Reklama
Nová auta

Porovnání Škody Fabia teď a před 10 lety: Rozdíl ceny základní verze vyrazí dech. Stejně tak výbavy

V létě 2011 se nová Škoda Fabia prodávala od 199 900 korun. Teď začíná o sto třicet tisíc korun výš
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Škoda začne na podzim prodávat čtvrtou generaci Škody Fabia. Už delší dobu je ale znám její ceník. Nejlevnější verze se prodává od 329 900 korun. Porovnali jsme jej s ceníkem Škody Fabia před deseti lety, kdy byly ceny nových aut na dně. V tu dobu se nejlevnější "fabka" prodávala od 199 900 korun.

Zrychlování trvalo jako pauza italského úředníka

Nejlevnější provedení se tenkrát označovalo Škoda Fabia Easy a prodávalo se výhradně s tříválcovým atmosférickým motorem 1.2 HTP/44 kW. V nabídce vydrželo do podzimu, pak z ceníku zmizelo.

Šlo o provedení pro velmi nenáročné motoristy zaměřené na co nejnižší cenu, čemuž napovídá už extrémně nízký výkon motoru. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvalo dlouhých 16,5 sekund. Žádná sláva nebyla ani průměrná spotřeba 5,7 l benzinu na 100 km podle laboratorní normy NEDC - v praxi téměř nedosažitelná.

"Každopádně mě potěšil až překvapivě klidným chodem. Z nepříjemného drnčení u první generace Fabie zůstalo jen slabé předení stále připomínající zvuk šicího stroje. Dynamika motoru se proti první fabii výrazně zlepšila, v rámci konkurence zůstává hluboko pod průměrem. Ve městě a na běžných komunikacích jsem to ale nepoznal, protože v nízkých a středních otáčkách patřil motor k nejpružnějším a nejživějším. Dech mu docházel až na dálnici ve vyšších otáčkách. Zrychlování třeba ze 120 na 130 km/h na pětku s naloženým autem trvalo déle než polední pauza italského úředníka. V prudších kopcích auto dálniční maximum na pětku ani neudrželo," psal jsem o něm tehdy pro portál Vybermiauto.cz.

Spotřeba se dramaticky lišila podle stylu jízdy. Po městě a mimo dálnici se pohybovala v rozumných hodnotách mezi šesti a sedmi litry. Zato při sto třicítce auto vysávalo z nádrže i kolem deseti litrů. Šlo o motor, který volili lidé jezdící po městě nebo mezi vesnicemi a menšími městy. Na dálkové jízdy po rychlostních komunikacích rozhodně nebyl vhodný.

Větší pokrok ve spotřebě než dynamice

Aktuální novinku, Škodu Fabia čtvrté generace, pohání v nejlevnější verzi za 329 900 korun také tříválcový benzinový motor, dokonce s nižším objemem, ale výrazně vyšším maximálním výkonem 59 kW. Dosud jsem s ním nejel. Doufám, že se mi to podaří příští týden na novinářské prezentaci.

Jeho technické parametry naznačují, že půjde o dynamičtější pohonnou jednotku. Při zrychlení z 0 na 100 km to ale žádný zásadní pokrok není, protože novinka to zvládne za 15,1 sekundy. Dramatické zlepšení ale přináší měření spotřeby, protože nová Škoda Fabia 1.0 MPI 59 kW Evo by se měla spokojit s pouhými pěti litry benzinu podle reálné metodiky WLTP.

Mělo by také zaznít, že slabší verze motoru 1.0 MPI Evo bude mít ve Fabii IV. generace pouhých 48 kW a dynamický pokrok proti Fabii II 1.2 HTP 44 kW by byl ještě menší. Zároveň by však mohla být nižší cena. Tato verze ale do nabídky pro český trh nebyla zařazena.

Obrovský nárůst šířky

Škoda Fabia IV. generace je podstatně větším autem, než byla dvojka. Na délku vyrostla o více než deset centimetrů (4108 vs. 4000 mm), ještě zajímavější je ale nárůst šířky. Dvojka byla se 1642 mm užovka, čtyřka má 1780 mm. To se projevuje i na vnitřním prostoru. Na předních sedadlech jsme u dvojky naměřili maximální šířku interiéru na předních sedadlech 137 cm, nyní je to 148 cm, což lze v rámci malých aut označit za skok z podpalubí do VIP sekce.

Zajímavé je, že se zvětšená délka karoserie neprojevila na podélné prostornosti. Místo na nohy na zadních sedadlech mají Fabia druhé a čtvrté generace podle našich měření stejné - tedy v rámci malých aut nadprůměrně. O pět centimetrů se ale prodloužila maximální délka kufru.

Příznivou zprávou je, že přes snížení o čtyři centimetry jsme u čtyřky proti dvojce naměřili o dva centimetry více místa nad hlavou na zadních sedadlech. Nejnovější Fabia je tedy celkově proti té o deset let starší o půl třídy prostornějším autem.

Býval to žebrák, dnes solidní základ

Dramatický rozdíl v základní ceně Škody Fabia před deseti lety a nyní se projevuje i v rozdílu standardní výbavy. Škoda Fabia Easy v roce 2011 za 199 900 korun neměla z komfortní výbavy zhola nic (klimatizaci nešlo objednat ani za příplatek), dokonce ani dělené opěradlo zadních sedadel, lavice se sklápěla vcelku, z bezpečnostní výbavy stály za řeč jen dva přední airbagy (neměla ani ESP). Takové žebráky už dnes nenabízí ani Dacia. Už jen proto, že se požadavky na povinnou standardní výbavu nových aut v rámci EU za 10 let výrazně zpřísnily.

Nejlevnější současná Škoda Fabia Ambition čtvrté generace od 329 900 korun má ve standardu tolik prvků, že jmenovat ty navíc proti nejlevnější fabii před deseti lety by zabralo celý článek. Z těch zásadních jmenujme klimatizaci, multimediální systém včetně digitálního rádia s dotekovým displejem, bluetooth handsfree a zrcadlením telefonu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, nastavení sedadla a volantu, elektrické ovládání předních oken i zrcátek, přední mlhovky, LED světlomety místo dřívějších halogenů nebo patnáctipalcová kola místo dřívějších čtrnáctipalcových. K tomu bezpečnostní asistenty - kromě dnes povinných a dříve nepřítomných prvků typu ESP a e-Callu to je například samočinné brzdění před překážkou vpředu, udržování jízdního pruhu nebo čtyři airbagy navíc.

Cenový rozdíl 130 tisíc korun se tak začne rychle scvrkávat, pokud bychom fabii před deseti lety chtěli dovybavit alespoň co se týká komfortních prvků na úroveň té současné. Jen klimatizace byla tehdy standardem až čtvrté (!) nejvyšší úrovně Elegance. A ta už se dala pořídit pouze se silnějším motorem 1.2 HTP 51 kW za 292 900 korun. U ní už bychom ale našli proti současné Fabii Ambition i některé prvky výbavy navíc (třeba litá kola, automatická klima).

Levnější možností bylo pořídit si druhý stupeň výbavy Classic s akčním paketem Plus za 10 tisíc korun, který zahrnoval klimatizaci a dálkově ovládaný centrál. Takové auto se základním motorem 1.2 HTP 44 kW přišlo na 232 900 korun, tedy téměř o sto tisíc korun levněji než současná základní fabia. Pořád ale šlo o dramaticky hůře vybavené, slabší, menší a žravější auto, než je to nejlevnější současné.

Napsat tedy pouze informaci, že nejlevnější Škoda Fabia zdražila po deseti letech o 130 tisíc korun by byl velmi zjednodušující a nefér úhel pohledu. Mnohem objektivnější bude napsat, že před deseti lety by zákazník za stejnou částku co dnes nejlevnější fabii koupil vyšperkovanou a sportovně laděnou Fabii Monte Carlo s o něco výkonnějším čtyřválcovým turbomotorem 1.2 TSI/63 kW. Jenže pokud vezmeme v úvahu inflaci a tehdejší výši průměrného příjmu, nebude dnes nová Fabia pro průměrného Čecha o moc hůře dostupným novým autem než před deseti lety.

Diskuze

Neithan - 18.08.2021 10:10:11
Pokud vezmu ceny, k tomu inflaci a budu počítat s průměrnou mzdou (lepší by byl medián), tak v r. 2011 stála fábie cca 8,2násobek průměrného platu, dnes to bude cca 9,2násobek dnešního. Rozdíl je jestli na auto máte, techn. pokrok je implicitní, vždy byl.
Pavel - 18.08.2021 09:42:26
Deset let jsem měl Fabi 1 combi 1,2 47Kw HTP Style. Fabka 2 byla fakt ošklivka, všetně prvotních problémů motorů 1.2 TSI. Teď mám trojkového kombíka 1,2 TSI 81KW Style Scout - nédhera! Fabi 4 je krásná, možná napěchovat super výbavou, ale cenově už jinde.

Elektrická fabia uspěla v rally při srovnání s benziňáky. Nikdy do toho nesednu, láteří Václav Pech

Rakouskou Rallye Weiz absolvoval elektrický soutěžní vůz Škoda RE-X1 Kreisel bez úlev
28.07.2021 19:04
|
19
Reklama

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s největšími konkurenty. Nechybí ani hyundai

Jak obstojí novinka z Mladé Boleslavi ve srovnání nejen s koncernovou konkurencí?
19.05.2021 12:49
|
14

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
16.05.2021 08:43
|
5

Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku

Testovali jsme Torres před faceliftem i po něm. A také elektrickou verzi EVX. Srovnáváme je
04.12.2024 19:59
|
2

Nové BMW X3 jezdí suverénněji, než kdykoli předtím. Design přídě a ovládání ale budí rozpaky

Vyzkoušeli jsme nejslabší a nejsilnější variantu čtvrté generace - X3 20d xDrive a X3 M50 xDrive
01.12.2024 18:06
|
0
Reklama

Nové Mini Countryman už přerostlo Škodu Karoq. Při jízdě umí nadchnout i štvát, silnější je lepší

Testovali jsme nejslabší benzinovou verzi Countryman C i nejvýkonnější Countryman JCW
27.11.2024 10:33
|
0

Porsche v Praze ukázalo, že elektrizovat se dá i tak, aby se to většině příznivců značky líbilo

Novou 911 GTS pohání hybrid. Zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h behem tří vteřin a upaluje až 312 km/h
22.11.2024 08:20
|
0
Reklama
Autosalon TV