Skupina Stellantis zaznamenala ohromný propad prodejů. Vyřazení ztrátových značek není tabu
První polovina roku utekla jako voda a automobilky postupně odhalují prodejní výsledky za toto období. Obecně lze mluvit o tom, že čísla nově registrovaných vozů po celém světě jsou podobná, nebo trochu vyšší než minulý rok ve stejném období. Například tuzemský trh zaznamenal v prvních šesti měsících zhruba tříprocentní nárůst, Rakousko si polepšilo asi o 7 %, zatímco francouzské úřady zaznamenaly téměř neznatelný pokles. Ačkoliv pro drtivou většinu výrobců byl začátek letošního roku profitabilní, skupině Stellantis se trend nepodařilo následovat a nyní si sype popel na hlavu. Generální ředitel francouzské společnosti, Carlos Tavares, dokonce naznačil, že pro něj vyloučení neprofitabilních značek není tabu.
Prodělečné automobilky v ohrožení
Čistý zisk automobilky klesl v prvních šesti měsících o 48 % na 5,6 miliardy eur a marže se tak snížila na necelých 10 %. „Pokud značky nebudou vydělávat, raději je zrušíme. Nemůžeme si dovolit provozovat automobilky, které nevydělávají peníze,“ řekl Tavares novinářům během hovoru k výsledkům 25. července. „Značky vlastníme proto, abychom je využívali. Pokud nebudou schopny zpeněžit hodnotu, kterou představují, potom budeme muset učinit rozhodnutí,“ dodal.
Stojí za zmínku, že Tavares od roku 2021, kdy Stellantis vznikl spojením koncernu Fiat Chrysler a skupiny PSA, tvrdí, že všech 14 značek má v koncernu svou budoucnost. Jak se zdá, pohár trpělivosti přetekl.
Společnost nezveřejňuje prodejní výsledky jednotlivých značek, s výjimkou Maserati, které v prvním pololetí vykázalo provozní ztrátu 82 milionů eur. Někteří analytici tvrdí, že právě výrobce sportovních vozů s trojzubcem ve znaku může být jedním z hlavních kandidátů na prodej. U značek, jako je Lancia nebo DS, by potom mohl hrozit zánik vzhledem k nízkému zájmu zákazníků.
Stellantis rovněž uvedl, že podnikne kroky k řešení problémů na severoamerickém trhu, kde se společnost potýká s vysokou úrovní zásob, řadou odchodů vedoucích pracovníků a problémy s kvalitou, které se podepsaly na zisku. Řešením má být zpomalení výroby a značné snížení ceny - to má být vykompenzováno snížením mzdových a logistických nákladů.