Ve státním zájmu
Postavit odpovídající automobil určený pro vládu, diplomaty a další VIP osobnosti je složitý a odpovědný úkol i v tržní ekonomice, zvládnout to v nedostatkovém socialistickém hospodářství je výkonem skoro nadlidským. Kopřivnická Tatra tuto rukavici ale neváhala nikdy zvednout zadané požadavky dokázala vždy splnit na vysoké úrovni. Připomeňme si modely jako Tatra 80, aerodynamické typy 77, 87 a Tatraplan a samozřejmě nádhernou Tatru 603. Její design, i když stále elegantní, už v polovině 60. let ukazoval známky svého stáří, což bylo nepopiratelné a platilo to i o technice.
Vývojáři z Kopřivnice stáli před rozhodnutím: buď modernizovat šestsettrojku v rámci možností, nebo vyvinout zcela nový model. Sebevětší facelift je však vždy jen částečné řešení, a i proto byl byl „zaříznut“ projekt konceptu modernizace typu 603 (model 603 X) z bratislavské pobočky Tatry. Nakonec se kopřivnická automobilka rozhodla postavit nástupce T 603 prakticky na „zelené louce“ s využitím tradičního konstrukčního konceptu a módního italského designu karosérie.
Nakonec padla volba na slavnou turínskou karosářskou firmu Carrozzeria Alfredo Vignale. Smlouva o spolupráci byla podepsána v lednu 1968, jejím obsahem bylo dodání tří kompletních funkčních prototypů, jedné holé karoserie, jedné makety a samozřejmě příslušné dokumentace.