Úsporný elektropartner
A teď už k dojmům z jízdy s čistě elektrickými verzemi. Nejprve jsme se projeli se skříňovým Peugeotem Partner v krátkém provedení. Šlo o verzi s jedinou řadou sedaček, které však nejsou jen dvě, ale tři.
Příjemně nás překvapilo, jak lehce se s elektrickým partnerem jezdí. A nepíšeme teď o tradiční snadné ovladatelnosti elektrických aut, ale i o pocitu z velmi nízké hmotnosti vozu. Baterie s kapacitou 50 kWh totiž váží jen 350 kilogramů,
auto
tak není o moc těžší než spalovací verze. A na rozdíl od některých jiných elektromobilů u něj řidič nemusí bojovat při projíždění zatáček pod plynem s nedotáčivostí. Naopak, nízko položené těžiště dělá jízdu s elektrickým partnerem nejen komfortnější, dramaticky tišší, ale i agilnější a zábavnější než u benzinové či nejoblíbenější naftové verze.
Potěší, že elektrický Partner nemá nijak omezené užitné vlastnosti. Do jeho nákladového prostoru se vejdou dvě europalety stejně jako do auta se spalovacím motorem. Vůz může mít i tažné zařízení s nebrzděným i brzděným přívěsem o hmotnosti až 750 kg. Jediné omezení je o něco nižší užitná hmotnost. Místo tuny lze do elektrického partnera naložit maximálně 800 kg nákladu.
Příjemným překvapením byla i velmi nízká spotřeba elektřiny u testovaného modelu. Dlouhodobý průměr 16 kWh/100 km znamená, že se s plně nabitou baterií dá ujet
opravdu
téměř 300 kilometrů, jak udává výrobce. A to může některým zákazníkům bohatě stačit.
V porovnání s jinými elektromobily zklame rychlost nabíjení na rychlonabíječkách, která může dosahovat maximálně 100 kW. Velmi odbyté mi přišlo umístění kabelů, které jsou bez jakéhokoli upevnění prostě hozené ve vaku do nákladového prostoru, kde se při jízdě v zatáčkách otloukají o stěny. Trochu úsměvně také působí nutnost zasunout klasický klíček
do zapalování
a otočit s ním, aby se auto uvedlo do pohybu. Nejmodernější elektromobily už to mají jinak - stačí do nich nastoupit s klíčkem v kapse a jsou okamžitě připravené vyrazit.
Jinak ale první jízdy s elektrickým partnerem příjemně překvapily. Pokud se najde podnikatel, jemuž se auto za 881 tisíc korun (v případě námi testované verze) při cenách za dobíjení v rozumném čase vyplatí a může ho díky své infrastruktuře nabíjet, pak získá v mnoha ohledech příjemnějšího parťáka, než jsou dodávky s naftovým motorem.