Reklama
Nová auta

Osobní Berlingo a spol. už jezdí jen na elektřinu. Víme ale, jak se dostat k verzím s běžnými motory

Nejlevnější z elektrických trojčat je aktuálně Opel Combo. Stojí od 829 990 korun
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Tři značky, jejichž nové automobily dováží na český trh firma Emil Frey, tedy Citroën, Opel a Peugeot, společně uvedly na český trh malé dodávky a jejich osobní varianty Citroën Berlingo, Opel Combo a Peugeot Partner/Rifter v elektrickém provedení. Nejlevněji lze pořídit osobní verzi Comba, a to od 829 990 korun. Svezli jsme se s Peugeotem Partner v krátké verzi a Peugeotem Rifter ve variantě prodloužené.

Dvě cesty, jak je mít na benzin a naftu

Dříve, než se začtete do jízdních dojmů z elektrických novinek, dlužíme informaci naznačenou v titulku, která určitě zajímá nejvíc českých zájemců o nová auta. Ano, Citroën Berlingo, Peugeot Rifter a Opel Combo se sice v osobní verzi kvůli plnění evropských limitů nabízejí pouze v elektrické variantě, ale stále existují minimálně dvě cesty, jak se k nim dostat i ve variantách s benzinovými a naftovými motory.

Tou první je homologace osobní varianty v kategorii užitkových aut N1. V praxi to znamená, že dostanete osobní verzi dodávky, která je ale oficiálně vedena jako nákladní vůz a z toho vyplývají určitá omezení. "Za prvé ji nelze mít v sedmimístné verzi a za druhé jsme se dozvěděli, že v některých městech je u  nákladních aut problém s vydáváním parkovacích karet," uvedla Lenka Martinová za dovozce vozů Citroën. Přesto francouzské značce prodej osobního Berlinga v nákladní variantě šlape jako hodinky a jde o její nejprodávanější nový vůz na českém trhu. Auto s označením Berlingo M Profi+ (jde tedy pouze o krátkou verzi) stojí od 535 tisíc korun s benzinovým motorem 1.2 PureTech a od 580 tisíc s naftovým 1.5 BlueHDi. Podrobný ceník tohoto modelu naleznete ZDE.

Opel a Peugeot zatím v nabídce modelů Combo a Rifter nic podobného nemají, ale podle vyjádření představitelů dovozce se na to v nejbližší době také chystají.

Tou druhou cestou, jak se k podobnému autu dostat, a dokonce v čistě osobním provedení bez nutnosti trochu komplikovaného fíglu s přihlášením pod nákladní auta, je pořízení čtvrtého sourozence německo-francouzských trojčat, který se ale nedováží pod organizací Emil Frey. Jde o Toyotu Proace City Verso. Vzhledem k tomu, že Toyota nemá na rozdíl od Citroënu, Opelu a Peugeotu žádný problém s plněním evropských emisních norem, může toto auto běžně prodávat s benzinovými a naftovými motory - a to v krátké i prodloužené variantě, i v sedmimístném provedení. Stojí od 568 tisíc korun. Kompletní ceník krátké verze naleznete ZDE a dlouhé ZDE.

Problémem u obou cest, jak se k osobní verzi malé dodávky dostat, je ale aktuální (ne)dostupnost těchto vozů kvůli vysoké poptávce. Čeká se na ně minimálně šest měsíců, ale může to být i mnohem déle.

Úsporný elektropartner

A teď už k dojmům z jízdy s čistě elektrickými verzemi. Nejprve jsme se projeli se skříňovým Peugeotem Partner v krátkém provedení. Šlo o verzi s jedinou řadou sedaček, které však nejsou jen dvě, ale tři. 

Příjemně nás překvapilo, jak lehce se s elektrickým partnerem jezdí. A nepíšeme teď o tradiční snadné ovladatelnosti elektrických aut, ale i o pocitu z velmi nízké hmotnosti vozu. Baterie s kapacitou 50 kWh totiž váží jen 350 kilogramů, auto tak není o moc těžší než spalovací verze. A na rozdíl od některých jiných elektromobilů u něj řidič nemusí bojovat při projíždění zatáček pod plynem s nedotáčivostí. Naopak, nízko položené těžiště dělá jízdu s elektrickým partnerem nejen komfortnější, dramaticky tišší, ale i agilnější a zábavnější než u benzinové či nejoblíbenější naftové verze.

Potěší, že elektrický Partner nemá nijak omezené užitné vlastnosti. Do jeho nákladového prostoru se vejdou dvě europalety stejně jako do auta se spalovacím motorem. Vůz může mít i tažné zařízení s nebrzděným i brzděným přívěsem o hmotnosti až 750 kg. Jediné omezení je o něco nižší užitná hmotnost. Místo tuny lze do elektrického partnera naložit maximálně 800 kg nákladu.

Příjemným překvapením byla i velmi nízká spotřeba elektřiny u testovaného modelu. Dlouhodobý průměr 16 kWh/100 km znamená, že se s plně nabitou baterií dá ujet opravdu téměř 300 kilometrů, jak udává výrobce. A to může některým zákazníkům bohatě stačit.

