směs měnit za zimní, že? Když ale tekutina v oběhu zamrzne, není bez teplé garáže vůbec snadné ji rozmrazit. Zejména při tuhém mrazu riskujete nejen poškození okruhu ostřikovačů, ale při jízdě bez možnosti očistit čelní sklo rovněž nehodu kvůli špatnému výhledu z vozu, za což můžete být i pokutováni.
2. Nezkontrolovaná chladicí kapalina
Jakkoliv se do aut již dává pouze nemrznoucí chladicí kapalina, neškodí ji rovněž zkontrolovat. Měla by odolat mrazům minimálně do -20 °C. V případě, že by ji bylo v oběhu málo, popřípadě by její vlastnosti nevyhovovaly zimnímu provozu, mohou být škody způsobené nedostatečným chlazením motoru fatální a velmi drahé.
3. Jízda na letních pneumatikách
I toto je prohřešek, kterého se dopouští poměrně dost českých řidičů. Možná si myslí, že přes zimu jezdí tak málo, že to letní pneumatiky zvládnou. Nemusí přitom sněžit, dokonce ani nemusí být namrzlá vozovka, aby letní pneumatiky nefungovaly dobře. Jejich směs nemá v mrazech potřebnou přilnavost, auto se hůře ovládá a o poznání hůře brzdí. V případě nehody je nutné počítat i s problémy s pojišťovnou. O riziku pokut v úsecích, kde je zimní výbava vyžadována, je zbytečné mluvit.
4. Nenabitá autobaterie
Autobaterie v zimě trpí a proto je nutné ji pravidelně kontrolovat. Pokud její napětí klesá pod 12,6 V, určitě ji nabijte. Autu nevyhovují zejména krátké jízdy, kdy je bateria zatěžována a není dobíjena jízdou. Samozřejmě problematické je i dlouhodobé stání. Pokud dochází k poklesu napětí baterie časstěji, stejně se nevyhnete její výměně. Tu je lepší udělat dříve než později.
5. Klimatizace vypnutá po celou zimu
Klimatizaci byste měli používat i v zimním období. Pokud ne stále, tak alespoň občas. Jinak se v oběhu ventilační soustavy usazuje kondenzát, který může zamrznout. Riskujete také vznik plísní a bakterií. Klimatizace rovněž odstraňuje vlhkost ze vzduchu, takže je účinnější proti mlžení oken. Její alespoň občasný provoz také zajistí pormazání všech těsnění a pohyblivých součástí systému.
6. Používání přimrzlých stěračů
Nedočkavé a příliš brzké použití přimrzlých stěračů neprospívá zejména stíracím lištám, které tak bude nutné vyměnit o to dříve. Pokud jsou krystalky ledu na stíracích lištách opravdu tvrdé, můžete si i mikroškrábanci poškrábat čelní okno. Je proto mnohem lepší stěrače pečlivě očistit, popř. počkat, až je rozmrazí vyhřívání čelního okna.
7. Rozmrazování čelního skla horkou vodou
I když to každému rozumnému řidiči zní jako nesmysl, stejně se s tímto „pokusem“ jak rychle a bez práce vyzrát na zamrzlé čelní okno, setkáte během zimy až překvapivě často. Samozřejmě tím, kvůli rychlé změně teploty dochází k obrovskému riziku prasknutí čelního skla. Vždyť někdy stačí, aby vymrzlé auto rychle přejelo do vyhřívaných prostor a čelní sklo mu praskne samovolně. Prodejci na showroomech by mohli vyprávět...
8. Podhuštěné pneumatiky pro lepší trakci
Někteří motoristé zejména starších ročníků se i dnes domnívají, že podhuštěná pneumatiky bude mít na sněhu a ledu lepší trakci. To možná platilo v dobách diagonálních pneumatik, u dneších zimních plášťů je odpovídající tlak v pneumatice základní podmínkou jejich správné funkce.
9. Neošetření gumového těsnění kolem dveří
Otevírat hrubou silou přimrzlé dveře může vést k poškození gumového těsnění kolem nich. Pokud není gumové těsnění před zimou ošetřeno, tak mu zimní teploty způsobují i tak postupnou degradaci vlastností a vyšší poréznost, což vede k jeho horší funkčnosti.
10. Neočištěné auto od sněhu a ledu
Klasika, která se může zle vymstít. Ometání sněhu a škrábání ledu z oken je samozřejmě otrava, ale vše by mělo být provedeno s odpovídající pečlivostí tak, aby měl řidič zajištěný bezpečný výhled z vozu. Neměl by mu tedy na čelní okno ani vát neuklizený sníh z kapoty, měl by vidět i do stran a dozadu a i ze zákona by nemělo být opominuto ometení sněhu ze střechy tak, aby při jízdě nedocházelo k ovlivnění provozu za autem.