Rok 2023 přinese pro motoristy v EU důležité novinky. Odebrání řidičáku má platit napříč zeměmi
Nezodpovědní řidiči to budou mít na evropských silnicích v tomto roce o něco složitější. Stále platí, že pokud přijdou za závažný přestupek o řidičské oprávnění například v Německu, můžou na domácích českých silnicích beztrestně řídit dál. To se má ale podle plánů Evropské komise letos změnit.
Ve všech členských státech stejně
Možná i vy máte známého, který přišel o „papíry“ v zahraničí, ale doma jezdí dál. Z novinářské praxe vím o případu, kdy byl český řidič dokonce odsouzen ve Španělsku za riskantní jízdu ohrožující životy a zdraví ostatních na silnici. Testoval totiž nadupanou novinku v serpentýnách, předjížděl na plné čáře a výrazně překročil místní úpravu povolené rychlosti. K jeho smůle v úseku hlídkovala policie, která ho okamžitě zatkla a odvezla na služebnu. Příběh skončil soudem, který udělil vysokou pokutu (v přepočtu v řádu desetitisíců korun) a taky zákaz řízení na území Španělska. Kromě této země ale mohl řidič beztrestně jezdit v jiné zemi Evropské unie.
To se ale má v roce 2023 změnit. Podle nových pravidel by totiž tento novinářský kolega přišel i o možnost řídit v jakékoli členské zemi EU včetně České republiky. Novinka počítá i se sladěním délky odebrání řidičáku za závažné přestupky (hlavně za řízení pod vlivem alkoholu) mezi členskými zeměmi.
Do autoškoly i v zahraničí
Sjednocení pravidel se týká i autoškol. Zatím není možné skládat zkoušky v jiném státu EU než v tom, ve kterém má žadatel trvalý pobyt. Nová směrnice Evropské unie o řidičských průkazech ale počítá s tím, že „řidičák“ bude možné získat v jakékoli členské zemi. Počítá se i s variantou, která umožní absolvovat část zkoušky na profesionálním jízdním simulátoru.
Novinkou má být také možnost složit alespoň část zkoušky na jízdním simulátoru. Nehodovost mladých nezkušených řidičů má omezit další změna v podobě povinného doškolovacího kurzu rok po udělení řidičského průkazu, aby získání možnosti řídit nebylo automaticky „na doživotí“ bez dalšího vzdělávání.
Řidičák skupiny B i pro těžší auta
Elektromobilita má vliv na další plánované novinky spojené s řidičským oprávněním. Maximální hmotnost motorového vozidla nebo jízdní soupravy, které ještě může řídit šofér s oprávněním nejrozšířenější skupiny B, se zvýší ze 3500 na 4250 kg. Elektrická SUV, dodávky a mikrobusy jsou totiž s bateriemi těžší než se spalovacími motory, takže jejich výrobci se pod původní váhový limit těžko dostávají. EU má letos v plánu v nové směrnici také snížit věk požadovaný pro řízení autobusů a kamiónů z 21 na 18 let.