Šance pro začínající i mladé řidiče
„Já sám si pamatuji, když jsem začínal řídit a tatínek mi vtloukal do hlavy, ať při jízdě více předvídám a jezdím opatrně,“ pronesl Kupka v reakci na řízení od 17 let. Přesně toto má být totiž úloha mentora, který řidiče bude provázet cestou k samostatnosti za volantem, upozorňovat ho na nebezpečí a dělit se o své zkušenosti. Mentorem se však nemůže stát jen tak někdo. Takový člověk musí být zapsán v registru řidičů, musí být bezúhonný a zkušený. Zpravidla se tak bude jednat o rodiče mladých motoristů, kteří si na tuto úlohu troufnou. Nutno podotknout, než neplnoletý usedne za volant, bude muset stejně jako ostatní projít autoškolou a splnit náležité zkoušky k získání řidičského oprávnění.
„Nejrizikovější
skupina řidičů bude moci díky této možnosti řídit sice v nižším věku, ale s mentorem na
sedadle spolujezdce dle statistik způsobuje menší počet nejzávažnějších
dopravních nehod," vysvětluje Kupka. Například v Německu, kde je tato možnost už nějakou dobu zavedená, se tak počet nehodovosti mladých snížil až o 20 procent a na Slovensku L17 využívá třetina mladistvých.
Druhým neméně důležitým preventivním nástrojem je řidičák na zkoušku. Ten se bude týkat všech bez omezení věku, kteří splní podmínky pro získání řidičského oprávnění. „Pokud řidič ve zkušebním období dvou let spáchá závažný přestupek, musí do tří měsíců absolvovat dopravně psychologickou přednášku a školení začínajících řidičů, aby nepřišel o řidičský průkaz,“ vysvětlil ministr Kupka. Řidičák na zkoušku by tak mohl mít pozitivní dopad na řidiče, protože z celkového počtu motoristů tvoří nezkušení řidiči tři procenta. Podle statistik Policie ČR však mohou za 11 procent všech nehod.