Geniálně naladěný podvozek
Když už jsme u toho volantu, tak naprosto nadšený jsem byl i z jeho kombinace plynulosti a strmosti umožňuje ladnou a zároveň velmi sportovní jízdu.
Podobný pocit jsem měl i z geniálně naladěného podvozku. Ten kombinuje agilitu, díky níž se dá prolétnout kruhový objezd s pištěním gum a nádherně neutrálním chováním bez známek nedotáčivosti, s téměř dokonalým komfortem na všech typech silnic. Obouvali jsme pneumatiky se základním rozměrem 215/55 R18.
Nejdřív jsem bral tvrzení Mazdy, že dala do auta relativně malou a lehkou (310 kg) baterii kvůli tomu, aby zůstalo mazdou, jako výmluvy, které mají zakrýt neschopnost umožnit dojezd delší než 200 kilometrů. Po svezení s MX-30 ale tvrdím, že bych raději bral takový elektromobil, než přetěžkou oteklou krávu, která ujede na nabití 500 km, ale bez radosti z jízdy. Zatím jsem zkrátka neřídil zábavnější a jízdně sympatičtější elektromobil, než je Mazda MX-30. Její "lehkonohost" si nezadá s rozměrově podobnou Mazdou CX-30.
"Auto drží velmi dobře stopu a díky nízkému těžišti se nenaklání. Líbilo
se mi dobré rozložení hmotnosti mezi obě nápravy," psal mi kolega Honza
Říha, který auto natáčel.
Mazda použití relativně malých akumulátorů vysvětluje také tím, že chce, aby její auto mělo při procesu výroby nižší uhlíkovou stopu než vozy na benzin. A toho se dá podle jejích inženýrů aktuálně dosáhnout pouze tak, když se použijí takto kompaktní akumulátory. Vozy s většími akumulátory jsou podle nich méně ekologické než klasické "benziňáky".