Stále nebezpečnější silnice 70. let
V sedmdesátých letech minulého století dosáhla nehodovost na silnicích pomyslného vrcholu. Aut totiž intenzivně přibývalo, doprava houstla, vozy jezdily čím dál rychleji a v končeném důsledku tak docházelo k mnohem více dopravním nehodám včetně těch tragických.
Mercedes-Benz byl v té době jedním z průkopníků automobilové bezpečnosti. Poté, co v říjnu 1971 a březnu 1972 značka představila veřejnosti testovací vozy ESF 05 a ESF 13, které už byly mimochodem vybaveny třeba protiblokovacím systémem ABS či stěrači světlometů, ukázala stuttgartská automobilka svoje v pořadí třetí experimentální vozidlo s označením ESF 22.
Vůz vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116) z roku 1972, takže na první pohled vypadá povědomě. Při bližším zkoumání však najdeme spoustu rozdílů, které v té době působily futuristicky. Přední část hojně využívá měkčených plastů absorbujících náraz, a to z důvodu vyšší ochrany chodců, což byl tehdejší konstrukčně-bezpečnostní směr. Z tohoto důvodu nebyla rovněž u experimentálního auta použita klasická maska chladiče, namísto ní vzali konstruktéři přední část z modelu SL s centrální zapuštěnou hvězdou.
K další výbavě, která byla v dané době skutečně pokroková, lze řadit protiblokovací systém brzd ABS, zádržné systémy formou bezpečnostních pásů či měkké materiály a výplně v interiéru, které měly předcházet zranění v případě nehody.