Jednoduchá matematika
Každý hned věděl, že na pole se jezdí Zetorem, kterého v roli vozu odvážejícího zrní doprovází Liazka „Mates,“ kterou bylo později v alternaci s novou řadou 100 běžné vídat na čele tahačových souprav. Na stavbách a v armádě zase hrály prim kopřivnické Tatrovky a pokud k vám přijeli vycucnout senkrovnu, mohli jste dát několik rolí tehdy nedostatkového toaletního papíru na to, že to bude cisterna na podvozku Pragy V3S. Potíže se ale už v první polovině 60. lez začaly vyjevovat v kategorii lehčích náklaďáků s tonáží do pěti tun a hlavně těch ještě lehčích.
Prehistrorické „ereny“ tedy Pragy RN/RND pamatovaly ještě třicátá léta a také „silniční pětituny“ S5T už měly nejlepší roky za sebou. Jednotlivé podniky ČSAD postupně laborovaly s různými východoevropskými, ale vesměs nevhodnými náhradami. Československé silnice proto porůznu brázdily stroje dnes zapomenutých jmen Bucegi, Carpati, Csepel, Garant nebo Robur. Bylo však jasné, že neutěšený stav v socialistickém zásobování zbožím denní potřeby může zvrátit pouze kvalitní výrobek domácí provenience.
Na jednom takovém pracovali v polovině 60. let v letňanské Avii v kooperaci s Liazem, vývoj byl ale nakonec přesměrován právě směrem k těžší vozbě druhého jmenovaného podniku a jeho řady 100 s velkými obtížemi vyráběné od roku 1975. Politické tání závěru šesté dekády totiž umožnilo vydat se nákupem licence na skutečně plnohodnotný lehký nákladní vůz. Šlo o francouzské vozy Renault-Saviem SG 4 Super Galion a SG 2 Super Goelette, z nichž se staly české ekvivalenty Avia A30 a A15.