Reklama
Nová auta

Od roku 2024 čekají řidiče změny: Nový bodový systém, řízení od 17 let či technická pro veterány

V rámci novely silničního zákona se má systém bodování řidičů od roku 2024 zjednodušit
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Novela silničního zákona přinese hned několik změn. Tou nejdůležitější bude nový bodový systém, který by měl platit od příštího roku a obsahuje přísnější tresty pro řidiče páchající nejzávažnější přestupky. Do praxe se také uvede řidičák na zkoušku pro začínající řidiče bez ohledu na věk nebo řízení od 17 let pod dohledem mentora. Informace uvedl ministr Martin Kupka na úterním setkání s novináři.

Dvakrát a dost!

Bodový systém by se novelou měl zjednodušit a především zefektivnit. Zavádí se tak pouze tři bodové sazby – dva, čtyři a šest bodů. „V žádném případě to neznamená, že pokud byl přestupek dříve hodnocený sedmi body, bude nyní méně závažný se šesti body. V reálné rovině postihu je to pro řidiče mnohem horší, protože se zvedá jak výše sankce, tak i délka zákazu řízení,“ uvedl Kupka. Navíc pro vybodování stačí udělat dva závažné přestupky s hodnocením šesti bodů a motorista přijde o řidičák.

Mezi nejzávaznější přestupky tak patří například jízda pod vlivem alkoholu, způsobení dopravní nehody s ublížením na zdraví, vjezd na železniční přejezd přes zákaz, odmítnutí dechové zkoušky, jízda na červenou a také překročení rychlosti. Ve všech jmenovaných případech budou přestupky sankciovány šesti body. Nicméně se zvýší pokuta ve správním řízení až na 25 tisíc korun, v případě odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky je to až 75 tisíc korun. „Chceme, aby sankce byly výchovné a přispěly ke změně přístupu v chování řidiče, proto v postihu na místě zůstane finanční rozmezí, ne fixní hodnoty. Policie tak bude vždy vyhodnocovat okolnosti spáchání přestupku a brát ohled například i na historii řidiče," upřesnil Kupka. Jak jsou na tom se zpřísněním nebo se zmírněním další přestupky z návrhu, si můžete stáhnout na stránkách BESIP.

Ministr Kupka věří, že vláda novelu zákona ve středu 4. ledna neshodí ze stolu, už jen proto jak moc je pro Česko důležitá. „Pravděpodobně se budou ještě řešit drobné dílčí změny v bodovém systému. Pokud to ale na vládě vyjde, bude následovat projednání v parlamentu. Do poloviny letošního roku by novela měla být schválená, zbyde pak ještě dost času, aby se se změnami každý seznámil, případně nad nimi diskutoval,“ dodal Kupka.

Šance pro začínající i mladé řidiče

„Já sám si pamatuji, když jsem začínal řídit a tatínek mi vtloukal do hlavy, ať při jízdě více předvídám a jezdím opatrně,“ pronesl Kupka v reakci na řízení od 17 let. Přesně toto má být totiž úloha mentora, který řidiče bude provázet cestou k samostatnosti za volantem, upozorňovat ho na nebezpečí a dělit se o své zkušenosti. Mentorem se však nemůže stát jen tak někdo. Takový člověk musí být zapsán v registru řidičů, musí být bezúhonný a zkušený. Zpravidla se tak bude jednat o rodiče mladých motoristů, kteří si na tuto úlohu troufnou. Nutno podotknout, než neplnoletý usedne za volant, bude muset stejně jako ostatní projít autoškolou a splnit náležité zkoušky k získání řidičského oprávnění.

„Nejrizikovější skupina řidičů bude moci díky této možnosti řídit sice v nižším věku, ale s mentorem na sedadle spolujezdce dle statistik způsobuje menší počet nejzávažnějších dopravních nehod," vysvětluje Kupka. Například v Německu, kde je tato možnost už nějakou dobu zavedená, se tak počet nehodovosti mladých snížil až o 20 procent a na Slovensku L17 využívá třetina mladistvých.

Druhým neméně důležitým preventivním nástrojem je řidičák na zkoušku. Ten se bude týkat všech bez omezení věku, kteří splní podmínky pro získání řidičského oprávnění. „Pokud řidič ve zkušebním období dvou let spáchá závažný přestupek, musí do tří měsíců absolvovat dopravně psychologickou přednášku a školení začínajících řidičů, aby nepřišel o řidičský průkaz,“ vysvětlil ministr Kupka. Řidičák na zkoušku by tak mohl mít pozitivní dopad na řidiče, protože z celkového počtu motoristů tvoří nezkušení řidiči tři procenta. Podle statistik Policie ČR však mohou za 11 procent všech nehod.

Méně chození na úřad

Letos v březnu začne platit prodloužení platnosti evidenčních kontrol a to z 30 dnů na jeden rok. Dále se zavádí povinnost technické kontroly pro historická vozidla, přičemž od poloviny roku začne platit prodloužená doba platnosti testování a ověřování technické způsobilosti těchto vozidel ze dvou na pět let. Řidiči taxislužeb si nově budou moci s účinností od 1. února podávat žádosti o vydání průkazu elektronickou cestou, nemusí už tak absolvovat cesty na úřad.
Reklama

Diskuze

Pepan - 07.01.2023 13:23:58
Pro "M_": Vyšší nebo neomezená rychlost na části našich dálnic? Jako fór dobrý :-) Naše dálnice jsou konstruovány na stávající rychlostní limit, mnohdy díky "kvalitě" povrch ani to ne. Navíc to má i další souvislosti - jako zodpovědnost za své počínání..
M_ - 03.01.2023 22:06:50
Co si takhle od sousedu z Nemecka vzit priklad a udelat useky s neomezenou nebo vyssi rychlosti? Nicmene tak pokrokovi asi nejsme a policie by nemela tolik moznosti otravovat a vybirat penize.

Rok 2023 přinese pro motoristy v EU důležité novinky. Odebrání řidičáku má platit napříč zeměmi

Plánované změny se budou týkat i možnosti dělat zkoušky v autoškole v zahraničí
02.01.2023 13:45
|
23
Reklama

Slovensko je rájem pro piráty silnic. Neexistuje tu žádný bodový systém ani rychlostní kamery

Řidiči se z přestupků za rychlost nejčastěji vykupují vysokou pokutu. O řidičák přichází výjimečně
13.10.2022 07:30
|
7

Za volant už od 17 let i přísnější bodový systém. Změna silničních pravidel může platit za dva roky

Policie bude tvrději trestat řidiče pod vlivem alkoholu nebo ty, kteří jezdí příliš rychle
18.07.2022 18:03
|
3

Lada Niva se vrací v nové formě. Dostane EPS a zbaví se motorů splňujících emisní normu Euro 2

Válečný konflikt omezil dodávky některých bezpečnostních prvků. Rusko si s tím poradilo po svém
05.12.2023 18:01
|
3

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0
Reklama

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV