Reklama
Nová auta

Volkswagen ID. Buzz je teď ještě delší, praktičtější a výkonnější. Vyzkoušeli jsme GTX i verzi LWB

Podstatně více výkonu nenabídne pouze GTX, ale i standardní ID. Buzz. Dorazily také další změny
Zdroj: Lukáš Dittrich

Po zhruba dvou letech působení na trhu prodělal ID. Buzz na první pohled sice neviditelný, ale jinak poměrně významný facelift. Stejně jako například u Škody Enyaq přichází do nabídky výkonnější elektromotor a nové akumulátory, spolu s nástupem modelového roku 2025 se ale ID. Buzz začne prodávat také s prodlouženou karoserií a v nové vrcholné verzi GTX. Jak tyto novinky fungují v praxi, to jsme si vyzkoušeli v okolí německého Hannoveru. 

Podstatně více výkonu, delší dojezd

Volkswagen ID. Buzz se u nás dosud prodával výhradně jako zadokolka s elektromotorem o výkonu 204 koní a točivým momentem 310 Nm. Tohle provedení zároveň mělo využitelnou kapacitu baterie 77 kWh a udávaný dojezd 407 km. Německý koncern ale poměrně rychle připravil pro své elektromobily na platformě MEB novou techniku v čele s novým zadním elektromotorem a tato technika se postupně stěhuje do všech modelů. ID. Buzz není výjimkou, takže od nástupu modelového roku 2025 čeká na potenciální zákazníky hodně zajímavé vylepšení ve všech pro elektromobily důležitých aspektech.

Novým základem pro ID. Buzz bez ohledu na konkrétní provedení (takže i pro užitkové Cargo) bude elektromotor s označením APP550 poskytující 286 koní a 560 Nm. Logickým výsledkem je mnohem zajímavější dynamika, ale možná trochu paradoxně i nižší spotřeba. Nový elektromotor je efektivnější a větší točivý moment zároveň umožnil zvýšení stálého převodu. Motor tak pracuje v nižších otáčkách, což opět přináší větší účinnost. Vedlejším efektem této změny pak je také zvýšení maximální rychlosti z dosavadních 140 km/h na 160 km/h. 

Kromě nového hlavního elektromotoru došlo také k úpravě akumulátorů. Nové články přinesly zvýšení využitelné kapacity ze 77 na 79 kWh u krátké verze. Nastupující ID. Buzz LWB má rozvor náprav prodloužený o 250 mm, což znamená nejen více prostoru uvnitř, ale také více místa pod podlahou pro akumulátor. Automobilka tak přidala další modul s články a výsledkem je nová baterie s využitelnou kapacitou 86 kWh. Krátký ID. Buzz má nově normovaný dojezd podle WLTP 423 až 461 km, zatímco prodloužený ID. Buzz slibuje 453 až 487 km. 

Spolu s novými akumulátory souvisí i rychlejší nabíjení dané především úpravou software. Maximální dobíjecí výkon vzrostl u menší baterie na 185 kW, u větší baterie činí maximální výkon DC nabíjení až 200 kW. Z deseti na osmdesát procent by mělo nabíjení trvat méně než 30 minut. Ze zkušeností s modernizovanou Škodou Enyaq pak vyplývá, že se zajímavě změnila také nabíjecí křivka. To znamená, že by se také u ID. Buzz mohlo urychlit nabíjení začínající kolem 50 % a výše, ale uvidíme, až bude více času na klasický test. 

GTX: Nejvýkonnější „busík“ v historii

Důležitou novinkou pak je příchod modelu ID. Buzz GTX, o kterém Volkswagen mluvil už dříve. Sportovně střižený „busík“ přidává na přední nápravu asynchronní elektromotor s parametry 109 koní a 134 Nm, vzadu zůstává stejný elektromotor jako u nové zadokolky. Kombinovaný výkon je 340 koní a GTX se díky tomu pyšní titulem nejvýkonnějšího „busíka“ v historii. Stovka má být u krátké verze záležitostí na 6,1 s, dlouhé GTX by mělo být pomalejší o 0,4 s. 

