Ostrý Volkswagen ID.7 GTX vás bude bavit, úsporná verze doveze daleko. Řídili jsme oboje
Když si do některého z internetových vyhledávačů zadáte termíny „Švédsko“ a „ekologie“, vyskočí na vás opravdu velké množství témat. Město Växjö je ekologický zázrak a plní klimatické cíle. Jiné město - Eskilstuna - dávno přišlo se zajímavým plánem snižování odpadu a dnes patří k nejzelenějším na světě. Obecně jde tato severská země vstříc ekologii a udržitelnosti. I to je jistě jeden z důvodů, proč si Volkswagen vybral k prezentaci modelů ID.7 GTX, ID.7 GTX Tourer a také ID.7 Pro S právě okolí útulného Stockholmu. A my jsme se vydali za ním.
Uvnitř dynamika i wellness
Na start trochu subjektivní hodnocení - řada ID nepatří designově k mým favoritům. Tvary většiny modelů mě neoslovují a jejich design je obecně takový mdlý. Ale sportovní sedan (a nově také kombík) ID.7, to je jiná. Energická silueta, hezké záhyby a auto, které mi konečně zase připomíná Volkswagen. Navíc minimálně navenek strčí do kapsy i nový Passat, tedy benzinovo/naftového konkurenta z vlastních řad.
V Česku se téměř pětimetrový sedan, který se od začátku pyšní slušným dojezdem a perfektními výsledky v crash testech, prodává od února a nevede si zle. Podle oficiálních čísel lépe než jeho električtí sourozenci. A to přitom ještě nebyla v prodeji vrcholná verze GTX, na kterou jsme se my, zástupci médií, konečně mohli trochu lépe podívat.
Termín „GT“ má u německé značky hlubokou historii a nejinak tomu je u elektrifikovaných verzí. Venku objevíme nový nárazník se sportovní maskou chladiče a mnoho sportovně vypadajících černých prvků, včetně lakování střechy. Novinkou jsou také 20palcová kola Skagen a samozřejmě nechybí LED Matrix světlomety a na zádi pro oko důležitá mřížka připomínající včelí plástev. Musím říct, že dynamičnost tomuhle kolosu nechybí.
Uvnitř čekejme různě prezentovaný červeně perforovaný nápis GTX, multifunkční volant, ambientní osvětlení s třiceti různými odstíny, hlasový asistent s umělou inteligencí ChatGPT či zdokonalený head-up displej s rozšířenou realitou.
Jako pravý moderní vůz dává ID.7 také to, co si v současné uspěchané době lidé žádají. Aplikace Wellness In-Car nás nechá různě nakonfigurovat funkce pro příjemnější styl jízdy. Propojí ambientní osvětlení, klimatizaci, panoramatickou střechu či masážní funkce sedadel přesně v to, co si zrovna žádáme. Až bude víc času, těším se na podrobnější prozkoumání.
Výkon až 340 koní
Teď už rychle za volant, vrcholná verze GTX má pohon všech kol (přední i zadní náprava má samostatný elektromotor) a nejvyšší celkový výkon 250 kW, tedy 340 koňských sil. To je oproti verzi ID.7 Pro, která má pohon pouze zadních kol, nárůst o celých 40 kW. Výhodou synchronního elektromotoru je to, že ihned poskytuje veškerou sílu a papírově by měl auto dostat na stovku za 5,4 sekundy. Schválně říkám papírově, tohle jsem si ve Švédsku zkusit nedovolil!
Elektromotory jsou napájeny nově vyvinutou sadou akumulátorů o využitelné kapacitě 86 kWh a když objevíte kvalitní rychlonabíjecí stanici, stejnosměrným proudem se vůz zvládne dobít výkonem až 200 kW. V tomto případě se baterie z 10 na 80 procent dokáže dostat pod půl hodinu. Rozdělování hnací síly mezi nápravy reguluje upravená řídící jednotka pohonu všech kol a tady jsou klíčové zásahy elektronických uzávěrek diferenciálů. Spolupráce všech systémů zvyšuje stabilitu jízdy a také zážitek z ní. Takhle přesně nám to podává VW, ale jaká je vlastně realita? Není daleko.
Samozřejmě ID.7 není ostrým sporťákem, těm maximální rychlost nekončí na 180 km/h, ale dá se označit za sporťák elektrické doby. Podvozek je díky jinému naladění trochu tužší a řízení mi přišlo ostřejší než u běžných verzí. Ale ne natolik, aby dojem z jízdy pokazil jinak vlastně dost pohodové auto. A slibovaný dojezd lehce pod 600 kilometrů? To už mnohdy nedokáže ani plná benzinová nádrž...
Jako milovník kombíků bych ale v rámci řady ID.7 určitě sáhl právě po verzi Tourer, a to ne proto, že nabízí 605 litrů zavazadlového prostoru, tedy cca o 70 litrů víc než má sedan. Líbil se mi na obrázcích a ještě hezčí je na vlastní oči. Ale praktičnost je samozřejmě jeho hlavní devízou, sedan je oproti němu aerodynamičtější a má krapet lepší dojezd.
Pro S dojede ještě dál
Ještě o pořádný kus dál dojede verze Pro S, která má oproti dosud nabízené variantě Pro využitelnou kapacitu, a to ze 77 kWh na 86 kWh. Sedan by se tak v tom nejlepším případě z možných mohl dostat na 709 kilometrů a Tourer o necelých dvacet kilometrů méně. Logicky vše bude záležet na stylu jízdy.
Fakt je ten, že Pro S mě na rozdíl od verze GTX nevybízelo ke zbytečnému dovádění s pedály, což samozřejmě intenzitě dojezdu pomáhá. Jde o pohodlný a hlavně dotažený vůz, od kterého by se mohla i Tesla leccos přiučit. Vlastně se mi tak trochu zdálo, že všechny „nedotahy“, které ostatní modely z rodiny ID mají, se tady povedlo smazat.
Cenově ID.7 GTX v Česku začíná na 1 845 900 Kč a ID.7 Pro S na 1 578 900 Kč. U kombíku k oběma cenám přihoďte ještě 20 tisíc korun navíc. Pro koho je to moc, ale model se mu líbí, může sáhnout po verzi Pro Limited startující na částce 1 329 900 Kč. Kompletní ceník najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz.