Reklama
Ojetiny

Stojí 300 tisíc, přesto vás zahrne komfortem. Ojetý Hyundai Genesis je raritou českých bazarů

Auto je přímo napěchované luxusní výbavou. Jako nové se v Česku prodávalo jen pár let
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Říká se, že s ním jezdili jen korejští manažeři a Jaromír Soukup. Hyundai Genesis je na český silnicích opravdovou raritou, kterou proto v inzerci ojetin zahlédnete jen sporadicky. Pokud se ale tak stane, měli byste zbystřit. I kvůli jeho výstřednosti jde o vůz, jenž se prodává za velmi dobrou cenu a přitom nabízí luxus srovnatelný s německými vozy, jakou jsou Mercedes-Benz nebo Audi. Navíc má vždy silný benzinový šestiválec a pohon všech kol. V týdenním testu ojetiny jsme se mu proto s chutí podívali na zoubek.

Jak dnes vypadá

Hyundai Genesis, který se stal impulzem k tomu, aby korejská automobilka založila vlastní luxusní značku nazvanou po tomto modelu, se v Česku prodával jen krátce, tedy mezi lety 2014 až 2017. Šlo o druhou generaci, která měla vždy plnou výbavu, benzinový motor 3,8 V6 a pohon všech kol. Už v této době Korejci věděli, že pokud chtějí mít luxusní auto, nemělo by být na první pohled patrné, že jde o Hyundai. Model proto dostal vlastní logo, známé písmeno H najdete jen na jeho zádi. Vůz celkově působí majestátním dojmem, tak jak by top manažerská „limuzína“ měla. Mimochodem, autu utekla pětimetrová délka o pouhých 10 mm, má ale rozvor 3010 mm, čímž zapadá přesně mezi kratší Audi A8 a delší BMW 7.

My jsme si od autobazaru AAA Auto zapůjčili k testu kousek z roku 2015 v pěkném modrém laku a s nájezdem 187 tisíc kilometrů, který se nabízel za 310 tisíc korun v případě úvěru nebo 370 tisíc korun za hotovost. Interiér vypadal na první pohled velmi pohledně, hlavně díky světlé kůži na komfortních sedadlech. Na druhý jsme si ale všimli nejen značného znečištění, na které je taková kůže samozřejmě náchylná, ale i silné opotřebení volantu. Nepříjemná byla i lepivá tlačítka. Hyundai je tedy na rozdíl od evropských luxusních aut méně trvanlivý, s tím by měl budoucí majitel ojetiny počítat a auto si pečlivě projít. Svou roli v tom ale mohly hrát třeba i upocené dlaně předchozího řidiče.

Hyundai Genesis je ještě takový luxus ze staré dobré doby. Uvnitř totiž najdete obrovské množství tlačítek rozesetých po interiéru či klasické budíky, nicméně doplněné o velkou obrazovku palubního počítače. Funkcí je bezpočet, krom vyhřívání sedadel, volantu, odvětrávání, se elektricky ovládá clona na zadním okně, nebo sedadlo spolujezdce pomocí tlačítek na boku sedačky. Zadní cestující mají k ruce vlastní velký panel s tlačítky, kde si třeba polohují křeslo nebo ovládají clony. Uvnitř se zkrátka budete cítit jako ve správné „limuzíně“. My jsme vzadu vozili děti, které neustále něco ovládaly, což pro ně byla lepší zábava, než se při dlouhé cestě po dálnici dívat na pohádky.

Problémy testovaného vozu

Auto bylo ve velmi dobrém stavu, na interiéru Genesisu se ale projevily najeté kilometry výrazně víc, než se tak děje u jeho soupeřů luxusních značek. Volant byl ohmataný, sedadla viditelně silně znečištěná a řada tlačítek „lepila“. Mohlo ale jít i o špatné zacházení ze strany původního majitele. Zaznamenali jsme také softwarovou chybu, kdy auto nedokázalo přehrávat média z telefonu, ani rádio, přestože zvuková aparatura standardně fungovala (to jsme si ověřili puštěním ambientního ozvučení).

