Toyota půjde u elektromobilů logikou spalovacích motorů. Chce mít nabídku baterií pro různé řidiče
Na rok 2026 chystá japonská automobilka revoluci u svých elektrických modelů. Zahájit má výrobu elektromobilů nové generace, které přinesou odlišný způsob konstrukce i výroby. A taky řadu nových pokročilých baterií. Toyota plánuje podle prezidenta závodu Toyota BEV Factory Takero Kata do roku 2030 dodat na trh tři a půl milionu elektroaut.
Konzervativní přístup jako pokrok
Filozofie Toyoty se má i u elektrických vozů podobat tomu, co známe ze světa aut se spalovacími motory. „U baterií budeme muset nabídnout různé možnosti volby, podobně jako nabízíme různé varianty motorů. Je důležité, abychom měli bateriová řešení kompatibilní s různými modely a zákaznickými potřebami,“ doplnil Takero Kato při představení baterií nové generace včetně nejmodernějších technologií s kapalným i pevnofázovým elektrolytem.
Japonská automobilka totiž vidí budoucnost i v bateriích s kapalným elektrolytem, tedy mainstreamové technologii současných elektromobilů. Ale chce nabídnout vyšší hustotu energie, zajistit cenovou konkurenceschopnost a zvýšit rychlost nabíjení. Dnes tak pro baterie s kapalným elektrolytem vyvíjí tři hlavní technologie nazvané Performance, Popularisation a High Performance.
Průlom v oblasti polovodičových baterií
Toyota dosáhla technologického průlomu v podobě zvýšení odolnosti lithium-iontových polovodičových baterií, dlouho považovaných za technologii, která by v oblasti elektromobilů mohla „měnit pravidla hry“. Její polovodičové baterie používají pevnofázový elektrolyt, který umožňuje rychlejší pohyb iontů a lépe odolává vysokým napětím i teplotám. Díky tomu jsou vhodné pro rychlonabíjení i vybíjení. A také poskytují vyšší výkon při menších rozměrech.
Nevýhodou byla až doposud kratší životnost baterie. Nová technologie ji ale eliminuje. Toyota proto začala pracovat na spuštění velkosériové výroby polovodičových baterií, která by měla být zahájena na přelomu let 2027 a 2028. Ačkoli byly polovodičové baterie zpočátku navrhovány k použití v hybridech, dnes se Toyota zaměřuje primárně na jejich nasazení v bateriových elektromobilech příští generace.
První polovodičové baterie od Toyoty by měly nabídnout přibližně 20procentní prodloužení dojezdu v porovnání se základními bateriemi řady „Performance“. Zvládnout by tedy měly dojezd okolo 1000 kilometrů. A nabíjení 10 až 80 procent kapacity by u nich mělo trvat méně než 10 minut.
Nižší baterie, lepší dojezd
Na dojezd všech aut včetně elektromobilů má zásadní vliv aerodynamika. Proto se Toyota zaměřuje i na výšku baterie, která je zpravidla uložena pod podlahou vozidla. Současný bateriový modul pro bZ4X má na výšku včetně pouzdra přibližně 150 mm. Do budoucna chtějí Japonci baterie zploštit na 120 mm, a v případě výkonných sportovních vozů, kde je žádoucí i co nejnižší poloha sezení, dokonce na 100 mm.
Řada nových baterií pro elektromobily Toyota
Performance:
lithium-iontová baterie s dojezdem víc než 800 kilometrů
20% snížení nákladů (oproti současnému bateriovému elektromobilu bZ4X)
krátká doba nabíjení - do 20 minut 10–80 %
výroba: 2026 (odhad)
Popularisation
lithium-železo-fosfátová baterie s bipolární technologií s dojezdem přes 600 km
20% prodloužení dojezdu (oproti současnému bZ4X)
40% snížení nákladů (oproti současnému bZ4X)
krátká doba nabíjení - do 30 minut 10–80 %
výroba: 2026-27 (odhad)
High-Performance
lithium-iontová baterie s katodou s vysokým obsahem niklu s dojezdem přes 1000 km
další 10% snížení nákladů v porovnání s bateriemi „Performance“
krátká doba nabíjení - do 20 minut 10–80 %
výroba: 2027-28 (odhad)