Každé čtvrté vstalo z mrtvých
Každé čtvrté auto dovezené z Německa zažilo totální škodu a 65 procent aut, u nichž lidé prověřovali historii, prošlo nehodou. Informuje o tom tisková zpráva společnosti Cebia, která se právě na prověřování bazarových vozidel specializuje. Nejde přitom o malé škody. V průměru dosahují v přepočtu na 253 tisíc korun, v případě aut po totální havárii je to zhruba 390 tisíc. Podle Cebie je to dáno tím, že do Česka míří hlavně vozy luxusních značek.
„Vysoké procento aut s poškozením je dáno vyšším průměrným stářím prodávaných aut z Německa, které dosahuje zhruba 11 let. Například česká auta se prodávají v průměru o tři roky mladší,“ vysvětluje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „Průměrné stáří vozů s německým původem, které si u nás v prvních třech měsících lidé prověřovali, činilo 13 let. Z toho tedy vyplývá, že si lidé prověřují spíš starší auta, u kterých už se dá poškození či havárie předpokládat,“ dodává.
Určitě ale není dobré spoléhat na to, že mladší ojetina bude bezproblémová. „Často se setkáváme s mladšími vozy z Německa, například tříletými s nájezdem do 40 tisíc kilometrů, které se zdají jako výborná koupě, ale přitom prošly totální havárií. Taková auta se pak sem dováží a prodávají jako nehavarovaná, protože v Německu by se neprodala a v České republice se při zatajení havárie na nich dají vydělat i stovky tisíc korun,“ upozorňuje Pajer.
Auto po totální havárii ale ještě nemusí být problematické. Je jen potřeba vědět, že bylo opraveno odborně a kvalitně, nikoliv někde v garáži na venkově. V případě koupě vozu z Německa je pak vhodné vybírat u velkých prodejců s certifikovanými programy, u kterých je jasné, že druhý den nezmizí z trhu a mají za sebou nějakou historii. „Víme, že se z této země dají koupit kvalitní ojeté vozy ve výborném či dobrém stavu, ale je potřeba si vybrat seriózního prodejce a auto si vždy před koupí prověřit,“ doplňuje Pajer s tím, že jde přece o velkou investici.