GTX pak přidává také některé specifické prvky vnějšího designu, který se v rámci tohoto technického faceliftu jinak nezměnil. Auto stojí na dvacetipalcových kolech, jiný je přední nárazník a výhradně pro GTX je vyhrazen nový červený lak karoserie. Na podvozek byly nasazeny tužší pružiny a tlumiče a tím vlastně výčet podstatných odlišností oproti klasickému modelu ID. Buzz končí. Dá se předpokládat, že zákazníky ale nakonec budou u GTX více lákat trochu jiné vlastnosti než zajímavá dynamika. GTX totiž alespoň pro tuto chvíli bude jediný ID. Buzz dostupný s pohonem všech kol a současně nabídne suverénně největší schopnosti co se týká tahání přívěsů. Krátké GTX utáhne až 1,8 tuny, dlouhé zvládne 1,6 tuny. 

Více prostoru, více variability, nové detaily

Facelift přinesl také lepší infotainment s dotykovým displejem o velikosti 12,9 palců, který nabízí některé nové funkce včetně možnosti manuální aktivace předehřevu baterie nebo hlasového asistenta využívajícího umělou inteligenci, který může ovládat i řadu funkcí samotného automobilu. Hlasově tak lze nastavovat třeba jízdní režimy pokynem „chtěl bych jet sportovně“ nebo ztmavovat panoramatické okno. To je ostatně další drobnou novinkou, přičemž okno nemá klasickou roletku, ale používá technologii tekutých krystalů, takže se zneprůhlední dotykem příslušného políčka na stropě. Dosud také nebyl pro ID. Buzz dostupný head-up displej, na dveřích se objevily elektricky otevíraná boční okénka a ID. Buzz dostal nové výdechy ventilace pro druhou řadu sedadel. 

Ta dosud byla dostupná pouze jako třímístná lavice, která zůstává základem pro krátkého i dlouhého ID. Buzze, nově ale mohou mít obě karosářské verze třetí řadu řadu. Krátký v konfiguraci 2+2+2, dlouhý může být šesti i sedmimístný. Třetí řadu sedadel lze z auta jednoduše vyndat, druhou bohužel jednoduše jako třeba u Multivanu z auta nedostanete. Sedadla jsou ale posuvná. Za třetí řadou u dlouhého ID. Buzze zůstává prostor o objemu 306 litrů, v pětimístné konfiguraci vůz nabízí objem 1340 litrů. 

Změny neviditelné, ale v praxi hodně znatelné

Na prezentaci v Hannoveru jsme vyzkoušeli dlouhý ID. Buzz s novým elektromotorem a vrcholné GTX. Prodloužený ID. Buzz na první pohled asi snadno přehlédnete, pokud se pozorněji nepodíváte na bok auta, kde jsou dobře viditelné delší posuvné dveře. Ty mimochodem také usnadňují přístup do třetí řady. V autě je podle očekávání opravdu hodně místa, takže i třetí řadu bez nejmenších kompromisů využijí vysoké postavy. Také sedadla ve třetí řadě mají mimochodem ISOFIX. To kdyby se vám náhodou urodilo poněkud více dětí. 

Zejména u dlouhého ID. Buzzu je trochu škoda, že nelze vyjmout prostřední sedadla, což by udělalo z auta skutečný elektrický stěhovák a hlavně by se v něm dalo skvěle spát. Druhou mrzutostí v tomto kontextu je absence nějakého kempovacího režimu. V autě může být klasická 230V zásuvka, která funguje i po vypnutí „zapalování“, automobilka ale nastavila limit na 30 minut a potom se vypne úplně všechno. Možnost používat trakční akumulátor jako zdroje pro dobíjení jiných zařízení, jak to má třeba Hyundai/Kia, bohužel zatím u koncernu VW obecně k dispozici není, a to ani u modernizovaného modelu ID. Buzz. 

Při jízdě si hned od prvního sešlápnutí akcelerátoru rozhodně všimnete podstatně lepší dynamiky. I dlouhý ID. Buzz teď může upalovat ve velmi zajímavém tempu a navíc jede daleko lépe v rychlostech nad 100 km/h, kde původní verze rychle vadla. Kdo rád spěchá po dálnicích, ten bude určitě spokojen. Dojezd podle prvních zkušeností rovněž vypadá slibně. S minimální snahou patrně nebude problém ujet i 400 km. 

Sport nečekejte, zlepšení ano

Dynamika GTX je pochopitelně ještě zajímavější než u standardní verze. I v režimu Comfort auto reaguje na přidání plynu skoro až příliš intenzivně, předjíždění na okreskách je vyloženě radost. Sportovní auto ale nakonec nečekejte. Tužší podvozek znamená o trochu horší jízdní komfort a o trochu více jistoty v zatáčkách, na druhou stranu se pořád bavíme o MPV s hmotností kolem 2,5 tuny. Během testovacích jízd pršelo a na mokru auto rychle přejde do nedotáčivosti. Dovedeme si také představit, že i brzdy budou mít při ostřejším stylu jízdy se zdivočelou „krabicí“ hodně práce, ale podrobnější hodnocení GTX si raději necháme na klasický test. Kdyby vás to zajímalo, tak při měření dynamiky jsme zjistili čas pro sprint na 100 km/h u krátké verze 6,6 s, ovšem s trojicí pasažérů na palubě. Dojezd pro GTX zatím nebyl stanoven, my jsme měli během prvních jízd spotřebu kolem 27 kWh/100 km, což slibuje teoretický dojezd nějakých 300 km v tempu, které zas až tak sportovní nebylo. 

ID. Buzz s modelovým rokem 2025 získal spoustu nových dovedností, na které dost možná řada zákazníků čekala a obecně se tento elektromobil dost zlepšil. Otázkou jsou ceny, na které si ještě pár týdnů musíme počkat. Předprodej odstartuje v průběhu léta, první auta dorazí pravděpodobně na podzim. Kdo nechce čekat a spokojí se s menším výkonem dosluhující verze, ten může aktuálně sáhnout po skladovkách, které se vyprodávají za zajímavé ceny. 

Jednou přijde i ID. Buzz California

Během prezentace jsme se dotazovali také na aktuální situaci kolem spacího modelu ID. Buzz California. Původně se totiž spekulovalo o tom, že se s příchodem této verze čeká na prodlouženou karoserii. Volkswagen nám potvrdil, že elektrickou Californii vyvíjí a nastínil, že jednou z možných variant by mohlo být auto nabízející spaní pro dva a rovnou zvedací střechu bez postele umístěnou nad otvorem, kde je u běžných modelů ID. Buzz panoramatické okno. Jak to ale nakonec celé dopadne, to se teprve uvidí. Trh zatím ještě není pro ID. Buzz California podle značky VW připraven, takže není kam spěchat. Jednou se ale zájemci patrně dočkají. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0
Reklama

Hrubis: Volkswagen ID. Buzz je nejstylovější dodávka, kterou můžete na silnici potkat

Bus dřív milovali příznivci hnutí hippies, teď je ale spíš pro milionáře. Přesto má své kouzlo
30.05.2023 11:30
|
2
Reklama

Volkswagen ID. Buzz Cargo je dodávka pro velmi bohatého elektrikáře. Vše podřizuje stylu

Otestovali jsme užitkovou verzi nápadného elektromobilu. Nejlépe poslouží jako reklama pro firmu
02.03.2023 18:55
|
5

Volkswagen ID. Buzz poprvé v Česku. Hodně stylu a solidní dojezd za 1,6 milionu korun

Elektrická novinka na sebe strhává pozornost. Nabízí velmi rychlé nabíjení i jeho podrobné plánování
12.01.2023 07:27
|
8

Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil

Nikde jinde neuvidíte v akci tolik skvělých strojů. Důkazem budiž galerie čítající 200 fotek
16.07.2024 11:03
|
1

Elektromobily Jaguar budou fascinovat a lidé je budou chtít. Éru spalovacích motorů zakončí F-Pace

Šéf Jaguaru Rawdon Glover nám poodhalil blízkou budoucnost britské automobilky
15.07.2024 17:00
|
4
Reklama

Land Rover v Goodwoodu ukázal Defender OCTA a Jaguar věštil budoucnost z kostky

Defender OCTA si odbyl dynamickou premiéru, zájemci si ho už mohou objednat
14.07.2024 13:16
|
0

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
20.06.2024 14:05
|
4
Reklama
Autosalon TV