Reklama
Testy

Vyzkoušeli jsme nový Opel Grandland. Výkonem dokáže trumfnout kdejaký hot hatch

Na trh míří druhá generace největšího SUV od značky Opel. Vypadá a jezdí lépe než dříve
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Na vlastní kůži jsme měli možnost otestovat druhou generaci největšího SUV od značky Opel. Model Grandland přijíždí na trh se zcela novou vizáží a moderní technikou. Pod kapotou nabízí vznětovou, zážehovou i plug-in hybridní pohonnou jednotku, která může mít výkon až 300 koní. První auta by se v České republice měla objevit začátkem roku 2022. Základní provedení Opelu Grandland startuje na částce 569 990 korun a obsahuje bohatou standardní výbavu. 

Německé SUV je postavené na sdílené platformě koncernu Stellantis (PSA+FCA), podobně jako modely Peugeot 3008 nebo Citroën C5 Aircross. Přestože se jedná o zcela nové auto, mezigeneračně se rozměry Grandlandu v podstatě nezměnily. Stále má na délku 4,47 metru, na šířku 1,9 metru (se sklopenými zrcátky) a na výšku 1,6 metru. Mezi jeho konkurenty tak patří například Nissan Qashqai, Ford Kuga, Mitsubishi ASX, Renault Kadjar nebo Škoda Karoq. Podrobné porovnání naleznete ZDE. 

Teď se ale pojďme vrhnout na novinky, které druhá generace modelu Opel Grandland přináší. Začneme designem, který se na první pohled diametrálně změnil. Jednoduše se z ošklivého káčátka vyklubala labuť. Z velké části to má na svědomí nová maska chladiče pojmenovaná Opel Vizion, která Grandlandu dodává moderní a minimalistický styl. Boční a zadní část vozu pak žádnou velkou revolucí neprošla. 

V interiéru nezůstal kámen na kameni

Vůbec největší změny se týkají interiéru, který dostal zcela novou architekturu a high tech technologie. Mezi novinky patří digitální kokpit Pure Panel, skládající se ze dvojice širokoúhlých displejů. Na 12palcové obrazovce přímo před řidičem se zobrazují nejdůležitější informace o jízdě (rychlost, spotřeba, stav palivové nádrže, popřípadě kapacita baterie). O zbytek funkcí se pak stará druhý 10palcový zobrazovač multimediálního systému s navigací a podporou aplikací Android Auto a Apple Car Play (pouze přes kabel).
 

V nabídce jsou všechny druhy pohonu

Opel Grandland může mít pod svou kapotou hned čtyři různé motory. Na výběr je mezi benzínovým tříválcem 1.2 Turbo (130 koní a 230 Nm), naftovým čtyřválcem 1.5 CDTI (130 koní a 300 Nm) a dvěma plug-in hybridními jednotkami. Ty nesou označení Hybrid a Hybrid4. Slabší elektrifikované ústrojí má systémový výkon 224 koní a skládá se ze zážehového motoru 1.6 Turbo, jednoho elektromotoru na přední nápravě a 13,2 kWh baterie. Vrcholná motorizace Hybrid4 má ve svých útrobách také benzínovou jednašestku, která ale v tomto případě spolupracuje rovnou se dvěma elektrickými motory (každý na jedné nápravě). Díky tomu může mít Opel Grandland systémový výkon až 300 koní a takzvanou virtuální čtyřkolku eAWD (přední a zadní kola nejsou mezi sebou fyzicky spojena). 

V případě čistě zážehových motorů je možné výkon na kola přenášet za pomocí buď 6stupňového manuálu nebo 8stupňového automatu. Naftová a plug-in hybridní pohonná jednotka pak spolupracuje pouze s automatickou převodovkou. 

Technické parametry plug-in hybridů

Parametry Hybrid Hybrid4
Výkon 224 koní a 360 Nm 300 koní a 520 Nm
Pohon 4x2 4x4
Kapacita baterie 13,2 kWh 13,2 kWh
Dojezd na jedno nabití 64 kilometrů (WLTP) 65 kilometrů (WLTP)
Doba nabíjení cca 2 hodiny (při 7,4 kW) cca 2 hodiny (při 7,4 kW)
Maximální rychlost 225 km/h 235 km/h
zrychlení z 0-100 km/h 8,9 sekundy 6,1 sekundy
Zdroj: Tiskový servis Opel

Bohatá standardní výbava a zajímavé systémy

Opel Grandland na trh přijíždí ve třech výbavách: Grandland, GS Line a Ultimate. Základní provedení stojí od 569 tisíc korun a disponuje poměrně bohatou standardní výbavou. Najdeme zde například 17" kola z lehkých slitin, autorádio Multimedia se 7" displejem a 7" informačním displejem řidiče, asistent jízdy v pruzích, kožený volant, přední Eco LED světlomety a systém rozpoznávání dopravních značek. Sportovně laděná specifikace GS Line pak začíná na ceně 629 990 Kč a vrcholná varianta Ultimate na 719 tisících korunách. Pokud bychom se bavili o nejlevnějším Grandlandu s plug-in hybridní jednotkou, tak ten začíná na 959 990 Kč v základní výbavě. Vrchol nabídky se pak vyšplhá až na 1 169 990 Kč bez příplatkové výbavy. 

Podle našeho názoru se vyplatí připlatit si za špičková AGR sedadla a chytré světlomety IntelliLux Led skládajících se z 168 diodových elementů. Fajnšmekři si také mohou dokoupit systém nočního vidění Night Vision, který dokáže při špatné viditelnosti detekovat chodce nebo zvěř, a to až na 100 metrů daleko. 

Podrobný ceník naleznete v našem katalogu, který je ZDE

První jízdní dojmy

Podrobný popis modelu a technické specifikace už máme za sebou. Teď se budeme věnovat tomu nejdůležitějšímu, a to jízdním vlastnostem a prvním pocitům za volantem. Naše redakce měla možnost osedlat hned dva Opely Grandland, a to se základním benzínovým motorem 1.2 Turbo a nejvýkonnějším plug-in hybridem. Nejdříve se budeme věnovat cenově dostupnějšímu Grandlandu s tříválcem a manuálem. I když se jedná o opravdu malý motor, a my nejsme zrovna fanoušci downsizingu, jeho projev nás mile překvapil. Byl příjemně odhlučněný a dokonce měl překvapivě dobrý zátah. Samozřejmě, trhač asfaltu to nebyl, ale poměrně těžkému "SUVčku" dokázal poskytnout dostatečnou dynamiku v jakékoliv situaci. Spokojeni jsme byli také se 6stupňovým manuálem, který sice měl delší dráhy a lehce gumový chod, ale kvalty tam padaly jednoduše a přesně.

Podvozek Grandlandu byl výrazně tužší, než má třeba bratrský model Peugeot 3008 nebo Citroen C5 Aircross. To s sebou přinášelo jisté výhody, ale i nevýhody. Například v zatáčkách se díky tvrdšímu naladění tlumičů Opel choval poměrně stabilně, statečně držel ideální stopu a řidiči poskytoval slušné množství informací o vozovce. Na druhou posádka Opelu více cítila hlubší nerovnosti a vůz s odlehčenou zádí (bez baterií) při zatáčení na rozbité silnici občas odskakoval.
Vrcholná specifikace Opelu Grandland Hybrid4 byla oproti klasickému benzíňáku výrazně dynamičtější. Přeci jen výkon 300 koní bylo při sešlápnutí plynu na podlahu znát. Až nám občas přišlo, že to bylo na to auto zbytečně velké stádo koní. Grandland totiž kvůli těžkému akumulátoru a dvou elektromotorům ztratil svou čipernost v zatáčkách a podvozek si jednoduše s takovým to výkonem už nedokázal poradit. Plug-in hybrid byl tak vhodný spíš na rychlé ježdění v přímce, než na blbnutí v zákrutách.

Sečteno, podtrženo. Nový Opel Grandland udělal oproti minulé generaci velký krok vpřed, a to nejen designem a interiérem, ale také jízdními vlastnostmi. Už to není šedivá myš bez emocí, nýbrž stylové auto, které umí nabídnout uspokojivý komfort na palubě a v některých specifikacích i příjemné svezení na okresních cestách.
Reklama

Diskuze

Pepan - 18.10.2021 23:24:46
Třívalcové šidítko za více jak půl mega a v dnešní době kdy cena benzínu letí vzhůru koupí jen člověk co má přebytek peněz a obyčejný smrtelník chcípne hladem a zimou a auto bude mít jen na obrázku, aby zachoval něco pro své potomky.

Srovnání dne: Hyundai Bayon vs. Opel Crossland. Stylová SUV vhodná do městské džungle

Na délku měří zhruba 4,2 metru a v cenících jsou hodně blízko u sebe. Který je lepší volbou?
11.10.2021 09:43
|
1
Reklama

Peugeot zveřejnil české ceny nové generace hatchbacku 308. Je drahý, přesto levnější než VW Golf

V nabídce se objeví spalovací motory i dva plug-in hybridy. A pět úrovní výbavy
10.09.2021 15:52
|
0

Vyzkoušeli jsme muscle car z Francie. Peugeot 3008 Plug-in si na semaforech troufne i na sporťáky

Test kompaktního SUV a porovnání dvou nejvýkonnějších motorů. Který je lepší?
28.09.2020 09:17
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV