Náraz do zdi
„Ve svém soukromém životě jsem vinařem, dělám portské víno u řeky Douro v Portugalsku, kde mám také své zaměstnance. Řada z nich potřebuje ke své práci pick-up, takový klasický až 40 let starý vůz s naftovým motorem, jehož cena je tak 1500 až 2000 eur. V pracovním životě se ale chystám na trhu prodávat elektrický pick-up, jehož cena bude kolem 70 tisíc eur. A teď si představte, že bych přišel za svými lidmi a řekl jim, že mají zahodit své staré vozy a koupit si nový za takovou cenu,“ zasmál se Tavares. „A přesně takhle dogmatické myšlení narazí na realitu,“ dodal.
Jaká je tedy strategie jeho koncernu Stellantis? „Na to jsou dvě odpovědi. Ta hrubá, a za to se omlouvám, by byla, že jako šéf koncernu žádnou strategii mít nemusím. Už ji za mě rozhodli politici. Takže mi to může být jedno. Raději ale odpovím tak, že dogma narazilo do zdi reality, protože elektromobilita je příliš drahá. A jediní, kdo dokážou vyprodukovat něco na cenové úrovni přijatelné pro střední třídu, jsou Číňané. Tak co budeme dělat s evropským automobilovým průmyslem?“ odpověděl Tavares na dotaz s tím, že současné rozhodnutí EU sice povede k nulovým emisím, ale zároveň je to řešení, které si lidé nebudou moci dovolit. Takže ve skutečnosti je potřeba najít něco, co splňuje tři kritéria – bezpečnost, čistotu a dostupnost.
„Dostupnost splníte tak, že budete mít několik technologií z různých směrů. Jenže když bychom teď chtěli hledat lepší řešení pro spalovací motory, regulace nám v tom zabrání. Navíc žádný politik zatím nemluví o tom, co je zcela evidentní. Kolik spalovacích aut v současnosti jezdí po světě? Je to 1,3 miliardy! A my tady řešíme prodeje nějakých 10, 20 možná 30 milionů elektromobilů za vysokou cenu, když se ročně prodá na 85 milionů aut,“ dodal šéf koncernu Stellantis.