Zdanění každé cesty
Zatím jde o informace, které se do světa dostaly předčasně z neoficiálních zdrojů. What Car? připomíná, že tento krok by mohl být součástí návrhu nového britského rozpočtu, ve kterém je stejně jako v případě Švédska nutné hledat úspory. Britské úřady považují za nevyhnutelné, aby se daně vztahovaly také na elektricky poháněné automobily. Aktuálně ministerstvo financí pouze hledá vhodný moment, kdy by měl být tento krok převeden do praxe.
V současnosti funguje na britském trhu zdanění navázané na produkci emisí. Kdo si koupí vůz s nulovou produkcí, ten logicky nemusí na daních zaplatit vůbec nic. Naopak zákazníci, kteří sáhnou po naftovém nebo benzinovém automobilu s pořizovací cenou přes 40 tisíc liber (zhruba 1,1 milionu korun), musí zaplatit první rok 2365 liber (66 tisíc korun) a pak každý další rok po dobu pěti let 520 liber (14 tisíc korun), připomíná magazín
What Car?. Uvalení silniční daně na elektromobily a plug-in hybridy by mělo do britské státní kasy přinést 35 miliard liber. Zároveň se hovoří také o výhledu na další roky. Podle odhadů přinese masovější přechod na elektromobily v roce 2030 výpadek ve výši 27 miliard liber ročně, a to kvůli nižšímu výběru daní z prodeje pohonných hmot, který by měl s přibývajícími elektromobily v provozu klesat.
Za možné řešení tohoto daňového výpadku je v Británii označován systém jakési silniční daně uvalené na každou cestu, jakou daný automobil podnikne. Čím více tedy bude vůz jezdit, tím vyšší má být daň.