V porovnání s jinými elektromobily zklame rychlost nabíjení na rychlonabíječkách, která může dosahovat maximálně 100 kW. Velmi odbyté mi přišlo umístění kabelů, které jsou bez jakéhokoli upevnění prostě hozené ve vaku do nákladového prostoru, kde se při jízdě v zatáčkách otloukají o stěny. Trochu úsměvně také působí nutnost zasunout klasický klíček do zapalování a otočit s ním, aby se auto uvedlo do pohybu. Nejmodernější elektromobily už to mají jinak - stačí do nich nastoupit s klíčkem v kapse a jsou okamžitě připravené vyrazit.

Jinak ale první jízdy s elektrickým partnerem příjemně překvapily. Pokud se najde podnikatel, jemuž se auto za 881 tisíc korun (v případě námi testované verze) při cenách za dobíjení v rozumném čase vyplatí a může ho díky své infrastruktuře nabíjet, pak získá v mnoha ohledech příjemnějšího parťáka, než jsou dodávky s naftovým motorem.

Ideální pro matku více dětí ze satelitu

Druhým testovaným kouskem byl čistě osobní Peugeot e-Rifter v prodloužené verzi XL v pětimístném provedení. Jízda s ním byla samozřejmě vzhledem k vyšperkované výbavě ještě příjemnější než v poměrně spartánském Partneru. Druhou tak komfortní variantu osobní verze dodávky budete na českém trhu aktuálně jen těžko hledat. Na druhou stranu ale nepříznivě překvapila významně vyšší spotřeba vozu v porovnání s prvním testovaným kouskem - a to až o 6 kWh na 100 km, tedy v průměru kolem 22 kWh/100 km. S takovou konzumací bohužel klesá reálný dojezd na plně nabitou baterii někam pod 250 kilometrů, v zimě nebo na dálnici hluboko pod 200 km.

Stejně jako u užitkové elektrododávky potěší i u tohoto elektrického MPV stejně variabilní a užitečný interiér jako u verze se spalovacím motorem. Mezi výhody patří například možnost uchycení tří isofixových dětských sedaček vedle sebe v druhé řadě sedadel, nebo vyjímatelná sedadla řady třetí a až sedmimístné obsazení.

Cena testovaného kusu blížící se k 1,2 milionům korun ale vyráží dech. Tak vysoká je i proto, že Peugeot aktuálně kvůli převisu poptávky nad možnostmi výroby zrušil u všech svých nových aut akční ceníky. I tak by na něj zájemci čekali minimálně půl roku, což platí i u sourozenců vyráběných pod jinými značkami.

Elektrický Peugeot Rifter si umím představit jako ideální druhé auto do rodiny pro manželku, která bydlí za městem v rodinném domku, kde lze vůz snadno dobíjet, a každý den vyráží s dětmi, na nákupy nebo do práce do města. V tomto módu jde o skvělý automobil. Na druhou stranu rozhodně nejde o vůz na delší cesty, mimo jiné i kvůli rychlosti na dálnici omezené na 135 km/h.

Ceníky všech aktuálně nabízených verzí Citroënu Berlingo, Peugeotu Partner/Rifter, Opelu Combo či Toyoty Proace City s elektrickými i spolovacími motory najdete spolu s technickými daty v našem Katalogu. Můžete si je i porovnávat mezi sebou a s konkurenty.

Diskuze

Johnny - 28.06.2022 07:25:59
Někdo tu trošku zaspal,3ti cesta je Fiat Doblo akorát že minulý model byl mnohem lepší prostornější bytelnější,tenhle je už jenom přeznačované Berlingo.
Vikmánov - 27.06.2022 07:38:23
Takže toyota děkuje za nové zákazníky zdarma. Ty e křápy nikdo kupovat nebude. Takhle zaříznout slepici co snáší zlaté vejce to chce opravdu velkou dávku debility.

Škoda Favorit se měla vyrábět i jako kupé, sedan nebo MPV jako Berlingo. Funkční prototypy existují

Favorit mohl být i mnohem krásnějším autem. Nebýt nezbytných socialistických kompromisů
20.03.2021 08:26
|
17
Reklama

Chcete populární Berlingo a bojíte se motorů a spolehlivosti? Lákavou alternativu nabízí Fiat Dobló

Vyměnit francouzskou ojetinu za italskou nemusí být úplně špatný nápad. Nejen z cenového hlediska
08.01.2021 09:24
|
15

Toyota v Česku představila nový užitkový vůz Proace City. Jde o sourozence Citroënu Berlingo

Japonská značka si každou svoji dodávku odveze z výrobní linky a znovu překontroluje
25.10.2019 10:00
|
0

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
21

Nový hybrid od Citroënu označují za zabijáka dieselu. Platí to jen částečně, zjistili jsme

Otestovali jsme rodinné SUV Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 Ë-SERIES
09.03.2024 18:53
|
3
Reklama

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama
Autosalon TV