Yangwang, Aito nebo THK. Pařížský autosalon okupují čínské značky, Evropanovi se ale slévají
Není mnoho čínských aut, která by nějakým způsobem na pařížském výstavišti vybočovala z řady. Kdybych je měl vyjmenovat, tak třeba Hongqi Guoya, který chce být evidentně přímým konkurentem pro Bentley. Nebo Yangwang U8, obrovský luxusní tank plný displejů, kůže a semiše. Upřímně, spíš si ale tyto vozy pamatujeme jako „to luxusní auto na začátku pavilonu“ než podle jejich jména. A asi nebudeme jediní.
Jako generované AI
Třeba právě Yangwang U8 dobře ukazuje, že dnes už Číňané nestaví jen auta, která v kabině zapáchají jako falešné tenisky z vietnamské tržnice (to tak dřív opravdu bylo!) a vypadají, že se rozpadnou dřív, než opustí showroom. Luxusní kabina snese srovnání s evropskými prémiemi, někdy je překonává možná až zbytečnou opulentností. Uvnitř voní kůže, semišový strop ve výrazně hnědé barvě chcete hladit, jak nejdéle to jde. Krásné. A možná taky dost nevkusné. Ale to už je otázka osobních preferencí.
Co je tu ale dál? Oblé bezpohlavní tvary. A je jedno, jestli to je BYD, Xpeng, nějaký Skyworth, GAC či Aito. I zkušené oko motoristického novináře, které pozná model jakéhokoliv vozu jedoucího půl kilometru před ním v podzimním šeru jen podle světelné linky nad zadním sklem, tu tápe. Není se úplně čeho chytit.
Ano, displeje jsou velké, sedadla jsou pohodlná a masky chladičů příkladně aerodynamické. Jestli ale čínským autům něco chybí, je to nápad. Vypadají, jako by je generovala umělá inteligence po zadání: navrhni auto, které bude vypadat moderně a bude se chtít líbit všem. Vzhledem k tomu, že se neustále hovoří o expanzi čínských aut na evropský trh, to není právě dobrá zpráva.
A co si myslíte o čínských autech vy? Dejte nám vědět v komentářích tady nebo na Facebook. Prohlédnout si pár exemplářů můžete v přiložené galerii.