Reklama
Bonusy k TV pořadu

Kterak jsem zahrabal Mazdu CX-30. Aneb bahýnko na Vysočině mi dalo lekci, na kterou nezapomenu

Zrada ukrytá v detailu, zoufalství i šťastný konec s pomocí traktoru. Tenhle příběh má všechno!

Za volantem všech možných aut už jsem strávil téměř 30 let a zejména posledních 15 let mám i hodně vysoký roční nájezd ve vyšších desítkách tisíc kilometrů. Se skromností mně vlastní se tedy považuji za zkušeného řidiče. Jenže, jsem asi usnul na vavřínech, a tak se mi při natáčení testu Mazdy CX-stalo něco, s čím jsem opravdu, ale opravdu nepočítal...

Od myšlenky k realizaci

U natáčení testů aut je vždy nejtěžší fáze, během níž připravuji scénář a hledám první myšlenku. Pak už to jde mnohem snáz a skoro samo. U Mazdy CX-30 jsem si od začátku říkal, že sice jde o moderní a krásné SUV, ale musím s ním na chvíli alespoň na polní cestu. Samotné natáčení probíhalo v pohodě. Lokací bylo okolí obce Opatov na Vysočině, kde to mám díky malebné krajině moc rád. To ráno jsme já i štáb vstávali kolem 4 hodiny ráno, abychom využili krátký zimní den na maximum.

Teď už to vím, na terén jsem se měl vybodnout

Po zhruba šesti hodinách práce se ve mě perou myšlenky - mám jet do terénu, nebo ne? Nakonec vítězí "ano" a já vyrážím.

Do oka mi padla sympatická, nerozbitá polní cesta, která je zalitá slunečním světlem. Jenže hned, jak jsem na ni najel, jsem začal tušit problém. Na Vysočině bylo to ráno osm pod nulou, jenže v odpoledních hodinách vystoupala teplota na šest nad nulou. To, co se mi v tu chvíli odehrávalo pod koly, jsem nechápal. Polní cestu totiž slunce prohřálo zhruba do hloubky jednoho centimetru, a právě ten jeden centimetr se skládal z toho nejjemnějšího bahýnka, s nímž se měl kdy tu čest. Mazdu CX-30 stahovala sebemenší nerovnost a na pokyny volantu vůbec nereagovala.

V duchu jsem si pořád opakoval, že to nemůže být tak strašné a že nebudu zastavovat: "Pořád jeď! Pořád jeď!". Doufal jsem, že najdu dostatečný prostor na otočení auta a už jsem se těšil na úprk z nelehké situace. Bohužel jsem ale po pár desítkách metrů musel zastavit, jinak by došlo k poškození auta od prohlubujících se kolejí.
Reklama

Traktor v roli zachránce, aneb mám kliku

Chvíli přemýšlím a říkám si, že to všechno nějak zvládnu. Vystupuji, kontroluji situaci a začínám být sám na sebe pěkně naštvanej. Odtud prostě nebude cesty bez další pomoci. Kromě toho si představuji, jak budu vysvětlovat na Mazdě, že jsem jim poškodil auto.

Neštěstí je Vysočina můj rodný kraj a v Opatově bydlí bratránek. Volám mu a mám štěstí - je doma! Posílá mi na pomoc své dva syny s traktorem. Jen těžko bych popsal pocity, které jsem zažíval, když mazdu táhl traktor. Měl jsem strach, že padnu do oranice a začnou praskat plasty. Naštěstí jsou kluci Roman a Dan natolik zkušení, že jsme Mazdu dostali na pevnou půdu víceméně bez úhony. Jediný šrám, trocha bláta v podbězích a na kapotě... to je ještě solidní bilance, když vezmu v potaz, v jaké jsem byl šlamastyce.

Cenná životní lekce

A tak jsem o zkušenost bohatší. Už vím, že bych se s klasickým civilním autem do podobného terénu nepouštěl. Troufnu si dokonce říct, že v dané situaci by stejně dopadlo i velké SUV. S touto v podloží zmrzlou a na povrchu bahnitou pastí by si poradilo jen auto 4x4 s pořádnými špunty na pneumatikách.

Podrobnosti včetně toho, jak mě traktor tahal, uvidíte dnes večer 20.15 na Prima COOL v premiéře nové epizody Autosalonu.
Reklama

Diskuze

Martin - 01.08.2020 17:12:29
Je vidět že pan redaktor nemá svoje jméno náhodou.Tohle auto do terénu nepatří ať už je jakýkoliv.Pan Vrtal je opravdu vrtal bohužel a i jiné jeho recenze to potvzují.
Tomáš - 09.04.2020 22:47:58
To ze podcenil teren se stava, ale ze v konkurenci kosoctverce uvadi te jako plus audiosystem Bose, je jen dalsi dukaz o neferosti poradu a neznalosti moderatoru, protoze Mazda ma tento audiosystem Bose uz leta, a dokonce ten model co predvadel ho mel !!

Mazda slaví sté narozeniny speciální edicí svých vozů. Objednat jí bude možné k většině modelů

Signifikantním znakem výročních mazd bude kombinace bílé a čerevené barvy po vzoru modelu R360
07.04.2020 10:35
|
0
Reklama

Japonská alternativa turbomotorů a hybridů funguje na výbornou: test Mazdy3 Skyactiv-X

Kouzlo pohonné jednotky spočívá v netradiční kombinaci vznětového a zážehové principu
18.02.2020 16:16
|
19

Jsou to ještě SUV? Vždyť jezdí jako hatchbacky! Testovali jsme novinky Kia XCeed a Mazda CX-30

Přečtěte si první recenze na dva zcela nové křížence (crossovery), kteří právě přijeli do Česka
06.09.2019 17:55
|
1

Škoda Scala G-TEC na plyn je mi sympatičtější než protlačovaná elektřina. Dojezd má ale také malý

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon
11.12.2020 15:06
|
2

Nejmenší z rodu stuttgartských SUV je šikovným vykonavatelem mnoha denních úkolů

Mercedes svými esúvéčky doslova zahltil trh. Nejskromnější v řadě je kompaktní model GLA
30.11.2020 10:16
|
3
Reklama

Testovali jsme Škodu Superb z roku 1939. Při každém výjezdu se pojišťuje na astronomickou částku

Limuzína z první poloviny minulého století strčí v některých ohledech současného Superba do kapsy
25.11.2020 10:44
|
11

Španělé na svět přivedli auto plné emocí. Cupra Formentor bojuje proti ekošílenství

Nové SUV není jen přiostřený seat. Vyniká hlavně designem a vyladěnou technikou.
11.11.2020 13:00
|
7
Reklama
Autosalon TV