Reklama
Testy

První test modernizovaného Audi Q5 40 TDI quattro: Že je diesel mrtvý? Pak mě nazývejte nekrofilem

Motor 2.0 TDI posílil o 10 kW a ukázal, že může být ideálem i pro středně velké luxusní SUV
Zdroj: Ondřej Běhal

Druhá generace středně velkého luxusního SUV Audi Q5 se v Česku začala prodávat v modernizovaném provedení. Krátce jsme vyzkoušeli nejprodávanější variantu označovanou 40 TDI quattro, pod níž se skrývá vůz poháněný čtyřválcovým naftovým motorem 2.0 TDI s maximálním výkonem 150 kW a pohonem všech kol.

Nepatrné zdražení

Facelift se na karoserii rodinného SUV projevil tak, že člověk na první pohled rozezná předchůdce a novinku, když je vidí vedle sebe, ale jinak to bude spíše úkol pro znalce. Příď je nově tvarovaná, má větší otvor chladiče. Chybí tam však chrom, takže se nedá napsat, že by byla výraznější.

Audi Q5 se rozloučilo s xenonovými světlomety. Nově jsou standardem full LEDky s tím, že testovaná varianta obsahovala příplatkovou adaptivní variantu Matrix za 66 900 korun. Mimochodem, příplatkových prvků bylo na našem autě tolik, že se jeho cena vyšplhala ze základních 1 348 900 korun na více než dva milióny. Ano, na poměry takto velkých SUV Audi Q5 stále trpí relativně chudou standardní výbavou a nabídkou příplatkových prvků zvící tloušťky telefonního seznamu středně velkého města.

Když už jsme u cen, tak modernizace žádné velké zdražení nepřinesla. Dokonce jsem se podivil, jak nízké, Protože dříve se nejlevnější varianta 35 TDI prodávala od 1 271 900 korun a nyní jen o osm tisíc dráž. Jenže v novém ceníku u té základní varianty chybí kouzelné slůvko "quattro", tedy pohon všech kol a jde o předokolku. Ani u námi testované verze 40 TDI quattro ale není nárůst ceny vysoký. Rozdíl třicet tisíc automobilka hravě vysvětlí novinkami ve standardní výbavě.

Tímto oslím můstkem se vracíme zpět ke změnám designu karoserie - a to na zádi. Tady se změnil difuzor, výfuk a ve standardu jsou LED světlomety. Testovaná verze disponovala druhou generací zajímavější příplatkové technologie OLED. Ta umožňuje měnit světelný podpis podle situace. Třeba ve chvíli, kdy se k zádi vašeho auta nebezpečně přiblíží jiný řidič, použije Q5 s touto technologií výhružnou výraznější signaturu, která má narušitele intimní zóny umravnit.
Reklama

Svižnější motory

Filozofie Audi Q5 se nezměnila. Stále jde o automobil úspěšných podnikatelů, nebo spíše jejich manželek. Na rozdíl od první generace už to není takové dobrácké obtloustlé SUV, ale sportovec v moderním hávu. Víceúčelový automobil s příjemně variabilním interiérem včetně posuvných sedadel ve druhé řadě dokáže skvěle plnit téměř každý úkol i ve službách hodně náročné rodiny či dvojice.

Po prvním nastartování se mi zdálo, že se motor po modernizaci snad ještě více ztišil. Přitom už dříve šlo o naprostého tichošlápka. Skutečnost o to fascinující, že testovaný exemplář ještě neměl najeto ani tisícovku kilometrů, takže šlo o totální nezajetou "syrovinku". Ticho v kabině dokresloval bezhlučný chod stěračů, dešťové kapky dopadající na sklo byly slyšet více než cokoli jiného.

Čtyřválcový diesel byl nejen tichý, ale také nečekaně svižný. Posílení této verze o 10 kW na 150 kW je znát nejen v řeči čísel (zrychluje z 0 na 100 km/h během 7,6 s, o půl vteřiny lépe než dříve), ale i subjektivně. Obecně zastávám názor, že do velkých SUV patří minimálně šestiválcové naftové motory, ale tady by mi to přišlo úplně zbytečné (přesto, že ho Audi Q5 pod označením 50 TDI nabízí). Testovaný čtyřválec splnil vše, co očekává i hodně náročný řidič se sportovnějším jízdním projevem a požadavky na důstojnost.

Spotřeba se přes navýšení výkonu téměř neměnila. Papírově dokonce klesla o 0,1 l na 5,3 l podle metodiky NEDC, podle reálnější WLTP by se měla v závislosti na velikosti kol, pneumatik a úrovně výbavy pohybovat mezi 6,3 až 7,0 l.

