Reklama
Ojetiny

U mladého auta pozor na DPH. U staršího se platí eko daň. Rady zájemcům o dovoz ojetiny ze zahraničí

Na technickou prohlídku už nutně nemusíte, díky Evropské unii většinou stačí evidenční kontrola
Zdroj: piqsels.com

Dovoz auta ze zahraničí je dnes naprosto běžný. Jen během loňského roku bylo do Česka dovezeno 177 261 aut ze zahraničí. Nákup takového auta není nic složitého, ale co jeho přihlášení? Tam už je potřeba dodržet několik nezbytných kroků a hlavně je nutné mít všechny potřebné doklady k tomu, aby bylo možné ojetinu do registru motorových vozidel vůbec zapsat.

Pozor na správné údaje

Ve chvíli, kdy vůz přebíráte, musíte od prodávajícího mít kromě kupní smlouvy také velký a malý technický průkaz. Doporučujeme důkladně zkontrolovat, že údaje v něm obsažené souhlasí s těmi na autě. Jde hlavně o VIN kód a o informaci, že vámi koupené vozidlo bylo v zahraničí opravdu odhlášeno. V případě, že auto povezete domů po ose, musí mít registrační značky. Ovšem ne ty standardní, ale takzvané dočasné.

Ty si musíte vyřídit v místě koupě auta, konkrétně na jakémkoliv registračním úřadu. Vůz musíte zároveň i pojistit. Bez zelené karty vám dočasné nebo také převozní značky úřad značky nevydá. Je možné tento krok nechat po předchozí domluvě na prodejci. Můžete jej také požádat o pomoc s vyřízením této značky. Například v Německu existují dva druhy těchto značek – jedna s červeným a jedna s oranžovým pruhem. První verze vyjde na asi 130 eur (3300 Kč) a platí až 15 dnů, přičemž jde o mezinárodní převozní značku. Druhá verze platí jen pět dnů a vyjde na asi 80 eur (2000 Kč) a jde o takzvanou vnitrostátní značku, která ale už platí i v České republice.

Dopředu si dobře zjistěte, kde v okolí koupě auta je registrační úřad a jaké jsou jeho úřední hodiny. Vůz také musí mít platnou STK, kterou zařizuje prodávající. Ideální je koupenou ojetinu naložit na vlek. V tomto případě nemusí mít pojištění ani dočasnou značku.
Reklama

Jako první navštivte STK

Velká výhoda je v tom, že jsme součástí EU. Pokud tedy dovezte auto z jiného členského státu EU, ale také třeba ze Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska, nemusíte už absolvovat dovozovou technickou kontrolu. Je nutné ovšem zařídit takzvanou evidenční kontrolu, stejně, jako v případě přihlašování auta koupeného na území České republiky. Evidenční kontrola vyjde na pár stokorun a nezabere příliš mnoho času.

Na úřad se objednejte

Z vlastní, jen pár dnů staré zkušenosti, musím doporučit se na úřad online objednat. Každý registr vozidel toto umožňuje a vy si tak zkrátíte dlouhé čekání ve frontě. Nezapomeňte si sebou vzít všechny doklady k vozidlu, které jste obdrželi jak v zahraničí, tak u nás. Zároveň myslete na to, že v době, kdy se vydáte na úřad, musí být k autu sjednáno povinné ručení. Bez toho není možné v Česku přihlásit žádný vůz.

U okénka předložíte také vaše osobní doklady, tedy občanský průkaz. V případě, že bude auto psáno na firmu, také živnostenský list. Na úřadě jen vyplníte jednoduchý dotazník, kam se zapisují všechny náležitosti k autu a pak už je to otázka pár minut. Připravte se také na zaplacení správního poplatku ve výši 800 Kč.

Je ale dobré vědět, že ve chvíli, kdy přihlašujete auto s méně než 6000 najetými kilometry nebo mladší šesti měsíců, budete muset zaplatit také DPH. Podle evropského práva je takové auto bráno za nové. DPH platíte v zemi, kde auto přihlašujete. Pokud už jste jej zaplatili v rámci ceny auta v zemi, kde jste auto kupovali, požádejte prodejce o vrácení DPH. Pokud jej ale včas upozorníte, že hodláte auto převážet do jiné země, DPH by vám účtovat neměl. U starších ojetin je to jednoduché. DPH platíte v ceně auta, v Česku ho řešit nemusíte.

Pokud ale v Česku poprvé přihlašujete starší vůz, může se vás týkat takzvaná ekologická daň. Ta je u aut splňujících normu Euro 2 3000 Kč, u aut splňujících normu Euro 1 5000 Kč a vozidla nesplňující žádnou normu vyjdou na 10 000 Kč. Normy Euro 3, 4 a 5 jsou od poplatku zatím osvobozeny, ačkoliv je dost pravděpodobné, že se to ještě během letošního roku změní.
Reklama

Diskuze

Pavel - 07.03.2021 22:28:27
Zdravím. Neznáte nějakou fintu, jak prodat auto na Ukrajinu? Nemůžu pořádně ani nikde zjistit, jakou bych platil daň.. dikec
Vladimír Novák - 11.03.2020 19:49:05
Když si koupím například elektroniku v Německu, tak musím také podstoupit ono martyrium? Nemusím! Proč u dovozu aut záleží pouze na tom, kde ho přihlašují. Já měl naivně za to, že předpisy platí v celé ČR stejné. Jak tak čtu, není to pravda.

Jsou lepší než Škoda Octavia Combi a nestojí víc. Povedené kombíky z druhé ruky potěší rodiny

Levněji než domácí bestseller můžete koupit větší auta od Fordu, Mazdy ale i Mercedesu
04.03.2020 07:50
|
2
Reklama

Prostorné ojetiny za sto tisíc korun i méně. Vyhledali jsme tři překvapivé tipy pro české rodiny

Omezený rozpočet, nevelké vnější rozměry a zároveň hodně místa? I taková auta se dají najít
20.02.2020 11:43
|
4

Jak jsou na tom prodejní trháky se spolehlivostí? Přinášíme přehled nejlepších ojetých SUV

Německá zkušebna TÜV vyselektovala z údajů o technických kontrolách nejméně poruchové modely
17.02.2020 18:40
|
3

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama

Retro: UAZ-469 byl vždy připraven k obraně socialistické vlasti. Na vojně si ho užili všichni

Věrný služebník lampasáků proslul jako stroj, který projede vždy a všude. V armádách jezdí dodnes
21.09.2024 09:23
|
8

Retro: Dnešní řidiči SUV tohle auto nikdy nepochopí. Maluch vozil v socialismu celé rodiny

Šlo o geniální autíčko, přesto bojovalo s poruchovostí. Kolovala o něm spousta jízlivých vtipů
14.09.2024 08:56
|
4
Reklama
Autosalon TV