Reklama
Ojetiny

Ojetý Citroën C4 Picasso a Volkswagen Golf Sportsvan představují dostupné řešení rodinných nároků

I když už jim táhne k deseti letům, tato dvě MPV stále dobře poslouží
Zdroj: Tiskový servis Citroën a Volkswagen

Kategorie MPV je sice u nových aut na ústupu, to ale neznamená, že přestala existovat skupina zákazníků, kterým tento typ vozů vyhovuje. Zejména rodiny se tak musí čím dál častěji poohlížet v bazarech a hledat auto, které splní kromě prostorových požadavků také nároky na spolehlivost, údržbu a provozní náklady. Dobrými tipy jsou Citroën C4 Picasso i VW Golf Sportsvan, u kterých poradíme, na co si dát pozor.

Citroën C4 Picasso

Nejstarším kusům už sice bude deset let, na jejich vzhledu to ale není moc znát. Citroën C4 Picasso, popř. jeho delší varianta s přídomkem Grand, totiž těží z neotřelého designérského přístupu, kterým je francouzská automobilka proslulá. Kromě toho se ale jedná i o ryze praktické auto, které zastane spoustu úkolů, a na bazarovém trhu je potěšující i skutečnost, že nemá žádné vyložené neduhy.

Francouzská auta, tím spíše vyloženě rodinná, nejsou určena pro "závodivé" tatíky. C4 Picasso má měkký podvozek, řízení víceméně bez zpětné vazby a motory, z nichž žádný není vyloženě dynamický. To ale u MPV, tím spíše ojetého, zase tak nevadí. Většina aut v bazarech má dieselový motor, což je dobrá zpráva pro všechny šetřílky, neboť jak 1.6 HDI, tak 2.0 HDI (ten stojí za doporučení) zvládnou jezdit kolem 6 l/100 km, při klidné jízdě i méně. Nejsou u nich také známé žádné zásadní konstrukční vady - jedná se o spolehlivé motory.

Problémy naopak může přinést benzinový motor 1.6 THP, popř. robotická převodovka. Jinak jsou ale benzinové motory také bezproblémové, tedy v případě pravidelné a správné údržby. Pozor tedy na kusy s hodně najetými kilometry, s nejasnou historií či s podezřele nízkou cenou dovezeného vozu. Při prohlídce auta sledujte nad rámec běžných věcí také to, zdali vůz v interiéru nějak zásadně neponičily děti. Z konkrétních věcí si u Citroënu C4 Picasso dejte pozor na funkčnost elektrického dovírání víka kufru a barevný displej u lepších výbav, který s postupem času přestává fungovat.

Co bychom si vybrali my?

Podle údajů společnosti Cebia je v Česku registrováno zhruba 40 000 vozů Citroën C4. Jedná se však o celou modelovou řadu, takže MPV Picasso tvoří s 19 tisíci vozy zhruba polovinu této hodnoty. Zajímavé, a pro tuzemského zájemce o ojetinu i pozitivní, je, že jen 37 % Citroënů C4 bylo individuálně dovezeno - většina nabízených aut tak byla prodána u nás a mělo by být jednodušší k nim znát servisní historii. Cebia rovněž uvádí, že 85 % aut má dieselové provedení, což je poměrně vysoká hodnota.

Nejlevnější kusy s rokem výroby 2013/2014 lze v nabídce najít i pod 200 tisíc korun, ale většinou mají nájezd přes 200 tisíc kilometrů či nějaké jiné poškození (např. kroupy). Rozumné exempláře se tak začínají objevovat spíše v rozpětí 250-300 tisíc Kč, přičemž hodně jich má motor 1.6 HDI. V rozpětí 280-310 tisíc Kč bychom se pohybovali my, kdybychom tento model na trhu hledali a jsme si jistí, že už se by se dalo najít auto v dobrém stavu s jistým původem a rozumným výhledem spolehlivosti do dalších let. Za nejdražší kusy s rokem výroby 2016/2017, bohatou výbavou, silným motorem a nižším nájezdem chce prodávající kolem půl milionu korun.

Volkswagen Golf Sportsvan

Oproti citroënu je Volkswagen Golf Sportsvan vzhledově výrazně mdlejší a usedlejší, nicméně řidiči se zase odvděčí jistějším podvozkem a jízdními vlastnostmi. Má také lepší zpracování, avšak hodně kusů v inzerci má chudší výbavu - to je však na jednu stranu u ojetiny vlastně dobře, neboť se tím snižuje riziko dalších problémů.

Golf Sportsvan se vyplatí brát raději s benzinovým motorem. Agregáty 1.0 TSI/1.2 TSI jsou vhodné spíše na kratší vzdálenosti s méně naloženým vozem, perfektním motorem je 1.4 TSI (150 k). Špatný není ani čtyřválec 1,5 TSI, který lze doporučit zejména v silnější verzi (150 k).  Špatný není ani turbodiesel 2.0 TDI, ale při vyšších nájezdech přes 200 000 km mohou u dieselů přijít drahé problémy. Pokud je na výběr jiný motor, je dobré se vyhnout i agregátu 1.6 TDI. Ne, že by byl vyloženě špatný, ale byl kombinovaný pouze s pětistupňovou převodovkou, takže má dlouhé zpřevodování a auto je s ním celkově línější.

Na druhou stranu stále lepší manuální převodovka, než automat DSG se suchou spojkou, který se kombinoval se slabšími motory a které u vyšších nájezdů vyžaduje odborný servis.

Co bychom si vybrali my?

Jakkoliv je u nás modelová řada Golf rozšířena výrazně více, než Citroën C4, u velkoprostorových verzí dochází dle společnosti Cebia k zajímavému paradoxu. Praktických "přifouklých" Golfů Sportsvan je u nás totiž registrováno pouze 5800 kusů, což je ve srovnání s C4 Picasso zhruba třetinová hodnota. Obrácený je i poměr individuálních dovozů (cca 60 %) i motorizací, když u Golfu Sportsvan tvoří benzinové agregáty 81 % aut. 

Nabídka ojetin je však co do počtu stále poměrně dobrá a počítá se v nižších stovkách. Je však patrná vyšší cenová relace, neboť nejlevnější kusy začínají na částkách kolem 240 tisíc Kč, přičemž mají na tachometru také přes 200 tisíc km. Nižší nájezdy se začínají objevovat až s blížící se částkou 300 tisíc Kč a po překročení této částky je v rozmezí do cca 350 tisíc Kč velmi pestrá nabídka, z níž bychom si asi nakonec i sami vybrali vhodné auto.
Reklama

Diskuze

Jarda - 22.06.2022 17:51:50
Ojetiny,proč kupovat dovezené, burané,stočené,štípnuté když si zeberu pujčku dam akontaci a mám nové v záruce.A skončil sem s tak probíranímy supešpičkovíma zaručeníma laciní levené díly haaa lavne na W to je prča.Jdu k vode a šmitec.Nikdy OJETINU.
Kraus - 22.06.2022 17:06:24
Já osobne bych to nebral,ponekud ačkoliv sú hodne poruchové a židí se benzin s ollejem v takovým množstvem aš se po.....Rozvody sú jen kapka v moži spomenul bych silné karbonování,emise,chlazení,nefunkční mikrospínače,katalisátor,lamdy adt atd.

Seznam nejhorších ojetin ukazuje, kterým autům se obloukem vyhnout. Jedna značka se opakuje

Žebříček TÜV ukazuje, že by si lidé měli dát pozor na bazarové dacie, renaulty a fiaty
18.05.2022 19:15
|
28
Reklama

Češi elektromobily obecně nemají rádi. Jejich myšlení se ale začíná i kvůli ojetinám měnit

V Česku ke konci března jezdilo skoro 11 tisíc aut do zásuvky. Pětina z nich jsou původem ojetiny
02.05.2022 14:05
|
7
Reklama

Tyto ojetiny vykazují největší pravděpodobnost poruchy. Některé značky jsou překvapením

Mezi problematické ojetiny patří podle žebříčku ADAC některé modely Renault, Ford nebo i Toyota
28.04.2022 13:37
|
5

Z těchto zemí není dobré kupovat ojetiny. Je to riskantní, každá čtvrtá má stočený tachometr

Víme, ve kterých státech se nahází nejvíc vozidel s upraveným nájezdem kilometrů
07.04.2022 13:35
|
9

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV