Reklama
Nová auta

Takhle bude vypadat Lada Niva po masivním faceliftu. Bič na Dacii Duster se ale asi dovážet nebude

Nový model? Zapomeňte. Na osvědčených základech vyvinuli v Togliatti moderně vyhlížející levné SUV
Zdroj: VAZ

Terénní Lada má bohatou historií. Původně se jmenovala Niva, ale toto jméno používal svého času pro svůj model taky Chevrolet. Časy se však mění a terénní Lada 4x4 bude opět Nivou. Pokud byste si ale mysleli, že klasický model odejde do důchodu, jste na omylu.

Automobilka ho má v plánu i nadále vyrábět pod označením Niva Legend 4x4. Kdo si jednou původní Nivu v terénu vyzkoušel ví, že zvládá nezvládnutelné. Ponechání původního modelu ve výrobním programu tedy má jasné opodstatnění. Novinka mu bude ale mnohem podobnější, než se navenek zdá.

Niva pro dalších 50 let?

Ruský off-road v plus/minus původní podobě je ve výrobě od roku 1976 a ještě jistě dlouhé roky vydrží. V současnosti se ale původní auto prodává jako Lada 4x4, protože licenci na název Niva v roce 2001 odkoupila od Rusů firma Chevrolet. Koncern General Motors však před rokem svůj poloviční podíl v největší ruské automobilce AvtoVAZ prodal zpět a Lada tak znovu získala práva na užívání legendárního názvu Niva.

Právě typ 2123 neboli Chevrolet Niva stojící na stejných technických základech jako letitá klasika je základem masivního faceliftu se staronovým označením. Podle očekávání se tedy nebude jednat o auto, které vznikalo na čistém listu papíru, jde spíše o výrazné vylepšení modelu, který se už prodával pod značkou Chevrolet. Informace o změnách jsou zatím spíše skromnější.

První fotka naznačuje, že zásadním přepracováním projde přední maska vozu, která bude korespondovat s jinými modely Lada. Na masce je tedy použit motiv písmene X. Přední reflektory jsou štíhlejší, propracovaná je maska chladiče, přední kapota, přední i zadní nárazník, blatníky a také boční prahy. Seznam změn naznačuje, že se minimálně z pohledu designu bude jednat o rozsáhlý facelift.

Aktuálně automobilka plánuje sestavení série prototypových kusů, které hodlá podrobit důkladným testům. Aktuální informace ze zákulisí hovoří o tom, že by se sériová produkce omlazeného modelu mohla spustit v průběhu příštího roku.
Reklama

Pod kabátem vše při starém

O použité technice automobilka zatím mlčí. Při vědomí, jak "rychle" v Rusku přistupují k zavádění novinek je docela možné, že se v této oblasti žádná revoluce konat nebude. Neznamená to však, že bychom změny v technice zcela vyloučili. Připomeňme si tedy techniku ​​modelu Chevrolet Niva, ze kterého Připravovaný model vychází.

K pohonu vozidla slouží desetiletími osvědčený benzinový čtyřválec o objemu 1,7 litru s výkonem 58 kW (80 k) a nejvyšším točivým momentem skromných 127 Nm. Motor spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou a stálým pohonem 4x4. Žádné terno nelze očekávat ani u spotřeby paliva. Benzinový čtyřválec s z nádrže popije průměrně 10,2 litru, ve městě výrobce udává spotřebu 13,4 litru na 100 kilometrů. 

Všude dobře, doma nejlíp

Čím bude nová Niva bodovat zcela určitě je cena. Vzhledem k letité použité technice je však málo pravděpodobné, že by se vylepšený off-road objevila i v západní Evropě. Rusy to moc trápit nemusí, protože na domácím trhu patří jako Lada 4x4, tak Chevrolet Niva/Lada 2123 dlouhodobě mezi nejrpodávanější modely. 

Definitivně bychom však nad Ladou Niva v našich končinách hůl nelámali. Automobilka prý současně s faceliftem druhé generace pracuje i na zcela novém voze (koncept Lada 4x4 Vision), které by již mělo používat koncernovou platformu Renault-Nissan.

Diskuze

Veronika - 28.03.2021 13:14:15
Dobrý den, chci se zeptat jestli nevíte kde se dá tenhle brouček objednat i s dopravou do ČR. Děkuji

Retro: Klasický Žigulík se dnes prodává klidně za 100 000 Kč a válka na tom (asi) nic nezmění

Rusové i Ukrajinci mají jednu věc společnou: v obou zemích stále jezdí obrovské množství vozů VAZ
12.03.2022 17:45
|
5
Reklama

Lada Niva na Západě prakticky skončila. Ruský podnikatel žijící v Německu má plán, jak ji nahradit

Projekt společnosti Partisan motors má ukojit poptávku po schopném laciném teréňáku.
31.07.2020 11:09
|
0

Lada Niva žije i po 42 letech. Dostala nečekaný facelift, chce být pohodlnější

Nová klimatizace, lepší sedadla i přístrojový štít. To je Lada 4x4 (Niva) pro rok 2020
17.12.2019 11:32
|
0

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
34

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
37
Reklama

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
19.11.2023 09:37
|
3
Reklama
Autosalon TV