Reklama
Bonusy k TV pořadu

Souboj motorů: Dokáže nový plug-in hybrid v Audi A6 konkurovat naftovým a benzínovým agregátům?

Porovnali jsme tři různé pohonné jednotky německého kombi. Každá je určená jinému typu řidiče
Zdroj: Robin Běhal

Audi u modelu A6 a A6 Avant rozšířilo paletu motorů o nový nejsilnější plug-in hybridní agregát s označením 55 TFSI e quattro. Pohonná soustava se skládá z benzínového čtyřválce 2.0 TFSI o výkonu 185 kW a z elektromotoru uloženého ve skříni sedmistupňové převodovky S-tronic. Ten dokáže produkovat dalších 105 kW navíc. Celkový výkon je pak 270 kW (367 koní). 

Jak si Audi A6 Avant s plug-in hybridem pod kapotu vede ve srovnání s klasickým výkonově podobným "benzíňákem" a "nafťákem"?

Dynamika a zrychlení

Budeme mezi sebou porovnávat zmiňovaný plug-in hybridní motor, čistě benzínový agregát s označením 55 TFSI (250 kW) a nejvýkonnější "nafťák" 50 TDI o výkonu 210 kW. Začneme u disciplíny "zrychlení a dynamika". I když je to paradox, motor s největším počtem koní není ten nejhbitější. Nejrychleji se z 0 na 100 km/h dostane klasický "benzíňák" 55 TFSI, který to zvládne za 5,3 sekundy. Jak elektrifikovaný, tak naftový agregát, to zvládne o čtyři desetiny sekundy pomaleji, tedy za 5,7 sekundy. Maximální rychlost je pak u všech verzí pohonu omezená na 250 km/h. Tady je tedy rozdíl minimální, ale lehce vítězí varianta s čistě benzinovým pohonem.
Reklama

Hmotnost a jízdní vlastnosti

Audi A6 Avant s plug-in technologií má nevýhodu v tom, že s sebou řidič musí neustále vozit těžké lithium-iontové akumulátory, kvůli čemuž je podstatně těžší než varianty s klasickými spalovacími motory.

Abychom byli konkrétní, tak plug-in hybridní audi váží 2075 Kg, což je o 240 kilo více než Audi A6 Avant s benzínovým šestiválcem a o 185 kilogramů více než kombík s šestiválcovým dieselem. Větší hmotnost nikdy nevěstí nic dobrého a vždy se negativně odráží na jízdních vlastnostech vozidla. Audi A6 55 TFSI e quattro nevyjímaje. S konvenčními agregáty je luxusní německý kombík pocitově lehčí a čitelnější v zatáčkách. 

Spotřeba

Co se týče úsporné jízdy, plug-in hybrid nemá ve své stáji konkurenci. Ovšem za jedné podmínky. Musí se pravidelně dobíjet. Jedině pak spotřebuje ve městě podobné množství paliva jako diesel. Mimo něj na tom je podobně jako čistě benzinová varianta, na dálnici klidně i hůř.

Kdo pravidelně nabíjí, dokáže jezdit na kratší trasy s nulovou spotřebou benzinu, a pokud nabíjí doma z výhodného tarifu, výrazně na palivu ušetří. Každopádně srovnávat spotřebu s klasickým zážehovým a vznětovým motorem je velmi složité a závisí to na konkrétní situaci a jízdním režimu, v kterém je auto provozováno. 

Podle údajů výrobce ujede poloelektrické Audi A6 čistě na baterky 53 km a jeho průměrná spotřeba má činit 1,8 litru benzinu na 100 km. Kombi s benzínovým motorem vykazuje hodnotu spotřeby 7,6 l/100 km a naftové Audi na sto kilometrů spotřebuje 5,8 litrů nafty. 

Cena

Je jasné, že elektrifikované Audi A6 Avant bude to nejdražší, jelikož disponuje mnohem složitější technikou. Překvapivé je, že rozdíl v cenách ve srovnatelných výbavách není natolik drastický, aby potenciálního kupce od plug-in hybridu okamžitě odlákal. Oproti nejvýkonnějšímu benzínovému motoru 55 TFSI je Audi A6 ve srovnatelné výbavě s externě nabíjitelným hybridním pohonem dražší o 87 tisíc Kč. V porovnání s "nafťákem" je to o poznání více, přesněji o 151 tisíc korun. 

Podrobné srovnání cen a technických parametrů tří motorů najdete ZDE v našem katalogu. 

Shrnutí a závěr

Audi A6 Avant s novým plug-in hybridním motorem 55 TFSI e a pohonem všech čtyř kol quattro je ideálním vozem pro řidiče, kteří jezdí přes týden jen tolik kilometrů, na kolik jsou schopni doma nebo v práci nabít.

Kdo takové věci řešit nechce, nebo jsou pro něj neřešitelné, nebo rád jezdí sportovněji, ať si raději pořídí čistě benzinovou verzi. A tomu, kdo jezdí i přes týden dlouhé trasy zejména po dálnici, jednoznačně doporučujeme diesel.
Reklama

Diskuze

MichalM - 23.01.2021 13:43:21
Obecne PHEV dava smysl pouze pro ridice, kteri jezdi v rezimu do 50km denne z domu do prace a jeste maji moznost to pres noc nabit doma ze zasuvky, tzn. bydli v RD. Cenova politika automobilek tomu zatim taky nepreje. PHEV musi byt levnejsi nez diesel.
Miloslav - 23.01.2021 10:04:27
Dobíjecí auta jsou zatím stále jeden velký nesmysl. Dobíjet není zatím kde a to ani v okresním městě! Pokud tedy nechci táhnout prodlužku z bytu v 9. patře až někam za roh na parkoviště, tak by mi zbyla jedině elektrocentrála.

Audi e-tron GT je gran turismem budoucnosti, které ohromuje revolučním elektrickým zvukem

Sourozenec Porsche Taycan se začne vyrábět ještě letos. Překvapivý je velký podíl ruční výroby
04.11.2020 13:15
|
0
Reklama

Audi e-tron Sportback parádně vypadá a jezdí. Nesvědčí mu jen déšť a zpomalovací prahy

Jaké se žije s křížencem elektrického SUV a kupé za skoro dva a půl miliónu korun
27.07.2020 06:41
|
0

SUV, třeste se. Po svezení s Audi A6 allroad quattro vypadáte z většiny úhlů pohledu jako zbytečnost

Testovali jsme oplastovaný kombík s nejsilnější verzí dieselového motoru 3.0 TDI
12.12.2019 14:11
|
2

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
09.07.2024 13:39
|
0
Reklama
Autosalon TV