Reklama
Nová auta

Renault oprašuje „spolupráci RVHP“. Dacia a Lada si budou pomáhat

Bývalé automobilové chlouby socialistického bloku se sbližují. Budou sdílet podvozek i obchod
Zdroj: Dacia

Skupina Renault mění pod vedením nového šéfa Lucy de Mea strategii. Dnes představené plány počítají se sbližováním levných značek Dacia a Lada. Zároveň ale nový směr bude znamenat i vstup Dacie do dražšího kompaktního segmentu C.

První signály

Vážné námluvy Dacie s Ladou naznačoval už prodej bývalé Dacie Logan MCV pod značkou Lada s označením Largus. A taky prosincový přechod šéfdesignera Dacie Jeana-Philippa Salarda do AvtoVAZ. Předtím působil v rumunské centrále Dacie v Bukurešti.

Úspory díky jedné platformě

Trend jednoho modulárního podvozku, v tomto případě označeného CMF-B, se bude nově týkat obou značek. Nahradí tak čtyři současné platformy, čímž se ušetří nemalé náklady. Na CMF-B už Dacia posadila své současné novinky Logan a Sandero. Úspory se týkají taky počtu karosářských verzí. Bude jich 11 místo současných 18. Do roku 2025 obě značky dohromady představí sedm novinek.
Reklama

Dacia míří výš

S prodejními úspěchy Dacie roste chuť automobilky vstoupit do vyšších kategorií aut. Generální ředitel značek Dacia a Lada Denis Le Vot potvrdil její chystaný projekt v kompaktní kategorii C. Jako ochutnávku budoucnosti značka představila koncept SUV, které bude větší než Duster. Jeho název Bigster odpovídá koncepci prvního „esúvéčka“ Dacie pro sedm cestujících. Umožňuje to délka 4,6 metru. Architektura vozu navíc dává možnost vestavět elektrický pohon.

Automobilka Dacia

Dacia je značkou skupiny Renault, přítomnou ve 44 zemích, zejména v Evropě a oblasti Středozemí. Vznikla v Rumunsku v roce 1968 a byla odkoupena skupinou Renault a znovu oživena v roce 2004 modelem Logan. Díky levným modelům – Logan, Sandero a Duster – zaznamenala značka velké obchodní úspěchy. Dodnes prodala více než 7 milionů vozidel.

Lada má zpátky název Niva

AvtoVAZ posiluje produktový plán Lada o čtyři novinky do roku 2025. Terénní legenda, která už se sériově vyrábí 45 let, se vrací k názvu Niva místo nic neříkajícího označení Lada 4x4. To musela užívat kvůli přechodu práva na užívání na Chevrolet v roce 2001. Ten v Togliatti vyráběl model Chevrolet Niva. Američané ale v prosinci o poloviční podíl v AvtoVAZ přišli a tím i o právo na název Niva. Nově se tedy terénní klasik jmenuje Niva Legend.

Brzy bude zahájen prodej nedávno představené Nivy Travel, což je právě modernizované SUV Chevrolet Niva. Už se ale pracuje na Nivě nové generace, jejíž premiéra je naplánovaná na rok 2024. Jak by mohla vypadat, automobilka ukázala nákresem Niva Vision.
Reklama

AvtoVAZ

Skupina AvtoVAZ je součástí obchodní jednotky Dacia-Lada ve struktuře skupiny Groupe Renault. Společnost vyrábí automobily a komponenty pro 2 značky: LADA a Renault. Lada nabízí 5 modelových rodin: Vesta, XRAY, Largus, Granta a Niva. Značka s více než 20% podílem vede na ruském automobilovém trhu a je prezentována ve více než 20 zemích v zahraničí. Má největší oficiální obchodní zastoupení v Rusku - 300 obchodních zastoupení.

Samostatné jednotky se společným bussinesem

AvtoVAZ a Dacia zůstanou podle generálního ředitele obou značek Denise Le Vota samostatnými společnostmi s vlastní strategií. Vytvoří ale společnou obchodní jednotku, aby společně ušetřili na nákladech. „Myšlenkou vytvoření obchodní jednotky je, že Dacia a LADA zůstanou samostatnými společnostmi s vlastními značkami, historií a strategií, ale budou těžit z cílenější a koordinovanější správy. A co je nejdůležitější, budou lépe integrovány do systému skupiny Renault, aby se využila synergie. “ Co to přinese zákazníkovi, to se teprve ukáže.
Reklama

Diskuze

JirkaX - 21.01.2021 12:20:34
Dvě spolehlivé automobilky mohou udělat zase dobré auto, držím palce.
Swen - 14.01.2021 16:15:27
Kdyby byl 4 válec atmosféra a zajímavá cena proč ne.

Tahle vytuněná expediční dacia je hvězdou internetu. Tvůrci slibují i motor s nečekaným výkonem

Německý úpravce Prior Design představil kreaci Dacia Duster 4x4 Offroad Widebody
23.12.2020 14:40
|
9
Reklama

Lada Niva žije i po 42 letech. Dostala nečekaný facelift, chce být pohodlnější

Nová klimatizace, lepší sedadla i přístrojový štít. To je Lada 4x4 (Niva) pro rok 2020
17.12.2019 11:32
|
0

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
5

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV