Býval to žebrák, dnes solidní základ
Dramatický rozdíl v základní ceně Škody Fabia před deseti lety a nyní se projevuje i v rozdílu standardní výbavy. Škoda Fabia Easy v roce 2011 za 199 900 korun neměla z komfortní výbavy zhola nic (klimatizaci nešlo objednat ani za příplatek), dokonce ani dělené opěradlo zadních sedadel, lavice se sklápěla vcelku, z bezpečnostní výbavy stály za řeč jen dva přední airbagy (neměla ani ESP). Takové žebráky už dnes nenabízí ani Dacia. Už jen proto, že se požadavky na povinnou standardní výbavu nových aut v rámci EU za 10 let výrazně zpřísnily.
Nejlevnější současná Škoda Fabia Ambition čtvrté generace od 329 900 korun má ve standardu tolik prvků, že jmenovat ty navíc proti nejlevnější fabii před deseti lety by zabralo celý článek. Z těch zásadních jmenujme klimatizaci, multimediální systém včetně digitálního rádia s dotekovým displejem, bluetooth handsfree a zrcadlením telefonu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, nastavení sedadla a volantu, elektrické ovládání předních oken i zrcátek, přední mlhovky, LED světlomety místo dřívějších halogenů nebo patnáctipalcová kola místo dřívějších čtrnáctipalcových. K tomu bezpečnostní asistenty - kromě dnes povinných a dříve nepřítomných prvků typu ESP a e-Callu to je například samočinné brzdění před překážkou vpředu, udržování jízdního pruhu nebo čtyři airbagy navíc.
Cenový rozdíl 130 tisíc korun se tak začne rychle scvrkávat, pokud bychom fabii před deseti lety chtěli dovybavit alespoň co se týká komfortních prvků na úroveň té současné. Jen klimatizace byla tehdy standardem až čtvrté (!) nejvyšší úrovně Elegance. A ta už se dala pořídit pouze se silnějším motorem 1.2 HTP 51 kW za 292 900 korun. U ní už bychom ale našli proti současné Fabii Ambition i některé prvky výbavy navíc (třeba litá kola, automatická klima).
Levnější možností bylo pořídit si druhý stupeň výbavy Classic s akčním paketem Plus za 10 tisíc korun, který zahrnoval klimatizaci a dálkově ovládaný centrál. Takové auto se základním motorem 1.2 HTP 44 kW přišlo na 232 900 korun, tedy téměř o sto tisíc korun levněji než současná základní fabia. Pořád ale šlo o dramaticky hůře vybavené, slabší, menší a žravější auto, než je to nejlevnější současné.
Napsat tedy pouze informaci, že nejlevnější Škoda Fabia zdražila po deseti letech o 130 tisíc korun by byl velmi zjednodušující a nefér úhel pohledu. Mnohem objektivnější bude napsat, že před deseti lety by zákazník za stejnou částku co dnes nejlevnější fabii koupil vyšperkovanou a sportovně laděnou Fabii Monte Carlo s o něco výkonnějším čtyřválcovým turbomotorem 1.2 TSI/63 kW. Jenže pokud vezmeme v úvahu inflaci a tehdejší výši průměrného příjmu, nebude dnes nová Fabia pro průměrného Čecha o moc hůře dostupným novým autem než před deseti lety.