Jak dnes jezdí

Auto, které bude mít původ v Česku, seženete pouze s atmosférickým benzinovým šestiválcem o objemu 3,8 litru, který disponuje výkonem 316 koní a točivým momentem 397 Nm. Motor je po nastartování i při běžném provozu velmi tichý, jak se ostatně na vůz tohoto typu sluší a patří. Po sešlápnutí plynového pedálu k podlaze se ale ozve lahodným plným zvukem. Atmosféra má zkrátka atmosféru, jak se říká. Genesis je bohužel velmi těžkým vozem, váží přes 1,9 tuny. Proto je akcelerace z nuly na 100 km/h 6,8 sekundy spíš průměrná a nikterak oslnivá. Osmirychlostní automatická převodovka však řadí hladce a je citelně nastavena spíš na komfort. Zkrátka se nepočítá, že budete příliš závodit.

Pak je tu ještě pohon všech kol HTRAC, který podle potřeby rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu. Je tu hlavně kvůli jistotě, pomůže v zatáčkách i s pohybem těžkého vozu po kluzkém povrchu. Z hlediska dynamiky i díky němu působí Genesis relativně svižně. Kombinace benzinu, automatu, pohonu všech kol a vysoké hmotnosti auta ale s sebou přináší jeden zásadní neduh, a tím je docela vysoká konzumace paliva. Po městě se dá jezdit třeba za 15, ale i mimo něj jen málokdy klesne spotřeba pod 10 litrů. My jsme nakonec v průměru jezdili za 12,7 litru, což nám z dnešního pohledu nepřijde adekvátní. Jistě, můžete si hrát s jízdními režimy, ale mnoho se nemění.

Oproti první generaci dostal druhý Genesis novou platformu. Auto má samozřejmě víceprvkové zavěšení kol a proti předchůdci také tužší karoserii. Na silnici tak působí sebejistě, zároveň ale rozdává dostatek jízdního komfortu. Dobře tlumí typické české nerovnosti. Opět se ale při srovnání s dnešními auty se zdálo, že se vůz po silnici pohybuje spíš jako velké SUV než top manažerský sedan. Na okreskách jakoby přešlapoval ze strany na stranu, možná by to ale vyřešilo seřízení podvozku, který zřejmě časem nabral jisté vůle. Určitě bychom nechali udělat i geometrii.

Jak vybírat

V Česku je logicky v nabídce jen Genesis 3,8 GDI s pohonem všech kol. U dražších kousků musí být samozřejmostí plná servisní historie, jakkoliv jde vesměs o spolehlivý motor, potrpí si na precizní zacházení. Rozvody jsou řešené řetězem, jednotka má přímý vstřik, ale měla by zvládat dlouhé nájezdy bez potíží. Projevit se může třeba zvýšenou spotřebou oleje. Snižte jeho výměnu na klasicky bezpečných 10 tisíc kilometrů. Pro automat platí obezřetnost také. Od výroby předepsanou výměnu neměl, my bychom v něm pro klid duše olej měnili po 50 tisících kilometrech.

Další potíže může přinést mezinápravový diferenciál pohonu všech kol, u něj budou opravy nákladnější. Počítejte také s tím, že díly na vůz jsou hůř k sehnání, druhovýroba je mizivá a tak budete muset častěji kupovat originály, které vyjdou na nemalé peníze. I proto se prevence vyplatí. Dlouholetí uživatelé Hyundaie Genesis si pak stěžují na problémy s elektronikou, kdy se objevují nejrůznější náhodné potíže (třeba jako v našem kusu, kdy nefungoval zvuk médií). Zdá se, že jedním z nejbizarnějších problémů bylo v případě tohoto modelu explodující střešní okno. Hyundai kvůli tomu dokonce čelil žalobám. U českých ojetiny bychom se ale tohoto problému příliš nebáli.

Pro někoho, kdo nechce konfekci

Hyundai Genesisi byl ve své době na českém trhu nedoceněným vozem a za jeho volantem jsme potkávali jen pár výstředních manažerů, často ze zde sídlících korejských firem. Protože je těchto vozů jako šafránu, i dnes potěší hlavně ty, kteří se chtějí odlišit. Pokud mají k dispozici svou tankovací kartu nebo prostě náklady neřeší, může jít o zajímavou ojetinu a solidní alternativu k Audi A8, BMW 7 nebo Mercedesu třídy S. Vesničanovi, který by se chtěl za cenu Škody Fabia vozit v manažerské limuzíně ale Genesis doporučit nelze, nákladný provoz i servis ho totiž brzy připraví o životní úspory.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti AAA Auto.