My jsme u naprosto syrového motoru v prudkém dešti a teplotách kolem nuly naměřili spotřebu kolem šesti litrů při rychlosti 90 km/h (motor točí na sedmičku asi 1300 otáček) a 7,5 l na dálnici při 130 km/h (2000 otáček).

Když už jsme u změn v rámci faceliftu, tak musíme zmínit, že posílil i jediný benzinový motor v nabídce - dvoulitrový čtyřválec prodávající se pod označením 45 TFSI má nyní dokonce 195 kW, o 15 kW více než dříve.

V motorové paletě budou i dvě plug-in hybridní verze. Na trh ale dorazí později stejně jako sportovní varianta SQ5.

Drží se na špici

Audi Q5 je víceúčelový automobil, který se podle nás chová úplně nejlépe při dlouhých dálničních jízdách, ale příjemným společníkem umí být i na okreskách, ve městě nebo mimo asfalt na polních cestách.

Testovaná verze měla příplatkový adaptivní podovozek. Za další peníze navíc lze mít dokonce vzduchové odpružení. Ale i námi testovaná varianta byla skvěle sladěná s příplatkovými dvacetipalcovými koly. V režimu Comfort připomínala létající koberec a ve sportovním módu Dynamic dávala řidiči radost i ze svižné jízdy na zakroucených okreskách. Podvozek parádně kombinuje pohodlí, jistotu a "pevná kolena" v zatáčkách. Rozdíl mezi jednotlivými módy není úplně zásadní. I režim Dynamic nabízí dostatek komfortu, a ani režim Comfort nedělá z Q5 rozkymácenou almaru.

Měl jsem pocit, že sedmistupňová automatická převodovka (manuální řazení není v nabídce) spolupracuje s naftovým motorem lépe než dříve, což může mít na svědomí i mild-hybridní technologie. Zejména při jízdě směrem vpřed jsem k ní neměl vůbec žádné výhrady, slabinou tradičně zůstávají rozjezdy nebo parkovací manévry, kde by mohla být ještě plynulejší.

Modernizace neznamená ve filozofii Audi Q5 žádné velké změny, jen ji ve spoustě věcí posunuje zase o krok dopředu, aby držela kontakt se špičkou, kam ve své kategorii prémiových středně velkých SUV bezesporu patří. Nejvíce mě fascinoval pokrok naftového čtyřválce, který podle mého není ani zdaleka mrtvý, ale bude pro Audi Q5 tou nejen nejprodávanější, ale i nejlepší volbou.

Informace ke změnám v interiéru se dozvíte v popiscích u fotek v galerii uvnitř článku. Tam najdete i druhou, sportovněji laděnou, karosářskou verzi Sportback, která je další velkou novinkou aktuálního faceliftu. Měla by zároveň umlčet ústa těm, kteří tvrdí, že základní verze je příliš usedlá a nudná. Na český trh dorazí o několik měsíců později.

Novou Audi Q5 40 TDI quattro jsme porovnali s Mercedesem GLC 220d 4MATIC ZDE. Kompletní ceník, technická data a nabídku motorů modernizovaného Audi Q5 si můžete prohlédnout ZDE.

Diskuze

Jarda - 31.01.2021 09:09:11
Jestli ta nafta je tak spolehlivá, jako v sanitkách, tak by měli ke každému autu přibalit ještě 2 motory do foroty. Větší krumpl nelze koupit
NoSmokeNoFun - 30.01.2021 21:33:54
190kW z 2litru, to neni zly :o) sup s tim do kodiaka RS, at se prasi za kocarem.

Souboj motorů: Dokáže nový plug-in hybrid v Audi A6 konkurovat naftovým a benzínovým agregátům?

Porovnali jsme tři různé pohonné jednotky německého kombi. Každá je určená jinému typu řidiče
20.01.2021 13:10
|
2
Reklama

Audi si k oslavám čtyřicetin systému quattro dalo jeho nové ztvárnění pro elektrickou budoucnost

Quattro znamená Audi a Audi znamená quattro. Nejnovější evolucí je elektrický pohon všech kol
26.10.2020 13:09
|
0

Audi výrazně zlevnilo 50 sedanů Audi A4 35 TFSI. Stojí stejně, jako nejlevnější VW Passat

Kromě toho se akční zvýhodnění 50 aut vztahuje i na další motory, výbavy i karoserie
01.10.2020 09:45
|
4

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV