Za čtyři roky na čtvrtině
Podle analýzy agentury Bloombergu, který zkoumá míru zavádění technologií po celém světě, se tato rychlá část křivky zavádění technologií nyní odehrává v případě elektromobilů. Už před rokem podobná analýza konstatovala, že 19 zemí překročilo kritický bod zlomu: pět procent prodejů nových automobilů poháněných pouze elektřinou. Od té doby tento skok učinilo dalších pět zemí. K USA, Číně a velké části zemí západní Evropy se za poslední rok k této hranici dostaly Kanada, Austrálie, Španělsko, Thajsko a Maďarsko. Trajektorie nastíněná těmito prvními účastníky podle Bloombergu ukazuje, že se podíl elektrických vozidel zvýší z pěti na 25 procent nových automobilů během pouhých čtyř let.
Proč je právě pětiprocentní hranice tak důležitá? Bloomberg vysvětluje, že většina úspěšných nových technologií - televizory, mobilní telefony, LED žárovky - má křivku přijetí ve tvaru písmene S. V počáteční fázi se prodeje pohybují pomalým tempem, jakmile se stanou běžnou záležitostí, dynamicky se zrychlí. V případě plně elektrických vozidel se zdá, že právě pět procent je tím bodem zlomu. Doba potřebná k dosažení této úrovně se v jednotlivých zemích značně liší, ale jakmile se podaří vyřešit univerzální problémy s náklady na automobily, dostupností nabíječek a skepsí řidičů, brzy se přidají masy. Poté se v nějaké fázi růst prodejů zase zpomalí, protože na novou technologii nikdy nepřejdou všichni. Podle Bloombergu je u elektromobilů tato hranice 80 procent trhu.
V USA se bod zlomu u elektromobilů dostavil až koncem roku 2021, což je na zemi s její kupní silou poměrně pozdě. Toto zpoždění mělo své důvody. Američané tráví v autech víc času než ostatní obyvatelé a řidiči požadovali delší dojezd, než nabízely první modely do zásuvky. Pick-upy a velká SUV, která tvoří víc než polovinu amerického trhu, se také pomalu elektrifikovaly kvůli svým obrovským nárokům na baterie.
Dnes prodeje elektrických vozidel v USA rychle rostou - ve druhém čtvrtletí se zvýšily o 42 procent ve srovnání se stejným obdobím před rokem. A to se čeká uvedení pick-upu Cybertruck a dalších elektrických modelů jako Chevy Blazer a Silverado, Ford Explorer a F-150, Jeep Wrangler a Ram 1500.
Ale nejde jen o USA. Bloomberg tvrdí, že bodu zlomu se blíží i taková země jako Indie. V posledním čtvrtletí tvořily elektromobily tři procenta prodejů nových automobilů v této zemi, přičemž za pouhých šest měsíců se jejich podíl zdvojnásobil. Domácí indické automobilky do elektrifikace výrazně investují a šéf společnosti Tesla Elon Musk se v červnu setkal s indickým premiérem Naréndrou Módím, kterému slíbil, že Tesla vstoupí na indický trh „co nejdříve, jak jen to bude v lidských silách“.