Jak to vidí Jindřich Topol

Korejský sedan vyšší střední třídy to neměl na evropském trhu jednoduché, loajalita zákazníků k německým prémiovkám tu má při výběru stále hlavní slovo. Při pohledu do inzerce tak nepřekvapí, že na Genesis skoro nenarazíte a ani v Německu nenajdete víc než pár kusů. Už coby nové auto to byla z pohledu poměru cena/výkon zajímavá nabídka, následný rychlý propad zůstatkové hodnoty ale předčil i očekávání bazarových skeptiků. Už sotva pětiletá ojetina svého času mohla být vaše klidně za čtvrtinu původní ceny. Nejlevnější kusy dnes pořídíte okolo 400 tisíc, fronta se na ně ale rozhodně nestojí. Přitom oproti pětkovému bavoráku, který ve většině případů asi bude hůř vybavený, je stejně starý Korejec s podobným nájezdem minimálně o 100 tisíc levnější. Kdo neřeší značku na kapotě, bude z Genesisu nadšený, jinou luxusní limuzínu s velkým šestiválcem a čtyřkolkou za podobné peníze neseženete. Bohužel taková klientela se v evropské realitě skoro nevyskytuje a horší prodejnost ojetého genesisu tomu odpovídá.

Jindřich Topol působí jako regionální manažer výkupu AAA Auto
Reklama

Diskuze

Ondřej - 23.06.2024 19:11:01
Takže jen proto, že Genesis ve stejné barvě vlastním, jsem Cyrile podle Vás nesvéprávný??? Nebo je problém ve Vaši hlavě? A jinak, už mám několikátý motor GDI od Hyundaie a není problém s nimi najet stovky tisíc km bez oprav....
ales - 21.12.2023 17:46:43
Cyril: dnes už všechny motory jsou s přímým vstřikováním kvůli greendylu. Papká olej což nevadí do doby než je ho tam málo, musí se dolevat a pak dlouhá životnost, nemá turba ani GPF a to je výhra. Málo toho co se může pos*at.

Těmto ojetinám se raději vyhněte. V žebříčku spolehlivosti pohořela Dacia, ale i Tesla

Mezi málo spolehlivými ojetinami se objevují luxusní vozy už v poměrně mladém věku
27.11.2023 13:55
|
9
Reklama

Škoda Karoq paří mezi tříletými ojetinami k těm nejlepším. Na jednu oblast je ale potřeba dát pozor

Ideový nástupce modelu Yeti je v bazarech žádaným artiklem, jeho poruchovost je nízká
22.11.2023 13:41
|
5

Když hledáte řidičskou ojetinu, mohou vám nabídnout Mini Clubman s naftou. A není to špatně

Martin Müller si vypůjčil velmi zajímavou ojetinu za 300 tisíc korun. Jak se mu líbila?
14.11.2023 09:50
|
0

Komentář: Městská policie přestala dávat pokuty za stěrač. A to je ze zásady špatně

Zatímco dříve jste se okamžitě dozvěděli, že blbě stojíte, teď je to i s půlročním zpožděním
03.12.2024 13:08
|
0

V Praze se předvedla čínská SUV Omoda a Jaecoo. Hybrid slibuje dojezd přes tisíc kilometrů

Prohlédli jsme si dva nové čínské vozy, které se brzy začnou prodávat i na českém trhu
02.12.2024 14:00
|
4
Reklama

Carlos Tavares bleskově skončil jako šéf Stellantisu. Neviděl v elektromobilitě spásu

Dogma narazilo do zdi, řekl v nedávném rozhovoru s Autosalonem. Stellantisu se propadly prodeje
02.12.2024 10:00
|
3

Continental ukázal ekologickou pneumatiku. Je vyrobena z rýžových slupek i PET láhví

Zájemci si ale budou muset počkat až na léto, jde totiž o letní směs. Pláště se vyrábí v Portugalsku
29.11.2024 12:06
|
0
Reklama
Autosalon TV